Multimetre ve sinyal jeneratörü ile kapasite ölçümü

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde şu kapasitör var ve değerini bilmediğimi varsayalım. Bunu sinyal jeneratörüne bağlıyorum. Sinyal jeneratörü çıkış yükünü "HiZ" olarak tanımlıyorum. Voltajı 5 Vrms, frekansı da 1 kHz yapıyorum.

IMG_20231011_125126.jpg

Sonra da multimetre ile kapasitör üzerindeki voltajı ölçüyorum ve 5V a fazla yakın bir değer çıkıyor. Frekansı arttırıp 5 kHz yapıyorum. Bu durumda kapasitör uçlarında 4.2294 V okuyorum. Şimdi elimizdeki mevcut değerler ile kapasite değerini nasıl hesaplayabileceğimize bakalım.

Elimizdeki devre şu. Burada Vac sinyal jeneratörü, R1 sinyal jeneratörünün iç direnci, C1 de değerini bilmediğimiz kapasitör.

1697018241912.png

Empedanslardan gideceğiz, o yüzden devreyi iki tane empedansın seri bağlanmış hali olarak düşünelim. ZR ve ZC. Yani burada bir gerilim bölücü var ve empedansların değerine göre giriş voltajı bölünüyor. Gerilim bölücü formülünü kullanarak burada ZC yi hesaplayabiliriz.

[math]V_{C1} = V_{ac} \times \frac{Z_C}{Z_R + Z_C}[/math]
Ama burada bir sorunumuz var. Empedanslar kompleks sayılardır ve gerçek ve sanal kısımlarını bulmak için de faz açılarına ihtiyacımız var. O yüzden empedansların kendileri üzerinde işlem yapmaktansa, empedansların vektörel büyüklüğü üzerinden işlem yapacağız. Bunun için yukarıdaki formülü düzenlememiz lazım.

[math]V_{C1} = V_{ac} \times \frac{\lvert Z_C\rvert}{\lvert Z_R\rvert + \lvert Z_C\rvert}[/math]
Seri direncin empedansı gerçek bir sayıdır, büyüklüğü de kendisine eşittir. Kapasitörün empedansı sanaldır, o yüzden direnç empedansı ve kapasitör empedansının vektörel toplamını almamız lazım.

[math]V_{C1} = V_{ac} \times \frac{Z_C}{\sqrt{Z_R^2 + Z_C^2}}[/math]
Şimdi bu denklemden bize lazım olan ZC yi yalnız bırakalım

[math]Z_C = \frac{Z_R}{\sqrt{\frac{V_{ac}^2}{V_C^2} - 1}}[/math]
[math]Z_C = \frac{50}{\sqrt{\frac{5^2}{4.2294^2} - 1}} = 79.2953\ \Omega[/math]

• Beğen
Reactions: nt
Kapasitörün empedansını biliyoruz. Frekans da belli, buradan kapasite değerini hesaplayabiliriz

[math]Z_C = \frac{-j}{2\pi f C}[/math]
Empedans kompleks bir sayı, ama bize büyüklüğü lazım sadece

[math]C = \frac{1}{2\pi f Z_C}[/math]
[math]C = \frac{1}{2\pi \times 5000 \times 79.2953} = 401.4 \times 10^{-9} = 401.4\ nF[/math]

• Beğen
Reactions: nt
LCR metre ile ölçünce, kapasitenin 391.2 nF olduğunu görüyorum. Burada %2.5 gibi bir hata oranımız var.

Bu hata oranının değişik kaynakları olabilir. Sinyal jeneratörünün iç direnci tam olarak 50 Ω olmayabilir. Multimetrenin de AC kademesinde bir ölçüm toleransı var.

Hata oranını azaltmak için devreyi biraz değiştirip sinyal jeneratörünün iç direncini elimine edelim. İlave seri bir direnç bağlayıp giriş ve çıkıştaki voltajlara göre gidelim.

1697020354817.png

Buradan tekrar ölçelim:

Vac1 = 3.7165V
VC1 = 2.5816V
R1 = 84.145 Ω

Empedansı yukarıdaki gibi hesaplarlarsak, ZC = 81.2519 Ω buluyoruz. Buradan da

[math]C = \frac{1}{2\pi \times 5000 \times 81.2519} = 391.7 \times 10^{-9} = 391.7\ nF[/math]
Demekki sinyal jeneratörü iç direnci tam olarak 50 Ω değil. 1 Ω luk bir fark bile değerde büyük bir etki yapıyor. Bu iç direnci elimine edince hata oranımız %0.12 lere düştü.

Bu metodun pikofarad mertebesindeki değerlerde iyi sonuç vermesi için frekansı yükseltmek gerekir. O yüzden bant genişliği fazla olan bir mulitmetre ile çalışmak gerekir. Ama nanofarad ve üstü kapasitörlerde 1 kHz bant genişliği olan bir multimetre yeterli olur.

Son olarak da işlemi doğrudan PLECS simulatör ile yapalım. Bu simulatör gerçekten hem teorik hem pratik çalışmada çok büyük bir kolaylık sağlıyor

1697022641866.png

Buradan empedansı hesaplarsak ZC = 81.61791939 çıkıyor. Kapasiteyi hesaplarsak da tam olarak doğru sonucu alıyoruz

a.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back