Şekil Olsun Diye Alınan Cihazlar

genelde rf ölçü aletleri. tektronix 21ghz spectrum, rohde schwarz 3ghz vna, agilent 3 ghz signal jeneratörü, mini circuits 4.4 ghz 22dbm sig gen. daha bir sürü sinyal jeneratörü. mdo3034 galiba osiloskop. çeşitli sdr cihazlar, yaesu telsizler, bikaç tane fluke ölçü aleti 289 falan ilk anda aklıma gelenler bunlar.

ama asıl para tutan mesela geçen 1 poşet mcp1700 buldum. 600-700 tane var içinde fiyatına bi baktım 0.5 euro. böyle bir sürü de malzeme var. teknolojik hoarderlık başka birşey değil. ananem de eve gelen çikolata paketinin kağıtlarını bile saklardı. galiba oradan geçti bu huy.
Orta sekment değil de daha çok Rolls-Royce'a falan benziyor bu saydıkların.

Görmeden inanmam. Bak şurada tam da bu sohbetle ilgili güzel bir soru var. :katil1:

Orta sekment değil de daha çok Rolls-Royce'a falan benziyor bu saydıkların.

Görmeden inanmam. Bak şurada tam da bu sohbetle ilgili güzel bir soru var. :katil1:

ölücü olduğum için pusuya yatıp fırsatları kovalıyorum. bu aletlerin hepsini sıfır ve güncel fiyatları ile almış olsam gerçekten rolls royce değilse bile iyi bir mercedes alınırdı.

bir ilan görüp anında yazıp, cevap gelince gece 4'de yola çıkıp ucuza cihaz almışlığım var. ama gerçekten değerdi.

Bende diyorum ilan verenler akşamdan sabaha fikir değiştiriyor galiba. Meğer içimizde gece ilanı boğazlayanlar varmış... :katil1:

Ne kadar da safmışım.

Çok geç artık, bende karanlık taraftayım.

Gece 3-4 gibi kalkıp, bit pazarına aynı -gömü bulma- heyacanıyla gidiyorum.

1705007395900.png

Shahriar benim dostum sayılır, Linkedin'den mesajlaşıyoruz. O seviyeler başka, esas Darth Vader o. :katil1:

.. ilan verenler akşamdan sabaha fikir değiştiriyor galiba.

İkinci el ilanları otomobil fiyatına bakıyorum vatandaş gün geçtikçe fiyatı biraz düşerek satış yapmayı ümit ediyor. Borusan 2.el tam tersi artışlar yapıyor. Bir bildiği var galiba. Banka getirisiyle kıyaslıyor olabilir

Borusan'ın pazarlama gücü var. Kime ürün sattığı da önemli.

Bazı insanlar sar oradan birkaç E segment diye araç alabiliyor. Yeterince parası olan aradaki fark ile güven satın alır ya da aldığını sanar. Orasını bilemiyorum...

İkinci el ilanları otomobil fiyatına bakıyorum vatandaş gün geçtikçe fiyatı biraz düşerek satış yapmayı ümit ediyor. Borusan 2.el tam tersi artışlar yapıyor. Bir bildiği var galiba. Banka getirisiyle kıyaslıyor olabilir
oradaki kasıt ikinci el elektronik cihaz satıcılarıydı.

@czorgormez Benim anneannem de çay paketlerini boşalınca atmaz saklardı . İçine konan malzemelerin yağını dışarı sızdırmama özelliği ile iyi bir paketleme malzemesidir bu ürünler . Bir sürü mutfak sarf malzemesinin dolaşımda olmadığı tarihlerde güzel çözümler bunlar aslında . Zeka ürünü.

