Punta makinasi icin punta sure ayar devresi

Bunun pillisini değil de kondansatörlüsünü almak en mantıklısı.
Kondansatör kullanıldığında kondansatörün ille de düşük voltajlı faradlarlar seviyesinde mi olması gerek. ?
Atıyorum kaynak süresi 20ms ve kaynak akımı 20A olsa bu enerjiyi yaklaşık 10000uF 50V a şarj edilmiş bir kondansatör verebilir.
Emin olamadığım konu voltaj 50V olursa kaynak kalitesini nasıl etkileyeceği.

Kondansatör kullanıldığında kondansatörün ille de düşük voltajlı faradlarlar seviyesinde mi olması gerek. ?
Atıyorum kaynak süresi 20ms ve kaynak akımı 20A olsa bu enerjiyi yaklaşık 10000uF 50V a şarj edilmiş bir kondansatör verebilir.

Hatta süper kapasitör OLMAMASI daha iyi, çünkü şarj olmaları çok uzun sürer. Peş peşe hızlı hızlı kaynak yapamazsın.

voltaj fazla olursa ark oluşur ve istenen bir şey değil

Projeye devam. Haftasonu elimde bu devrenin tüm malzemelerinin olduğunu sanmıyorum ama bakıcam.

Süre ayar devresine ait şu şemayı uygulamayı düşünüyorum. Proje ünlü Aka KASYAN projesi. Projede 12 volt akü ile punta yapılıyor ama ben bunu trafonun pirimerini anahtarlamak için kullanacağım. Trafoyu röle ile değil triyak ile tetiklemeyi düşünüyorum. Video ve şema ekte.

Punta devresi.png

Monostable multivibratör ile paralel mosfet grubunu sürüyor. Sen trafolu yapacağın için aynı monostable ile optotriac'ı süreceksin. Optotriac da trafoyu anahtarlayacak olan ana triac'ı sürecek. Bu arada Rusçayı hangi ara öğrendin? :cheeky2:

Monostable multivibratör ile paralel mosfet grubunu sürüyor. Sen trafolu yapacağın için aynı monostable ile optotriac'ı süreceksin. Optotriac da trafoyu anahtarlayacak olan ana triac'ı sürecek. Bu arada Rusçayı hangi ara öğrendin? :cheeky2:

Abi elektronik evrensel bir dil. :D

Ekran şart değil.

Arduino nano veya uno hangisini ucuz bulursan olur. bir iki buton direnç vs o kadar. Ha birde 5v sağlayacak bir adaptör vs ne bulursan

Maliyetin senin yönteme göre 20tl fazla olur...

4-5 tane buton bağlarız butonlara göre fonksiyon tanımlarız biri çift pals olur, biri 1 saniye olur vs.

Bu arada sistem şöyle çalışacak değilmi,

punto papuçlarını değdireceksin sonra işlemi başlatmak için butona manuel basacaksın....

Evet punta icin once uclari temas ettiricem. Sonra butonla islemi gerceklestirecegim.

@taydin Mikrodalga trafosunun puntalama da ki gücünü görmenizi istedim. Hintli biraz kaba/saba iş yapmış.
Trafo + Kaliteli bir kontrol devresi ile kullanışlı bir puntalama cihazı yapılabilir.

Son düzenleme:
Bu proje ne durum da hocam?

Mikro dalga trafosunun sekonder sarimini söktüm. Sargi aluminyum imis.

Söktüğüm boşluğa 25mm2 lik kablodan 2x2 sipir sardim.

Test icin gerilim verip bir vidayi kisa devre ettim vida kipkirmizi oldu. Normal dusuncem bu iki sargıyı akim dusuk punta icin tek sargi , yuksek akim icin iki sargiyi paralel kullanmayi dusunmustum. Ancak gucu arttirmak icin bu sarimi söküp tek sargi seklinde 4 sipire çıkarıcam.

Sure ayari icin 555 ile bir timer devresi kuracağım. Ona daha baslamadim. Parca listesi cikartip yarin parcalari alayim projeboard uzerinde calismasini test edeyim.

Son durum bu.

Mikro dalga trafosunun sekonder sarimini söktüm. Sargi aluminyum imis.

Söktüğüm boşluğa 25mm2 lik kablodan 2x2 sipir sardim.

Test icin gerilim verip bir vidayi kisa devre ettim vida kipkirmizi oldu. Normal dusuncem bu iki sargıyı akim dusuk punta icin tek sargi , yuksek akim icin iki sargiyi paralel kullanmayi dusunmustum. Ancak gucu arttirmak icin bu sarimi söküp tek sargi seklinde 4 sipire çıkarıcam.

Sure ayari icin 555 ile bir timer devresi kuracağım. Ona daha baslamadim. Parca listesi cikartip yarin parcalari alayim projeboard uzerinde calismasini test edeyim.

Son durum bu.
En son @Endorfin35+ ile arduino üzerinden gidecektiniz. Ondan merak etmiştim. Yine 555'e dönmüşsün :)

Bu süre ayarı için haftasonu boş vaktimde bir devre kurdum. İlk devre projeboard üzerinde yer alıyor. Bir led ile çalışmasını gözlemleyebilirsiniz. Led şu an sürekli yanıyor. Butona bastığımda ledin sönük olma süresi 0.1 saniye ile yaklaşık 1 saniye gibi bir sürede ayar sağlıyor. Kondansatör değişimi ile bu süre ayarı 0 - 3 saniye olarakta ayarlayabiliyorum.

Şimdilik iyi gibi. Bu ledden alacağım sinyal ile bir triyak süreceğim. Onunla trafoyu açıp kapatacağım.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back