Taşıması kolay, özellikli Multimetre

Emir oztkn

Aktif Üye
Aktif halde UT89X kullanıyorum ve çok memnunum, fakat cihaz taşımak için çok büyük özellikle benim gibi okula multimetre götürmesi gereken öğrenciler için oldukça büyük. Bu alacağım cihaz ne kadar taşımalık bir cihaz olsa da illaki çalışma alanımda da kullanacağım.
Bu sebepten temel özellik olarak
Dt830 boyutlarında;
*DC V ve AC V
*DC A ve AC A
*Kapasitans ve direnç ölçümleri olması şart.
*Fiyat bandım 200TL
Kendim 4 adet cihaz buldum. Bunları sizlerle paylaşıyorum kullanan, öneren, farklı cihaz öneren veya bunları önermeyen varsa yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

N11 de 40TL lik kuponum var ondan iki cihazı n11den paylaştım.

UT89X'in kırmızı kılıfını çıkarınca Aneng kadar bişey kalıyor olması lazım zaten.

unit-ut89x-cok-fonksiyonlu-true-rms-dijital-z.jpg
Kılıf yok

Yüksek enerjili sistemlere yaklaşmazsan Aneng AN8008 veya AN8009 olabilir.

Evet ya. Ben 139C ile karıştırdım.

AN8009'da NCV ve sıcaklık ölçümü eklenmiş. Başka ne farklar var araştırmak lazım.

Yüksek enerjili sistemlere yaklaşmazsan Aneng AN8008 veya AN8009 olabilir.
Açıkçası yüksek enerji ile pek işim olacağını sanmıyorum.
AN8009'da NCV ve sıcaklık ölçümü eklenmiş. Başka ne farklar var araştırmak lazım.

Bu 2 ayrı kaynaktan bir kıyas yaptım.
Bu 2 cihazın CAT ratinglerine yalan diyor. Yüksek voltaj tehlikesi var diyor.
Küçük sigorta kullanmışlar onların da daha az güvenli olduğundan bahsediyor.
Malzeme kalitesi olarak sağlam durmuyor plastik yapısı çok fazla Unit in cihazları gibi değil.
Yanında verdikleri prob çeşitliliği güzel olsada kaliteli prob değil fakat kullanışlı duruyor.

An8008 in direnç ve kapasitans ölçme hızı küçük değerlerle de olsa an8009dan daha hızlı.
Açıkçası 2 cihaz birbirine çok benzer, belirgin temel farklılığı birinde NCV ve sıcaklık ölçme özelliği.
AN8008 200TL - AN8009 230TL

Görebildiklerim bunlar .

Bunun prob soketleri dandik gerçekten. Düşük direnç ölçümünde probların sokete teması her zaman bir belirsizlik kaynağı olacaktır. Buna dikkat ettikten sonra senin kullanım amacına çok uygun.

Sadece sıcaklık probu 30 TL eder. Böyle bakarsan AN8009 almak daha doğru görünüyor.

AN 8009 kullanan ve memnun olan birisi olarak dip not düşmek isterim kendi AN8009 'umun sigortası yüksek akım ölçümünden yandı sigorta ölçüleri türkiyede sıkça bulunan 5x20mm değilde çap 3.5mm uzunluk 10mm

WhatsApp Image 2021-09-26 at 18.49.13.jpeg

sigorta attığı zaman bulunmuyor yurt dışından getirmek gerekiyor onun yerine direnç tipi sigorta lehimledim aynı değerde

Screenshot_10.jpg

sigortalarının kolay bulunmadığı aklınızda olsun seçerken halbuki çoğu HRC sigortada bulunmuyor

Standart 5x20 mm sigorta konacak şekilde bir modifikasyon mümkün değil mi?

WhatsApp Image 2021-09-26 at 19.07.37.jpeg

WhatsApp Image 2021-09-26 at 19.07.37 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-09-26 at 19.07.37 (2).jpeg

5x20mm lik sigorta takıcak kadar yer de yok üretici fazladan via da bırakmamış bir umut sigorta denk gelir diye tutucu parçayı da sökmedim yerinden yanlarına lehimledim direnç tipi sigota HRC kadar hızlı tepki verir mi fikrim yok o konuda

13648 eklentisine bak
13649 eklentisine bak
13650 eklentisine bak
5x20mm lik sigorta takıcak kadar yer de yok üretici fazladan via da bırakmamış bir umut sigorta denk gelir diye tutucu parçayı da sökmedim yerinden yanlarına lehimledim direnç tipi sigota HRC kadar hızlı tepki verir mi fikrim yok o konuda

HRC nin özelliği hızlı tepki verme değil. Her sigorta gibi bunların atma süresi akıma bağlı. HRC nin asıl amacı, yüksek enerjili bir devrede yangın çıkarmadan adam gibi atması. O yüzden bir çözüm bulunabiliyorsa kullanmak lazım.

mA lik olan sigortada konnektör biraz ileri kaydırılabilir gibi duruyor, ama A lik olan sigortanın hemen önünde iki tane MELF direnç var, orada konnektör kaydırmak zor gibi. Özel L şekilli bir konnektör ile olabilir belki, sigortanın bir tarafı MELF'lerin üzerine doğru havada uzanacak, oradan da L gibi olan konnektör ile mevcut deliklere bağlanacak.

WhatsApp Image 2021-09-26 at 19.07.37 (1).jpeg

Dün baktım bulamadım ama youtube da birsi kaplamayı kazıyıp soketleri kenara taşıyordu alttaki yollar mümkünse olabilir.

sigorta yuvasının uçlarındaki durdurucuları düzeltip 5x20 takılabilir.

10 amper olan sigortada 5x20mm lik sigorta tutucuların bacaklarını kessek smd malzeme gidi davranıp ordaki geniş pede lehimlesek nasıl olur
WhatsApp Image 2021-09-27 at 16.43.36.jpeg

yada tht olan bacakları kenara ayırsak orda şunki delikler pcb kalınlığı 2mm ile delikler 1mm delinmiş arkadan çıkan ve tht olarak takılabilcek pozisyon yok

200ma ma olan sigorta için ise önerim 3,5x10mm lik tutucuyu çıkartıp onun deliklerini kullanarak ek pcb takmak orada ek malzeme olmadığı için alanımız müsait
WhatsApp Image 2021-09-27 at 16.50.13.jpeg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back