Son düzenleme:
genelde rf ölçü aletleri. tektronix 21ghz spectrum, rohde schwarz 3ghz vna, agilent 3 ghz signal jeneratörü, mini circuits 4.4 ghz 22dbm sig gen. daha bir sürü sinyal jeneratörü. mdo3034 galiba osiloskop. çeşitli sdr cihazlar, yaesu telsizler, bikaç tane fluke ölçü aleti 289 falan ilk anda aklıma gelenler bunlar.

ama asıl para tutan mesela geçen 1 poşet mcp1700 buldum. 600-700 tane var içinde fiyatına bi baktım 0.5 euro. böyle bir sürü de malzeme var. teknolojik hoarderlık başka birşey değil. ananem de eve gelen çikolata paketinin kağıtlarını bile saklardı. galiba oradan geçti bu huy.

GHz ibaresi yoksa almam diyorsun yani :D

Kritik eşiği aştık galiba, artık forumda bir TEA bölümü açmanın zamanı gelmiş :cheeky5:

Açılabilir ama o bölüme özellikle şifreli girmek lazım. Olur da hanımlar bi bakayım forumda neler dönüyor derse...

cümlenin devamını yazamayacağım. :katil1:

Cok keyifliydi burada yazdiklariniz. :D iste insan cesitliligi cok olunca dusunce cesitliligide inanilmaz oluyor. Ilim agizlardan alinir. Forum larda olmak da buna yakin bir olay.

Bizde bir inanis vardir ya gecmisten gelen, yaw yeni ogreniyor iste yenisini bozar, sen su dandik seyi al ogrendikce iyisini alir. Ya da derler iste " FDM bir yazici alinacak baslangic icin sunu al"

Ya kardesim FDM i kullanirken ogrenecegin her seyi youtube izlesen ogrenirsin ki. Tekerlekler , raylar, vidalar her sey var. Otur saatlerce izle. Ayar yapabilmeyi deneyerek ogrenirsen o cihazi zaten bozarsin. Ayar mayar kalmaz. Cihaz eve kuruluda gelmeyebilir. Kurman gerekir. Zaten basaramazsin ki, Bunu ogrenmek icin alip dagitip kullanamayan yok mu icinizde?
Youtube dan izleyip ogrenemeyecegimiz sey lerde var elbette mesela, Dolu kondansator olcumu. Unuttun hapi yuttun. :kotek1:
Guvenli bosaltma yontemini ogrenmemis, youtube da kisa devre yaparak bosaltanlari burda saygiyla aniyorum,. (Izleyecegin yerleri bil, her yer izlenmez)

Basimdan gecen bir sey;
Her seyin uygun u alinnmali dusuncesi icerisinde oldugum donemlerde ehliyet almis ama yol tecrubem olmadigindan ve illa kendi arabama binmek istedigimden (Cocuga bak iste babasinin arabasina binmiyor) babama biraz baski yapiyordum. Reno 12 vs olursa en azinda surmeyi ogrenirim felan. :dans2: o gunlerde bu alinmis olsaydi inanilmaz sevinirdim. ama ne oldu?

Bir gun eve gelirken yolda bekledigini soyledi. Bi araba bayine girdik. Bir anahtar uzattilar. Sifir bi araba. Ne diyecegimi sasirdim. Meger sonra ogreniyorum. babam demiski cocuk araba surmeyi ogrenecek en azindan bunda hava yastiklari var. 6 tane hava yastigi :katil1:( buradan cok zengin oldugum izlenimi cikmasin lutfen, degilim)
Gerci sonralari bir reno 12 durdugu yerden kaldirayim dedim , istop ediyordu. 3. de calistirdim :dans1:

My-64 almisti babam. Transistor olcen soket bile var ustunde. Hala durur bende. Cok eglenmistim o makinayla. (Elektronik ben de sadece hobi)

Konunun en basindaki cocuklara gelince, ben cok begendim konusmalarini cunku hayal ediyorlar. Ornegin yapmak istedikleri var ve hayalleri var. Cogu cocukta bunu goremedim bile. Elbette alamazlarsa onlarda o isi gorecek uygun yolu bulacaklardir. Ama sanmiyorum ki onlar calismak icin illa o olsun diyen tarafta degiller. Ben oyle hissetmedim. Yani bu olmazsa ben bu isi yapmam kardesim diyenden degil, bence cihazlarin arasindaki farki bilenlerden diye dusunmustum. Cihazlarin hangisi iyi bilmeyenleri ne yapacagiz?

