Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Display kontrolünde kullandığın max7219 kütüphanesini paylaşır mısın mümkünse?
Proteus içinde kendinden olan bir eleman. Adını yazınca direk çıkıyor.
Büyük butonlar güzelmiş.
İçine yazı yazmak için bölüm mü var bu butonlarda?
Endüstride bu şekilde mi kullanılıyormuş?
Kapağı çıkarılıp içine 14x14mm istediğimizi yazabiliyoruz. 5v dan 24v dc ye kadar ışığı çalışıyor.
Endüstride nasıl kullanıyorlar bilmiyorum açıkçası.

Video gerçekse çok tehlikeli duruyor.

Lazeri tuşlara denk getirmek çok zor olsa gerek.
En küçük kalibrasyon hatasında yanlış yere yazma veya yamuk yazma durumu var.

Denk getirmek icin goruntu islemeya kadar bir suru teknik var. İlgini cektiyse bir video daha ekliyim. Burda boya kaldirma yerine yuzeysel yakma var.

Çizimi corel ile yapmam gerekecek. Pleksi kesen lazer cihazlar corel ile çalışıyormuş.

Ben Arduino kütüphanesini kastetmiştim. Sanırım yazılım aşamasına geçmediniz.
Hazır yazılım kullanıyorum. MobiFlight isminde bir program. Kodları bana göstermeden arduino içine atıyor.

Çizimi corel ile yapmam gerekecek. Pleksi kesen lazer cihazlar corel ile çalışıyormuş.
Svg gibi ortak bir vektör ya da doğrudan gcode da üretebilirsin. Ya da bunlardan birini corel'e aktarırsın. Lazer corel ile çalışmıyor, başındaki adam sadece onu biliyordur...

• Beğen
Reactions: 333
Svg gibi ortak bir vektör ya da doğrudan gcode da üretebilirsin. Ya da bunlardan birini corel'e aktarırsın. Lazer corel ile çalışmıyor, başındaki adam sadece onu biliyordur...
Yorumsuz... :katil1:

pleksi panel.png

Klasik sanayici mantığı. Aynı dilde konuşmuyorsan iş yaptırmazsın.

Bir ara 0.5 (beş) mm bobin teli arıyorum. Adam dedi ki 0.5 çok incedir, gözünle göremezsin. Meğer 0.50 mm (elli) demem gerekiyormuş.
Bu benim adamada desem ki kaç bin dolar para verdin makineye sadece corelde ve sadece bir sürümünde mi kesim yapabiliyor diye acaba ne der cevap olarak :katil1:

Bildiğiniz üzere 14 tane buton ledini yakmak için arduinonun 5v desteği yetmeyecek diye konuşmuştuk.
Harici besleme ve transistör ile çözeriz demiştik.
Şu aşağıdaki resme göre çizmek doğru mudur? Birde bc140'ı öylesine koydum. Burada işimize yarayacak tr ne olabilir?

buton ledleri.png

Teansistor icin BC 237 olabilir. Lede seri bir direnc takilmali. Base akimi icinde bir direnc gerekebilir.

BC337 ye base bacağına 680k direnç bağladım elim değse yine yanıyor

Arduinoya bağlayınca normal çalışır. Transistör kesime gitmek için base ucunde gnd olmalı. Şu an yok base havada ve senden (+) alıyor, led yanıyor...

Arduino çıkışını low yaptığın zaman arduino gnd çıkartacağı için transistör kesime gider ve led yanmaz.

Off yine süper bilimsel, akedemik falan anlattım. TDK yakında bana ödül verecek... :katil1: :cheeky1:

Arduinoya bağlayınca normal çalışır. Transistör kesime gitmek için base ucunde gnd olmalı. Şu an yok base havada ve senden (+) alıyor, led yanıyor...

Arduino çıkışını low yaptığın zaman arduino gnd çıkartacağı için transistör kesime gider ve led yanmaz.

Off yine süper bilimsel, akedemik falan anlattım. TDK yakında bana ödül verecek... :katil1: :cheeky1:
o zaman pnp tr kullanacağız. koda müdahale edemiyorum çünkü

Anlatmak istediğim şenin transistörün tipi ile alakası yok aslında. Senin kodun ledi yakmak için çıkışı High mı yoksa Low mu yapıyor?

Pnp transistorü tek başına kullanmamak lazım. Emiterden giren voltaj Base ucundan arduinonun bacağına sıkar...

Anlatmak istediğim şenin transistörün tipi ile alakası yok aslında. Senin kodun ledi yakmak için çıkışı High mı yoksa Low mu yapıyor?

Pnp transistorü tek başına kullanmamak lazım. Emiterden giren voltaj Base ucundan arduinonun bacağına sıkar...
High yapıyor.
Haa bi dakka. O zaman ters de olsa çalışması lazım. Çünkü ben uçaktan butona bastığımda program 1 gönderiyor ve bu da pininden 5v çıkış demek. Butona tekrar bastığımda program 0 gönderiyor. Bu da gnd demek. yani iki durumdan birinde ledin yanması lazım ama iki durumda da direk yanıyor.

Multimetre ile ölçtüm çıkış pinini. Program 1 gönderirken 5v, 0 gönderirken 0.054mv var pinde.

LED yanacağı zaman 5V çıkıyorsa NPN kullanman lazım. Baz direnci olarak 1 kΩ kullan. LED'e seri direnç için de 680 Ω ile başla. Daha fazla parlaklık istiyorsan azaltabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back