uc3845 hakkında

3N90 transistor onu değiştirmiş başka biri çok belli ama doğrusunu mu takdı bilemem

Bat- bat+ yazan konnektörlerin altında bir konnektör daha var onun ne olduğunu biliyor musunuz? Nereye ne bağlanıyor? Hiç ihtimal vermek istemiyorum ama acaba bu pcb 4 katlı mı nedense bazı bağlantıları göremiyorum.

Ayrıca R6 ve R7 kararmış ve ona gelen yol sanki tamir görmüş gibi. Siz biraz osiloskop kullanım videosu izleyin bence, bir de şu diff probe un modelini söylerseniz bir bakalım uygun mu şebekeye bağlıyken çalışmaya

Bat- bat+ yazan konnektörlerin altında bir konnektör daha var onun ne olduğunu biliyor musunuz? Nereye ne bağlanıyor? Hiç ihtimal vermek istemiyorum ama acaba bu pcb 4 katlı mı nedense bazı bağlantıları göremiyorum.
oraya harici akü için artı kutup giriyor kat kısmını bilmiyorum
Ayrıca R6 ve R7 kararmış ve ona gelen yol sanki tamir görmüş gibi. Siz biraz osiloskop kullanım videosu izleyin bence, bir de şu diff probe un modelini söylerseniz bir bakalım uygun mu şebekeye bağlıyken çalışmaya
prob micsig dp10013

R7 de bir cız olmuş sökelim ölçelim bakalım
1707608592328.png

Prob güzelmiş. Ben olsam şunu denerdim, şebeke bağlandığı zaman(çok dikkatli yapıyoruz bu ölçümleri, mümkünse probu sabitleyip şebekeye bağlayın ölçümü görüp geri kapatın) 3845 in besleme voltajını ölçerdim. Eğer var ise(aslında trafoyu ölçmek istiyorum ama neresi ölçülecek göremedim sanırım kafam durdu) 3n90 ın drain ve source undan kısa bi kablo çıkar diff probe a takar scope ile bakardım, anahtarlıyor mu diye. Ama bence trafoda bir şeyler olmuş

Prob güzelmiş. Ben olsam şunu denerdim, şebeke bağlandığı zaman(çok dikkatli yapıyoruz bu ölçümleri, mümkünse probu sabitleyip şebekeye bağlayın ölçümü görüp geri kapatın) 3845 in besleme voltajını ölçerdim. Eğer var ise(aslında trafoyu ölçmek istiyorum ama neresi ölçülecek göremedim sanırım kafam durdu) 3n90 ın drain ve source undan kısa bi kablo çıkar diff probe a takar scope ile bakardım, anahtarlıyor mu diye. Ama bence trafoda bir şeyler olmuş
peki bunlardan önce R7 99K çıktı R6 da 99K

1707609456497.png
1707609475780.png
1707609490516.png

bu direnç şimdi turuncu siyah sarı değilmi öyleyse her biri 300 olmamalımı

Benim renklerle aram yok. Gözümle görünce bile ayırt edemiyorum. Turuncu siyah sarı 300K ediyor gibi, eğer kahverengi siyah sarı ise 100K eder doğru değer çıkıyor. Doğru takip ettiysem o dirençler VCC hattına gidiyor UC3845 in, değerleri de bana o iş için uygun geldi eğer 300ohm olsalardı az gelirlerdi.

o zaman yarın devam ederiz ayakta zor duruyom osilaskopu bağlicaksak bağlayalım bakalım ne olacak ama tarif ederseniz iyi geceler olsun

Peki O Zaman Başlıyoruz Bu UPS i hep beraber tamir edebilirsek, çalışır halde ihtiyacı olan bir öğrenci kardeşimize hediye edelimmi arkadaşlar.

Son düzenleme:
Şimdi clc arkadaşımızın dediği gibi ölçüm yapmayı deneyelim. önce 3n90 dan kablo çıkarıyorum.
Sonrasında Bozuk olan uc3845 yerine takdığım uc3843BN in ölçümünü yaparız.

