Şöförleri gasp, hırsızlık, ya da ölmekten kurtarmak ?

Hangi sivri akilli boyle bir seyi hayal etti acaba? Araba ters doner, tepede kopru olur, ya da tavan firlamaz sen firlarsin. Kazada olmeyen adami bunlar oldurur. o_O

emniyet kemeri açılmadığı için yanan ya da boğulanlar var. biz istatistiğin olumlu tarafına bakalım :katil1:

emniyet kemeri açılmadığı için yanan ya da boğulanlar var. biz istatistiğin olumlu tarafına bakalım :katil1:
Bizde olmaz o is. Amerika'da ya da Japonya'da elektrik telleri yerin altindadir muhtemelen. Bizde firlayan koltuk tellere sarilir. Sonra citir citir yanisini koyarlar olen insanin Youtube'a. :eek:

Bizde olmaz o is. Amerika'da ya da Japonya'da elektrik telleri yerin altindadir muhtemelen. Bizde firlayan koltuk tellere sarilir. Sonra citir citir yanisini koyarlar olen insanin Youtube'a. :eek:

yeter ki hakkaniyetli bi fırlatma olsun;
boğaz köprüsü, fabrika bacası, mayın tarlası, arkadan gelen tır falan artık nasip kısmet.

:knight1:

Şimdi yetkili ve görevli (hızlı ve öfkeli gibi oldu) birinin aklına zihni sinir bir fikir gelirse. Bir taşla iki kuş vurabilir. Taksici gasp olaylarının temel nedeni taksici esnafında nakit para bulunma ihtimali. Yetkili ve görevli birisi çıkıp ilgili makama "sayın bakanım bu tarz olayların önüne geçmek için taksilerde nakit ödemeyi yasaklayalım sadece kredi kartı veya banka uygulaması üzerinden yapılsın. Hem kontrolsüz nakit dolaşımını önleriz hem de artık taksilerde vergi tahsilatı götürü usul olmaktan kurtulur doğrudan gelir üzerinden tahsil edebiliriz." derse. Zaten parlak olan kafa daha bir parıldayabilir. Bu proje tutar.

Şimdi yetkili ve görevli (hızlı ve öfkeli gibi oldu) birinin aklına zihni sinir bir fikir gelirse. Bir taşla iki kuş vurabilir. Taksici gasp olaylarının temel nedeni taksici esnafında nakit para bulunma ihtimali. Yetkili ve görevli birisi çıkıp ilgili makama "sayın bakanım bu tarz olayların önüne geçmek için taksilerde nakit ödemeyi yasaklayalım sadece kredi kartı veya banka uygulaması üzerinden yapılsın. Hem kontrolsüz nakit dolaşımını önleriz hem de artık taksilerde vergi tahsilatı götürü usul olmaktan kurtulur doğrudan gelir üzerinden tahsil edebiliriz." derse. Zaten parlak olan kafa daha bir parıldayabilir. Bu proje tutar.
Nakit para zaten sacmalik. Ortadan kaldirilsa hem kacak gocek hem de hirsizlik gasp gibi suclar (nerede ise) tamamen biter. Adam sokakta birinin telefonunu calsa kime satacak? Hicbir yerden ikinci el telefon almiyor ama surekli telefon satiyor. Duzgun bir sistemle muhasebecilik dahi tamamen ortadan kaldirilabilir. Sirket ici olani demiyorum, devletle arada olani kastettim. Ama unutmamak gerek, kanunlar zengini korumak icin cikarilir. Bu yuzden zengin zengindir. Zengin vergiden kacinmayi bilendir. Onu icin boyle bir kanun cikmaz, cikamaz. :D

90'ların sonlarında taksici cinayetleri çok yaygındı.

Müşteri kılığında araca binip, taksiye adres olarak tenha bir yerden geçecekleri rotayı belirtiyor ve ıssız alanda adamın boğazına bıçak dayayarak gasp ediyorlardı. Bu olaylar önemli oranda ölüm vakalarına yol açıyordu. Kamera gibi kayıt cihazları olmadığı için suçluların tespiti zordu.

Bu olaylardan dolayı, 2001-2002 yıllarında gaz pedalının yanına yerleştirilen panik butonun basılması durumunda GPS'ten konum bilgisini alıp, GPRS (SMS) aracılığıyla belirli bir merkeze gönderen PIC projesini geliştirdik. Bu sayede taksici butonu tetiklediğinde, düzenli olarak gelen konum bilgisi ile harita üzerinde rota takibi mümkün olacaktı ve dolayısyıla polis yönlendirmesi mümkün olacaktı.

Birkaç çalışan kopya ürettik. Bu cihazlarla ilgili olarak odalara ve devlet kurumlarına çalışan örnekleriyle birlikte seri üretim için iletişime geçtik ve bu cinayetlerin önüne geçilebileceğini belirttik.

Ancak bu cihazlar hiçbir zaman üretilmedi.

