TOGG "Yerli Otomobilin Tanıtımı" ile alakalı

"Güneş yarın yeniden doğacak ve biz yarın yeniden deneyeceğiz"

2 gündür araçla ilgili videolar izliyorum haberler okuyorum daha hiç kimsede şu adamın bakış açısını göremedim. Yukarıdaki söz kendisine mi ait yoksa alıntı mı yaptı bilmiyorum ama o kadar yerinde kullandı ki hayran kaldım.

Çok güzel anlatmış hakkaten. Türkiye'de olaya böyle yapıcı ve pozitif yönlerini düşünen insanlar zaten az, ve o insanlardan birisi olan bu kişi de malesef Amerika'da :katil2:

Ne güzel "biz yaparız, istersek olur" şeklinde bolca gaz vermiş. Bence de iyi yapmış. Tasarımını İtalyanlar da yapmış olsa yerlilik gene de %0'ın üzerindedir ve bu oran da zamanla artacaktır. Atak helikopteri de çok düşük bir yerlilik oranı ile başladı, şimdi oran çok yüksek.

Çok güzel anlatmış hakkaten. Türkiye'de olaya böyle yapıcı ve pozitif yönlerini düşünen insanlar zaten az, ve o insanlardan birisi olan bu kişi de malesef Amerika'da :katil2:

Ne güzel "biz yaparız, istersek olur" şeklinde bolca gaz vermiş. Bence de iyi yapmış. Tasarımını İtalyanlar da yapmış olsa yerlilik gene de %0'ın üzerindedir ve bu oran da zamanla artacaktır. Atak helikopteri de çok düşük bir yerlilik oranı ile başladı, şimdi oran çok yüksek.
Yurt dışında da olsa benden daha çok katkısı var ülkeye. :katil2:

Yalnız öyle methettiği gibi otonom bir arabaya ben şahsen binmem. Hele bir de internete bağlı otonom arabaysa, bedava da olsa KESİNLİKLE binmem :D

Bir de içerisinde Microsoft yazılımı çalışıyorsa, o aracın kullanıldığı bölgede trafiğe çıkmam :katil1:

Bu konu icerigi birazda siyasi oldugu icin bir daha bu konuya yazmayacagim.

Araba hakkindaki gorusumde bende kalsin.

Iyi forumlar.

Her teknik olayın siyasi yönü de vardır mutlaka. Bu, bizi teknik konuyu tartışmaktan alıkoymamalı. EEVBlog'daki uzun soluklu tartışmaların NEREDEYSE TAMAMI siyasi konulara evriliyor, ama teknik bir bağlamı olduğu sürece bu engellenmiyor. O yüzden bu konuda görüşünü ifade etmekten çekinme lütfen. Siyasi görüşümüz ayrı olsa da bu bizim teknik konuları tartışmamızı engellemeli, engellerse forumda çok kötü bir başlangıç yapmışız demektir :(

Peki bu yerli araba çabası neticesinde hiçbir Türk mühendisi, hiçbir şey öğrenemeyecek diyebiliyor muyuz? Yani bu çaba neticesinde %1 dahi ileri gidemeyecek miyiz? Yani yabancı bir firma ile kontrat imzaladık (yabancı firmaya nasıl rant oluyorsa :D ), o yabancı firma da sana para karşılığında sırf sen şov yapasın diye bir araba ortaya çıkarır ve arabanın %100 herşeyini yapar. Ve kesinlikle kimseye söylemez "Türkler biz yaptık diyor, ama bu arabanın tasarımını biz yaptık" diye. Bu mudur yani?

Ama yok, burada Türk mühendisler de birşeyler yaptı ve %1 daha ilerideyiz (ki bence oran daha yüksektir) diyebiliyorsan, işte sırf o %1'in hatırına bu çabayı desteklemek lazım. Bizdeki verim demekki bu kadar, eldeki malzeme bu.

Aslında herkes eleştirirken, sanki kendi çocuğunun eksikliklerini eleştiriyor gibi eleştirse, bu bile yeterli. Ama bizde yaygın olan şu "yo abi, bizden adam olmaz! İlk fırsatta bu ülkeyi terkedip gideceğim!". Konu kendi çocuğun olduğu zaman "yok abi, bu sıpadan adam olmaz, ilk fırsatta atacağım başımdan ne hali varsa görsün" diyemiyorsan, konu Türkiye olduğunda da bunu dememen lazım.

Türk mühendisleri neyi öğrenir, ne kadar öğrenir bilemem. Birşeyler öğrenir mutlaka.
Ama eğitim politikasında şimdiye kadar gördüğüm uygulamalar, amacın mühendislerin eğitilmesi olmadığını gösteriyor.
Ülkedeki endüstri meslek liselerini bitiren bir hükümet, teknik eğitim adına ahkam kesiyorsa, benim orada bir iyi niyet görmem mümkün değil.

Türk mühendisleri neyi öğrenir, ne kadar öğrenir bilemem. Birşeyler öğrenir mutlaka.
Ama eğitim politikasında şimdiye kadar gördüğüm uygulamalar, amacın mühendislerin eğitilmesi olmadığını gösteriyor.
Ülkedeki endüstri meslek liselerini bitiren bir hükümet, teknik eğitim adına ahkam kesiyorsa, benim orada bir iyi niyet görmem mümkün değil.

