Takometre Devir Göstergesi

raunchytve

Yeni Üye
rfqu5c-jpg.100715

Elimde böyle bir takometre var çamaşır makinesi motorundan söktüm görseldekinin aynısı ancak ben deviri/RPM'yi dijital ekranda görmek istiyorum buna entegre edilebilir mi cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Bu takometre alternatör gibi çalışır. Ortasında motor miline bağlı dönen mıknatıs sayesinde altenatif gerilim üretir. Bu gerilimi bir mcu veya dijital voltmetre ile voltaj olarak ölçüp devir sayısına göre kalibre ederseniz olabilir.

Son düzenleme:
Takometrenin nasıl çalıştığını anlamak için bu devreyi ve TDA 1085c entegresini datasheet den inceleyebilirsiniz.

Ekler

• 20230807_102121.jpg
    20230807_102121.jpg
    277.8 KB · Görüntüleme: 61
bi de etliye sütlüye karışmayan generator var. hele takogenerator denirse mevzuya anında uyum sağlıyor.

Generator = Alternator + Tahrik duzenegi

Mesela alternatoru benzinli/dizel motor le birlestirirsen bu duzenegin adi generator olur.

Tachogenerator ise kendi basina ayri bir isimlendirme. AC tipi var DC tipi var. DC tipi olan cok cok pahali olur.

Generator = Alternator + Tahrik duzenegi

Mesela alternatoru benzinli/dizel motor le birlestirirsen bu duzenegin adi generator olur.

Tachogenerator ise kendi basina ayri bir isimlendirme. AC tipi var DC tipi var. DC tipi olan cok cok pahali olur.

generator = dinamo + tahrik düzeneği

dersem yanlış bi ifade mi olur?

Dinamo ile tahrik duzeneginin birlestirilmis haline verilmis ozel bir isim var mi bilmiyorum.

takogenerator AC veya DC tipte olabiliyorsa tip ayırımının generatorden kaynaklandığını sanırım siz de kabul edersiniz. bu bağlamda generator'ün AC veya DC tipte olmasının tahrikle bi alakasını kuramadım.

Eger genarator kelimesini DC gerilim ureteci anlaminda kullanmak istiyorsan DC nin sonuna power kelimesi getir.

Ornegin DC power generator

generator'ün türkçe karşılığı üreteç zaten. elektrik motorlarında nasıl AC veya DC tanımı kullanıyorsak generatorlerin de çok farklı olduğunu düşünmüyorum.

Bir Ingilizce kelimenin cok anlami var.

Generator kelimesini elektrikte (elektrik isi ile ugrasanlar toplulugunda) tek basina kullandinmi alternator + tahrik elemani birlikte anlasilir.
Generator onune DC yada AC getirdinmi anlam kayar. Artik tahrik elemani ortadan kalkar.

Kavramlari tartismanin anlami yok. Isimlendirmeyi yapanlar karar vermis bize aynen kullanmak duser.

DC generator parts.
AC generator parts.
Generator parts.

Adamlar;

Mekanik enerjiyi DC elektrik enerjisine ceviren cihaza dynamo (dinamo) diye isim koymuslar. Halbuki DC generator de ayni anlama geliyor.. Fakat adamlar isim koymuslar.

Mekanik enerjiyi AC elektrik enerjisine ceviren cihaza alternator diye isim koymuslar. Halbuki AC generatordur. Fakat adamlar buna da ayri bir isim koymuslar.

Turkce de kelimeleri birlestirerek anlami guclendiriyoruz. Ama Ingilizce de tek kelime yeterli.

Halkla konusurken meslekten olmayanlar mekanik enerjiyi elektrik enerjisine ceviren her turlu alete dinamo der.
Hatta konjektor, platin bile derler. Forum dogrudan teknik bir form oldugu icin hatali kullanilmis teknik bir terime mesajla mudahale ettim etmez olaydim.

Benden bu kadar.

Son düzenleme:
AC generator = alternator
DC generator = dinamo

yazdıklarımın pişmanlığa neden olması ilginç... konu benim açımdan kapanmıştır.

Pisman oldum cunku uzattin da uzattin ve dondun dolastin dedigime geldin.

AC generator = mekanik enerjiden AC gerilim ureten uretec yani alternator, ustelik tahrik elemani isin icinde yok.
DC generator = mekanik enerjiden DC gerilim ureten uretec yani dinamo, ustelik tahrik elemani isin icinde yok.

Generator neymis, tahrik elemani olan ve AC gerilim ureten uretec.

Basindan beri ne diyorum?

Çamaşır makinesi motoru ilginç bir düzenek. Bahsettiğiniz bobinden 350/400devir/dk altında düzgün bir sinyal almanız zor. Zor olan tarafı bobinin verdiği sinyalin geriliminin düşük olması.
Bu bobin üzerinden iki tür devir sayımı yapabilirsiniz.
İlki: çıkan ac voltajı doğrultup okursunuz. Devire bağlı olarak voltaj değişecektir. Bu değişim lineer olmayabilir ve diyot için Vforward gerilimini aşana kadar (0.7 ila 1V arasında) çıkış alamazsınız.

İkinci yöntem ise frekansı saymak. Motor milindeki moknatıs 2-4-6 yada 8 kutuplu olabilir. Muhtemelen 2 kutuptur. Her kutup geçişinde sinyal sıfıra düşer
Sıfır geçişleri sayarsanız frekansı, dolayısıyla devri bulursunuz.

Burda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Benim denediğim motor 0-500rpm arasında 0-5V arasında çıkış verirken 3850rpm'de çıkış 60Volta kadar çıkıyordu. Bu noktada giriş voltajını tvs /gerilim bölücü yada başka bir yöntem ile sınırlamanız gerekebilir. 60V Ac birçok entegre için ölümcül olabilir.
Diğer taraftan motora dimleme yaparken şehir şebekesi vereceğiniz için dikkatli olun. Kafa devir saymakta olduğu için şehir şebekesi ile uğraştığını unutabiliyoruz maalesef.
Ben devri 45V DC vererek ölçmüştüm.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back