Bu cocuklar belki su kismi biraz dusunemiyor olabilirler. Bir cihaz alirken saatlerce ugrasmamizin sebebi ne? Bir sey ucuz veya pahali diye alinmaz. Ikisinden de yersin kazigi. Uretici cihazi keyfine mi uretiyor?

-Bilmedigin is e cihaz almak nasil olabilir. -Cihaz almaz isen is i nasil ogreneceksin. Bu celiski de yapacagin tek sey bir bilene soracaksin. Yonlendirme duzgun ise yasadin. Degilse vay haline. Forum lar iyi yonlendirme kaynaklaridir. Cogu paran cebinde kalir.

Bir de hayata bir sefer geliyorsun. (Benim inancim bu :D) yapmak istediklerini yapabiliyorsan yapacaksin.

Ama daha onemli bir husus var. Yabanci dil. Olum, kalim meselesidir.

Almak istediğim birkaç cihaz var:
1) Siglent SDM3065 yada Rigol DM3068
2) Lutron LCR Metre
3) FNIRSI USB Analyzer
4) Power Profiler II
Bu cihazları almak istiyorum ama ne kadar ihtiyacım var konusu kafamı kurcalıyor. Çünkü şimdiye kadar aldığım bütün cihazları hakkını verecek derecede kullanmadım. Bir köşeye atılı yattığı da oldu, hakkının verildiği de.
Ekonomik durumum elverdiği ölçüde alma taraftarıyım.

gecen Taydin bu Rigol DM3068 in olcum direncinin Gohm seviyesine cikarma mantigini anlattigi bir yazi okuyunca benimde alasim geldi. Ama sadece bunun icin almam tabi baska farklarida gormem lazim. Almamak icinde farklari gormek istemiyorum . :katil1: Su an icin aklimda ama aciliyet olarak durmuyor.

Analog Discovery'nin python ve JavaScript ile bütün fonksiyonları kontrol edilebiliyor. Voltmetre, skop, lojik analyzer, gpio, wavegen ve diğerleri.
Vakit ayırıp bunun üzerine güzel bir proje çıkarılabilir

gecen Taydin bu Rigol DM3068 in olcum direncinin Gohm seviyesine cikarma mantigini anlattigi bir yazi okuyunca benimde alasim geldi. Ama sadece bunun icin almam tabi baska farklarida gormem lazim. Almamak icinde farklari gormek istemiyorum . :katil1: Su an icin aklimda ama aciliyet olarak durmuyor.

Seni biraz daha gaza getireyim o zaman. Rigol DM3068 ile elde edeceğin özellikleri yazayım :)

1) Yüksek empedans modunu tespit etmişsin.
2) 4 terminalli direnç ölçümü. Miliohm ve altı direnç ölçebiliyorsun.
3) Direnç ölçümünde "offset compensation". Düşük direnç ölçümündeki olası hata kaynaklarından birisini elimine ediyorsun.
4) SCPI ile uzaktan kontrol. Çok sayıda ölçüm yapılacaksa otomatize etme olanağı.
5) Neredeyse bütün termokupl çeşitlerinden doğrudan sıcaklık okuma imkani. 0.001 ℃ çözünürlük.
6) 800 kHz AC ölçüm bant genişliği.
7) Saniyede 10 bin ölçüm ve 512k bellek.

Standart hobi çalışmalarında, hatta birçok profesyonel uygulamada bunlar gerekli olmaz. Ama işi öğrenen birisi için bunlar bulunmaz nimet, çünkü herşeyin en uç sınırlarında ölçüm yapabiliyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
5,990
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back