Hükümetin amacı mühendisleri eğitmek olmasa bile, hatta bunu engellemeye çalışsa bile, böyle geniş çaplı bir projeye girişmek, bir yerden başlamak zaten otomatik olarak Türk mühendislerinin ufkunu genişletecek. Ayrıca ülkenin önüne böyle büyük bir hedef koymak da çok iyi sonuçlar verebiliyor. John F Kennedy, Amerikan halkının önüne aya gitme hedefini koyduktan sonra, o amaca ulaşmak için sayısız teknolojiler geliştirildi ve Amerika'nın teknolojide dünya lideri olmasında bunun büyük bir rolü olmuştur.

Endüstrü meslek liseleri konusunda diyecek birşeyim yok, doğru söylüyorsun. Ben mezun olduğum yıllarda İzmir Çınarlı EML Türkiye'nin en iyi endüstri meslek okullarından biriydi. Şimdi artık bir baltaya sap olamayanların alıkonduğu bir nezarethane haline gelmiş.

Birtane abim var. Öz değil. Yollarımız Flight Simulatör oyununda kesişti. Siyaset konusunda tam zıt görüşlüyüz. Akşama kadar facebook üzerinden bitmek tükenmek bilmeyen bir çabayla birbirimizi ezer dururuz. Ama akşam olupta pc başına geçince açarız multiplayer simulatörümüzü yolumuza bakarız. Aramızdan su sızmaz. Bazı öz abi kardeşleri bizim gibi göremezsiniz.

Demem o ki ortak bir payda da buluşmuşsak oranın hakkını vermemiz gerekir. Herkes fikrini söyler. Kimse kimseye alınmaz. Burada tek şart bütün taraflar birbirinin görüşüne saygı duyup karşı tarafı ezmeye çalışmamalı. Bu böyle olduğu sürece kimsesin susmasına yada gitmesine gerek yoktur bence.

Aslında herkes eleştirirken, sanki kendi çocuğunun eksikliklerini eleştiriyor gibi eleştirse, bu bile yeterli. Ama bizde yaygın olan şu "yo abi, bizden adam olmaz! İlk fırsatta bu ülkeyi terkedip gideceğim!". Konu kendi çocuğun olduğu zaman "yok abi, bu sıpadan adam olmaz, ilk fırsatta atacağım başımdan ne hali varsa görsün" diyemiyorsan, konu Türkiye olduğunda da bunu dememen lazım.

Biz gene de sadece teknik konularda kalalım, çünkü ucu siyasete dokunan eleştiriler yapınca sanki vatansever değilmişiz gibi algılanıyor.

Biz gene de sadece teknik konularda kalalım, çünkü ucu siyasete dokunan eleştiriler yapınca sanki vatansever değilmişiz gibi algılanıyor.

Niyetim seni vatensever olmamakla suçlamak değildi yahu. Ben genel anlamda söyledim onu :(

Niyetim seni vatensever olmamakla suçlamak değildi yahu. Ben genel anlamda söyledim onu :(

O zaman ben de genel anlamda söyledim diyeyim :) Ama genel olarak bu konularda kiminle tartışsam iş o noktaya geliyor ve ben batı uşağı oluyorum karşımdaki vatansever.

Haydaa baktım şimdi togg sayfasına, araba hem otonom hem de internete bağlı. O zaman bunu alınca ilk iş SİM kartını çıkarmak ve otonom modu ayarlardan "disable" etmek ;)

Bence ilk modelin hibrit olması daha mantıklı olurdu. Ülke genelinden kaç tane şarj istasyonu vardır? Benim bildiğim yok. Evde de bunu şarj etmek çok uzun sürer. Ama hibrit oldumu en azından şarj istasyonları yaygınlaşana kadar benzinle idare edilirdi.

Geçen sene Toyota'nın hibrit modeli CHR yi gördüm çok güzel araba. Ama fiyatını görünce dar attım kendimi dışarı :cheeky4:

Hibrit araçlar benim de hoşuma gidiyor. Bu araçlar fren mekanizmasıyla bataryayı şarj edebiliyor mu?

Benim incelediğim kadarıyla elektrikli araçlardaki anahtar teknolojiler aküler, yüksek verimli elektrik motoru, bir de işin güç elektroniği kısmı (motor kontrol devresi, fren enerjisini şarj etmede kullanan devre).
Bunların geliştirilmesi için ARGE yapılsa, yapan firmalar da desteklense, bu konuda markalar ortaya çıksa ve hatta ihracat yapıyor olsak, elektrikli araba için geriye ne kalıyor ki? Arabanın karoserini yapmaya ne var?

Ortada bu işleri yapan yerli firma yok, sen İtalya'da fason araba yaptırıp getirmişsin yerli araba diye :)
İşin gerçeği, pil, güç elektroniği ve elektrik motorunu yapan firmaların çıkması, yeterli sayıda şarj istasyonu kurulması, her eve arabayı şarj edebilecek kapasitede kurulu güç imkanı verilmesi diye düşününce bence daha en az 10 yıl biz yabancı araba kullanmaya devam edeceğiz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back