Tektronix 2440 Osiloskop Arıza

DrFreeman

Aktif Üye
Tamir ederim umudu ile bu osiloskobu aldım. Sistem analizi hata veriyor NVRAM batarya hatası olduğunu düşünüyorum ama servis manualine daha bakamadım. Tamir konusunda önerilere açığım.

WhatsApp Image 2021-12-12 at 22.50.17.jpeg

WhatsApp Image 2021-12-12 at 22.49.31.jpeg

Hayırlı olsun, sahibindende 1000-1200 TL ye bir tane vardı sakıncası yoksa sorabilir miyim bu o mu? :D

Peki kullanımda nasıl belirtiler gösteriyor? Yatay tarama çalışıyor mu? Sinyal uygulayınca ekrana ne çıkıyor?

Muhtemelen sistem kendini boot etmiyor fail ekrani gorunuyor.

Burayı geçip açılır mı acaba bilemedim.

Bendeki osiloskop gibi ise bu ekranı geçmeyecektir. Bendekinde bir hata sebebi ile bir çok ilgisiz hata tetikleniyordu. Yani arıza giderirken sıralı ilerlemek gerek.

Bunların üzerindeki ramlar içinde lityum pil var. Bu piller bittiğinde boot ederken bu şekilde fail veriyor.

Testi geçemiyor. Ramlarin değişmesi lazım.

Peki kullanımda nasıl belirtiler gösteriyor? Yatay tarama çalışıyor mu? Sinyal uygulayınca ekrana ne çıkıyor?
Görüntüde sadece yazılar var yatay ve dikey birşey göremedim.Batarya hatası kısmında üzerindeki SRAMlerin bataryalarının voltajlarının düşük olduğunu gösteriyor.İlk önce onları söküp pillerini değiştiricem.

Bu piller sökülürken kalibrasyon ayarları siliniyor ve tekrar kalibre etmek için elinde cihazlar olması gerekiyordu ama nasıl cihazlar lazımdı onu hatırlayamadım. Hemen sökmek yerine dikkatli olmakta yarar var.

Bu piller sökülürken kalibrasyon ayarları siliniyor ve tekrar kalibre etmek için elinde cihazlar olması gerekiyordu ama nasıl cihazlar lazımdı onu hatırlayamadım. Hemen sökmek yerine dikkatli olmakta yarar var.
Piller bittiyse yada bozulduysa zaten kalibrasyon da silinmiş olmaz mı? Yoksa bu silinme olayı direk pillerin sökülmesi ile mi ilgili?

Görüntüde sadece yazılar var yatay ve dikey birşey göremedim.Batarya hatası kısmında üzerindeki SRAMlerin bataryalarının voltajlarının düşük olduğunu gösteriyor.İlk önce onları söküp pillerini değiştiricem.

Yani cihazı ON yaptığında doğrudan diagnostik'e mi giriyor? Ben manuel olarak diagnostikleri çalıştırdığını sanmıştım. Eğer doğrudan diagnostike giriyorsa gerçekten vahim problemler var demektir.

Kalibrasyon verileri silinmişse, gene osiloskobun ölçüm yapabilmesi ve sinyal görüntüleyebilmesi lazım. Sadece ölçümlerin hata oranı yüksek olur.

Herkese selamlar
Bu ve diger profesyonel laboratuar cihazlarının tamiri icin SENTURION ELEKTRONIK firması size yardımcı olacaktır.Tek 2440 Tek 2430A Oscilloscope ların butun parca ve programlarını buradan tedarik edebilirsiniz.www.monzamicrowave.com tel:0-5426231335

Bu arıza genellikle Dallas 1235 veya Dallas 1230 SRAM lerinin yenisi ile degismesi ve cal programlarının yuklenmesi ile kolayca duzeltilebilir.Bunun icin SRAM LER dikkatlice sokulmeli ve yenilerine cal prog ları yuklenip eskilerinin yerine takılmalıdır.

Sizin cihazınızda sistem degiskenleride silinmis yeniden SRAM lere yuklendiginde butun sorunlar gidecek.

Çok güzel bir osiloskop, kurtaralım bunu :D Şurda:

Diyor ki, ram modülü boş olduğu zaman bunu anlıyor ve şikayet etmeden açılıyor, sonra yapılacak kalibrasyon adımlarından da bahsetmiş. Demek ki eski veri sağlama toplamını (checksum) görmezden gelip boş çipe göre yenisini yazıyor. Ben olsaydım önce bu çipin içine dalıp lityum pili açık devre haline getirirdim. Dışardan vcc'ye bir 3v saat pili bağlayıp, eski vcc bağlantısını söküp, bir schottky diyot üzerinden tekrar bağlardım (pil geriliminden çok az bir gerilim düşümüyle ayırabilmek için). Datasheet'te 4.75 volt üstü için çip tam fonksiyon çalışır, 4.5 altında kendini korumaya alır yazmış.

Devrenin tasarımına göre, enerji kesilip tekrar verildikten sonra ya herşey sıfırlanır, ya da rastgele veriyle dolar. Sıfırlanırsa tamamdır, (Aslında herşeyin sıfırlanmasına gerek olduğunu sanmıyorum, bir dizi deney ile şansını deneyebilirsin) olmazsa kendin sıfırlayacaksın. Olmadı, aliexpress ve ebay'da bu çipler ucuza satılıyor. Olmadı, bana gönder ama artık benim olur:sinsi1:

Çok güzel bir osiloskop, kurtaralım bunu :D Şurda:

Diyor ki, ram modülü boş olduğu zaman bunu anlıyor ve şikayet etmeden açılıyor, sonra yapılacak kalibrasyon adımlarından da bahsetmiş. Demek ki eski veri sağlama toplamını (checksum) görmezden gelip boş çipe göre yenisini yazıyor. Ben olsaydım önce bu çipin içine dalıp lityum pili açık devre haline getirirdim. Dışardan vcc'ye bir 3v saat pili bağlayıp, eski vcc bağlantısını söküp, bir schottky diyot üzerinden tekrar bağlardım (pil geriliminden çok az bir gerilim düşümüyle ayırabilmek için). Datasheet'te 4.75 volt üstü için çip tam fonksiyon çalışır, 4.5 altında kendini korumaya alır yazmış.

Devrenin tasarımına göre, enerji kesilip tekrar verildikten sonra ya herşey sıfırlanır, ya da rastgele veriyle dolar. Sıfırlanırsa tamamdır, (Aslında herşeyin sıfırlanmasına gerek olduğunu sanmıyorum, bir dizi deney ile şansını deneyebilirsin) olmazsa kendin sıfırlayacaksın. Olmadı, aliexpress ve ebay'da bu çipler ucuza satılıyor. Olmadı, bana gönder ama artık benim olur:sinsi1:
Bence de RAM pilleriin degistirip denemekte fayda var. Yoksa binlerce lira vermek gerek. Mantikli bir dizayni olmali. RAM uzerindeki datalarin sifirlanmis oldugunu gorunce alet kendi kalibrasyon programini calistirip sunu yap, bunu yap diye bir yonerge seti getiriyor olmali. Bu islem sonunda diagnostik tekrar calisip ok ya da fail der zaten. RAM'larin icinde minnak saat pili vardir muhtemelen. Bilgisayarlarda da bir ara oyle BIOS'lar vardi kutu seklinde. Icinde saat pili vardi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,876
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back