Bir süre sonra o zaman Bahçeşehir Belediyesi'nin olduğu dönemde, eski Bahçeşehir Belediye Başkanı ile sohbetimizde bu konu geçti. Meğer başvurduğumuz kurumun bizi yönlendirdiği avukat, aslında kurum başkanın damadıymış. Bizden istedikleri anlaşılmaz taleplerin de kuvvetle muhtemel rüşvet amaçlı olduğunu sonradan yine o sohbette anladık.

Bu projeyi geliştirdiğimiz arkadaşlardan ikisi de Amerika'da, biri Iowa state üniversitesi'nde akademisyen olarak, diğeri ise bir şirkette CEO olarak çalışıyor.

Ülkemizde ise taksilerle ilgili birçok saçma sorun hala devam ediyor.

İzmirde yaşanan bu münferit ücücü olay için kimsenin yatırım yapacağını düşünmüyorum. Belkide bizzat yaşadığım bu olaydan dolayı (inşallah) yanılıyorumdur.

Neyse olumlu bitireyim. O dönemlerde bizzat ÖSS'de ilk 5 bin içinde olmama rağmen, alan dışı olduğu için istediğim üniversite bölümünü tercih edememiştim. Bugün ise isteyen her insan okuyor, işe yarar iş yapabilen ünvanı ile ilerliyor. Sonuçta devir değişiyor. Yinede denemek lazım...

Nakit para zaten sacmalik. Ortadan kaldirilsa hem kacak gocek hem de hirsizlik gasp gibi suclar (nerede ise) tamamen biter.
İşin birde şu boyutu var. Bunu taksi şoförleri de (mal sahibini kast etmiyorum) istemeye bilir. Taksi metre kullanmadan yevmiyeyi katlayan şoförleri de unutmamak gerek.
Bu olaylardan dolayı, 2001-2002 yıllarında gaz pedalının yanına yerleştirilen panik butonun basılması durumunda GPS'ten konum bilgisini alıp, GPRS (SMS) aracılığıyla belirli bir merkeze gönderen PIC projesini geliştirdik. Bu sayede taksici butonu tetiklediğinde, düzenli olarak gelen konum bilgisi ile harita üzerinde rota takibi mümkün olacaktı ve dolayısyıla polis yönlendirmesi mümkün olacaktı.
Bir dönem taksilerde iletişim amaçlı kullanılan Aselsan telsizlerde buna benzer bir uygulama kullanılıyordu. Muhtemelen o da tarihe karışmıştır.

İşin birde şu boyutu var. Bunu taksi şoförleri de (mal sahibini kast etmiyorum) istemeye bilir. Taksi metre kullanmadan yevmiyeyi katlayan şoförleri de unutmamak gerek.

Bir dönem taksilerde iletişim amaçlı kullanılan Aselsan telsizlerde buna benzer bir uygulama kullanılıyordu. Muhtemelen o da tarihe karışmıştır.
Ben nakitin tamamen tarih olmasini kastetmistim, taksiciler kullanmasin demek istemedim. Nakit para ortadan kalkarsa yolsuzluklarin buyuk kismi ortadan kalkar. akit yerine ancak maddi degeri yuksek oaln seyler alinabilir ama onlari almak icin de yine odeme gerekecek. Yani kimin ne kadar altini var bilinecek. Tabii bu "liyakatli" yonetimle olur. Kendi hirsizina "bendense goz yumarim" diyen ahlaksiz guruhunun yapacagi is degil.

Bende onu kast ediyorum. O ticarette nakit dönmezse günlük yevmiyeye razı olup çalışacak şoförü mal sahipleri bulamaz demek istemiştim.

Bende onu kast ediyorum. O ticarette nakit dönmezse günlük yevmiyeye razı olup çalışacak şoförü mal sahipleri bulamaz demek istemiştim.
Plaka sistemi zaten bastan yapilandirilmali. Plaka fiyatlari cok milyon TL'ler mertebesinde. Batili bu isi yuz yil once cozmus. Plakayi sahsa veriyor. kimseye kiralayamiyorsun, satamiyorsun. Ustelik kullanmazsan plakan iptal ediliyor. Taksici mi olmak istiyorsun, git plaka al, uygun arac ayarla, calis diyorlar. Bizde parasi olan plakalari kapatmis, yaninda kole calistirip zengin oluyor. Ustelik plaka sayisinin arttirilmasinin onune gecerek haksiz kazanc elde ediyor. Oyle bir guruh ki, devletten guclu adamlar. Devlet cozum uretemiyor bunlarin korkusundan.

@fide hocam projeyi yazıyorum bitirdiğimde sizdeki nanoda denermisiniz ?

bu bir iş güvenliği. Devlet eliyle zorunlu yapılmalı,

çünkü hiç bir şöför arkasını dönüp adamın/kadının elinde taşmı var sopamı var silahmı var diye bakamaz.

Dikkatlerini yola vermek zorundalar umarım devlet eli ile zorunlu olur bu ve bunun gibi projeler.

Olayımız Burdur = online mobese falan değil ama tabi atıyorum GSM modü üzerinden haber gönderilebilir.
94B51816-8A0E-4203-9658-0CF120CC931E.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back