3N90
Gate: Kırmızı
Drain: Yeşil
Source: Beyaz

1707637874238.png

Son düzenleme:
1707640064491.png
1707640140201.png
1707640532644.png
1707640656692.png
1707641077958.png
1707641108402.png
1707641150051.png

Doğru Anladıysam
1- osiloskop un pozitif ucunu 3n90 ın gate ine yani kırmızıya
2- osiloskopun siyah probunu 3n90 ın drain portuna yeşil takıp sistemi açacağım ölçüm olursa foto video çekip sonrasında
3- osiloskopun siyah probunu 3n90 ın source portuna beyaz a takıp sistemi acacağım ölçüm olursa foto video çekip görüşlerinize sunacağım. :)

OSİLOSKOPU da bu şekilde hazırladım CLC arkadaşım çalıştır dersen çalıştıracam

önce arızalı ups i aküden açacam sonra ups e 220 vereceğim ve bu durumun videosunu çekeceğim.

OSİLOSKOPTA yapılması geren ayar varsa uyarın lütfen

Not: DF probu osiloskopun üzerinden ölçdüğümde yukardaki aşağdaki çizgilerde bi karışıklık var ama bilmiyorum normal midir.

@clc senden kalkış izni istiyoruz kule :)

Son düzenleme:
Çok hızlı ilerlemişsiniz, biz her türlü başlangıçta 3845 in besleme voltajını ölçelim sonrasını tekrar okuyup yanıtlayacağım.

Çok hızlı ilerlemişsiniz, biz her türlü başlangıçta 3845 in besleme voltajını ölçelim sonrasını tekrar okuyup yanıtlayacağım.

7 Bacağa mavi kablo 5. bacağa mavi beyaz kablo bağlandı vcc entegrenin artı kutbu ground da eksi kutbu doğru değilmi.
1707651348473.png

1707651474486.png
1707651495334.png

son halimiz bu şekil

Evet şu durumda gate drain ve source a bir bağlantı yapmadan şebekeye bağlandığında vcc-ground arası voltaj nedir bakmak lazım. Yalnız bu voltajın zamana bağlı değişimi mümkün(ilk anahtarlama yı yapmak için bir yere kadar yükselecek, ilk anahtarlama yapıldığı anda o voltaj çökmeye başlayacak sonrasında bu tasarım için yardımcı sargıdan voltaj üretilecek ve orası stabil hale gelecek) dolayısıyla isterseniz osiloskop ile bakabilirsiniz. Trigger level i 6.5V da rising e ayarlayıp single mode a basıp fişe takarsanız(time da 500uS per div olsa olur gibi) görebilirsiniz. Youtube da baktınız mı osiloskop temelleri ile ilgili bir video var mı?

Evet şu durumda gate drain ve source a bir bağlantı yapmadan şebekeye bağlandığında vcc-ground arası voltaj nedir bakmak lazım. Yalnız bu voltajın zamana bağlı değişimi mümkün(ilk anahtarlama yı yapmak için bir yere kadar yükselecek, ilk anahtarlama yapıldığı anda o voltaj çökmeye başlayacak sonrasında bu tasarım için yardımcı sargıdan voltaj üretilecek ve orası stabil hale gelecek) dolayısıyla isterseniz osiloskop ile bakabilirsiniz. Trigger level i 6.5V da rising e ayarlayıp single mode a basıp fişe takarsanız(time da 500uS per div olsa olur gibi) görebilirsiniz. Youtube da baktınız mı osiloskop temelleri ile ilgili bir video var mı?
bana hitap edecek bişi bulamadım siz söyleyin ben yapayım olurmu

Şu an mesela osiloskop un kendi ürettiği kare dalgayı ölçüyorsunuz ya(bu arada o bozukluk normal mi emin değilim, ancak 500x prob ile düşük voltajlar ölçmeye çalışıldığında zaten genelde hataları kabul ediyoruz. İsterseniz 50x modunda da bir bakalım) orada şöyle bir ayarlama yapalım, siz trigger setup dan rising e ayarlayıp seviyeyi de 3.5V a getirin single diyin. Bir kere yakalayıp duracaktır, bu işleme eliniz alıştığı zaman aynısını 6.5V a ayarlayıp ups e bağlantıyı yapın

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back