Power Management Entegre Alternatifi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir tane ekran arızalandı. Kontrollerim sonucu Power Management Entegresinin 3 ve 4. bacakları kısa devre olduğunu gördüm.
Entegre MP9141-ES. Nette sadece ulutaş elektronikte MP 9403 çıkıyor. Bu entegre uyar mı? Yada alternatif ne olabilir?

MP9141ES
mp9141e.PNG

mp9141.PNG

mp9141es.PNG

MP9403

9403e.PNG

9403es.PNG

9403.PNG

Devredeki gerilimi bilmiyorum ama MP9403 4.3-7.0V arası çalışıyor. MP9141 ise 4.74-22V arasında.

Devre standart monitör kartı. Sadece 12v ile besleniyor. Üzerinde 2 tane regülatör var. Büyük ihtimal biri 5v diğerini hatırlamıyorum. Kart şuan yanımda değil. MP9403 en azından 12v olsaydı deneme şansım olurdu. 7v biraz düşük sanki.

marka modelden şema çıkarabilirsek çıkış voltajını tayin edebiliriz.
çıkış voltajını tayin ettikten sonra regülatör uydurmak kolay.

marka modelden şema çıkarabilirsek çıkış voltajını tayin edebiliriz.
çıkış voltajını tayin ettikten sonra regülatör uydurmak kolay.
İş yerime geçince bir bakayım.

Kartın üzerinde:
U1: MP9141 (Söktüğüm için devre üzerinde yeri boş.)
U2: LD1117-18 (1.8v)
U3: Padler Boşta
U4: AMS1117-33 (3.3v)

Regülatör ler var.
Birde jumper ile ayarlanabilen 3.3v - 5v ve 12v pinheader'ları var. Jumper şeklinden anladığım kadarıyla 5v olarak ayarlanmış. 3.3v ve 12v boşta gibi duruyor.
Eğer bu düşüncem doğru ise diğer iki regülatör 5v veremeyeceğinden, bizim MP9141 5v veriyor olmalı.
20230409_161757.jpg

Devreyi inceledim ama şemasını çıkarmak pek mümkün görünmüyor. Yollar genellikle elemanların altında kalıyor.
Takip edebildiğim kadarıyla entegrenin giriş voltajı kesinlikle 12V ama çıkış voltajı emin olmamakla birlikte yüksek ihtimalle 5V.
Bu nedenle @ozkarah 'ın dediği gibi MP9403'ün giriş voltajı maksimum 7V olduğu için işime yaramayacak.

Bu tür devrelerde çoğunlukla rastladığım kadarı ile Datasheet deki örnek şemaya bağlı kalıyor mühendisler.
O yüzden MP9141 yerine başka entegre kullansam şema farkından dolayı yine uyumsuzluk olabilir.
Öyle bir entegre bulmalıyım ki girişi 12v dan yüksek, çıkışıda ADJ olmalı. Ve MP9141'in örnek şemasına uygun şekilde ayarlanmalı.
Kısacası ya aynısı olacak yada aynı fabrikadan çıkmış gibi muadili olacak.

Devreyi inceledim ama şemasını çıkarmak pek mümkün görünmüyor. Yollar genellikle elemanların altında kalıyor.
Takip edebildiğim kadarıyla entegrenin giriş voltajı kesinlikle 12V ama çıkış voltajı emin olmamakla birlikte yüksek ihtimalle 5V.
Bu nedenle @ozkarah 'ın dediği gibi MP9403'ün giriş voltajı maksimum 7V olduğu için işime yaramayacak.

Bu tür devrelerde çoğunlukla rastladığım kadarı ile Datasheet deki örnek şemaya bağlı kalıyor mühendisler.
O yüzden MP9141 yerine başka entegre kullansam şema farkından dolayı yine uyumsuzluk olabilir.
Öyle bir entegre bulmalıyım ki girişi 12v dan yüksek, çıkışıda ADJ olmalı. Ve MP9141'in örnek şemasına uygun şekilde ayarlanmalı.
Kısacası ya aynısı olacak yada aynı fabrikadan çıkmış gibi muadili olacak.
pinout ve bağlantı uymasada müthiş bir smps regülatör olan MC34063

Şunu buldum özdisanda ama kesin emin olamiyorum.
8 nolu bacak hariç diğer bacaklar aynı. Giriş çıkış voltajları tutuyor.
Bizim MP9141 entegrede 8 nolu bacak NC. Bu bulduğum entegrede ise 8 nolu bacak SS.
Bu SS bacağı 0,1uF kondansatör ile GND ye bağlanıyor. Benim anakart üzerinde de bu bağlantı için boş pad bırakılmış.
Acaba SS yi boş mu bırakmak lazım yoksa GND ye mi çekmek lazım?

lsp5526-1.png

lsp5526-2.png

lsp5526-3.png

yumuşak kalkış her zaman iyidir.
ben kullanmaya özen gösteririm her güç uygulamam'da

aniden çıkışa yüklenen mcu, surface controller vs. ilk uyanışta patlatabilir entegreyi(çok nadir bir durum).
ama yumuşak kalkış yaparken mcu I/O voltajınında altında kalıp voltaj oturana kadar sapıtabilir vs. orjinale bağlı kalmak en iyisi.

LSP5526 uyumlu gibi duruyor, hatta bazı performans değerleri daha iyi. Başka hiçbir şey yapmadan aynen yerine konabilir gibi.

Bende alternatif olarak mp1410es çikiyor . Detayiyla bakmadim belkide uzaktir aradigin entegreye

Bende alternatif olarak mp1410es çikiyor . Detayiyla bakmadim belkide uzaktir aradigin entegreye
Hızlıca baktım. Bu da iş görür gibi duruyor. Yarın daha müsait bir zamanda detaylı bakacağım. Teşekkürler.

Şunu buldum özdisanda ama kesin emin olamiyorum.
8 nolu bacak hariç diğer bacaklar aynı. Giriş çıkış voltajları tutuyor.
Bizim MP9141 entegrede 8 nolu bacak NC. Bu bulduğum entegrede ise 8 nolu bacak SS.
Bu SS bacağı 0,1uF kondansatör ile GND ye bağlanıyor. Benim anakart üzerinde de bu bağlantı için boş pad bırakılmış.
Acaba SS yi boş mu bırakmak lazım yoksa GND ye mi çekmek lazım?

23305 eklentisine bak

23306 eklentisine bak

23307 eklentisine bak

SS mecburi değil. Sana kalmış. Soft Start (yumuşak kalkış) istersen 0.1uF kapasitör takabilirsin. Yoksa boş bırakacaksın.
GND'ye çekmek yanlış olur.

LSP5526 almak istedim fakat kılıf olarak özdisanda SO8, datasheet de SOP8 yazıyordu. Benim entegrem ise SOIC8 di. Bu yüzden karaköy elektronikten mp1410 aldım. Bunun max desteği 15v. Benim devreye de 12v giriyor. İnşallah 3v luk bir sorun olmaz.

MP1410 entegre geldi ve yerine taktım. Şuanda ekran sorunsuz çalışıyor. Başta @mehmets olmak üzere destek olan herkese teşekkürler.
20230413_144704.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,567
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back