12 V 5 Ah kurşun asit aküden lityum iyon akü yapımı

Sercan

--
Aküsü boş olduğu için kullanmadığım bir UPS var. Miniguard markalı bu USP üzerinde yazan doğru ise 600 VA değerine sahip eski bir model.

Bir çok güncel UPS'in aksine bunda herhangi bir mikroişlemci bulunmuyor. Yani mikroişlemcili UPS'lerde olduğu gibi pil dolu iken bile 15 dk sonra kapanma gibi bir durum olacağını düşünmüyorum. Üzerindeki entegrelerin biri hariç hepsi lojik ya da opamp entegresi. Diğeri ise SG3524N PWM regülatör entegresi, sanıyorum sinüs oluşturmak için. 15 dk sonra kapanma ile ilgili benim gözümden kaçan bir şey varsa bildirmenizi rica ederim.

Söylediğim gibi bu UPS'in pili tamamen ölü olduğu için atıl vaziyette duruyor. Benim 1 Kva Tunçmatik UPS ise modemden uzak. Bu nedenle pasif soğutuculu bu miniguard UPS'i elektrikler gitse bile kapanmaması için modeme bağlayacağım. Böylece elektrik kesintisi olsa bile ağın çökmemesini garantileceğim.

Ayağı kaldırmak için pil fiyatlarına baktım 100 TL'den başlıyor ama 2020 üretimi yani neredeyse 2 yıldır kenarda bekleyen pilin fiyatı bu. Bende yeni bir pil almak yerine elimdeki lityum iyon pilleri kurşun asit akü yerine kullanmak istedim. Bunun için 3 hücreli BMS kart alacağım. Bunların hepsini bir Hintli Youtube kanalında izlediğim gibi kurşun asit pil kutusunun içine sığdıracağım.

Siparişi beklerken akünün kutusunu boşalttım. Bu kutuya 3x3 adet lityum iyon pil ve BMS kart sığıyor. Elimde punto makinesi olmadığı için şimdilik lehim kullanacağım. Bir de kutuyu 3D yazıcıdan yazdırsam içindeki kurşunla muhattap olmaktan daha iyi olabilirdi. Eğer siz de böyle bir dönüşüm düşünürseniz sağlığınız için benim yaptığımı yapmamanızı tavsiye ederim.

IMG_20211023_151214.jpg
0_org_zoom.jpg
IMG_20211025_123145.jpg
IMG_20211025_125236.jpg
IMG_20211025_165041.jpg
IMG_20211025_171011.jpg

Bms kart iş görür sanıyorum motor içeren yapi kullanmayacaksın en nihayetinde modem ...

Aklımda kaldığı kadari lm324 karsilastirici ile gerilim izlenip akü ölmesin diye 11.8v altına düşürmüyor ve role kontak açıyor.

Kolay gelsin.

Lipo pil satan bazı yerler şarjlı tornavida pili yenilemesi de yapıyor. Pilleri istediğiniz seri/paralel ve kombo punta yapıp gönderiyor. Bir arkadaşım şarjlı tornavida için 3-4 adet pil değişimi yaptırmıştı. Kutu yerine daralan Makaron daha temiz bir çözüm olabilir. 12 V 7A akünün rahat sığacağı boyları bile bulunuyor makaronun.

Siparişlerim bugün ulaştı. Bende bu arada UPS'i test ettim. Cihaz 12 V'un altına düştüğünde buzzer sinyali hızlanıyor. 11.7 V'un altına düştüğünde ise çıkış elektriğini kesiyor. Bakalım bunların montajını yapınca nasıl çalışacak.

IMG_20211027_180932.jpg

Lehimleri yapıp düzeneği kurdum. Çalıştırdım fakat detaylı testleri yarın yapacağım. Güvenemediğim için test ederken takip etmem gerekiyor.

Aküde 6 adet lityum iyon pil var, pillerin her birinin kapasitesini 1950 mAh ölçmüştüm.

Düzeneğe 60 W lamba bağlı. İlk fotoğraf şebekeye bağlı iken ikincisi ise aküden çalışırken çekildi.

Dikkatli bakarsanız bir de pens metre var o da akımı gösteriyor. Şebekeye bağlı iken 1 A civarında şarj akımı var. Aküden çalışırken 7 A güç çekiyor.

IMG_20211028_004339.jpg
IMG_20211028_010536.jpg
IMG_20211028_010550.jpg

Kolay gelsin. Güzel bir çalışma olmuş. İnşallah akü kutusuna da problemsiz oturur.
Güzel bir çalışma ortamınız var. İki cihazı sormak istiyorum. Analog skobun solundaki cihaz muhtemelen güç kaynağı, marka model nedir? Digital skop keysight olarak okudum ama model nedir? Bir de keysight altındaki rd6006 yanındaki cihaz nedir? Sinya jeneratörü diye tahmin ediyorum ama kapalı olunca anca bu kadar.
Kolay gelsin.

Teşekkürler.

Güç kaynağı Korad KA3005. Osiloskoların ikisi de dijital. Merak ettgin Siglent 1104X-E (200 MHz hacklendi) diğeri Tektronix 2430A. Doğru o cihaz da sinyal jeneratörü Uni-t UTG962E. Hepsinin forumda konusu var.

Merak ettiğin bir konu olursa tecrübelerimi ilgili konudan yazarım.

RIDEN 6006 var bende de. Oldukça memnunum. 48 Volt 40 Amper SMPS ile besliyorum. Aldıktan sonra 6018 modelini duyduğumda keşke üst modelini alsaydım diye geçirdim içimden ama 5 amper üzerine hiç çıkmadım şimdiye kadar.
Fan sesine gelince, 45 volt ve üzeri çıkış alırsanız fan otomatik devreye giriyor. Onun dışında ihtiyaç halinde devreye giriyor. En azından benim gözlemim bu yönde.

Cihazlar hk yazıları okuyacağım.

Dummy Load, Sinyal jeneratörü, skop (siglent yada keysight), masatipi DMM, termal kamera benim hayalim ama ölmeden sahip olur muyum bilmiyorum.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yeni pili UPS üzerine bağladım ve 48 saat şarjda tuttum. Dünden beridir girişteki gerilimi 13.877 V'a sabitlenmiş okuyorum.

Bende tp-link marka Archer VR2600 modem var. Güç tüketimi ile ilgili bir bilgi bulamadım ama 12 V 3.3 A adaptör istiyor yani en yoğun kullanımda yaklaşık 40 W güçe ihtiyaç duyabilir. Bu da benim yük olarak kullandığım ampul ile aynı değerde.

Şimdi bu ampulu ne kadar zaman çalıştıracağını test edeceğim. Fakat bu testte bir sorun var. Öncelikle bendeki UPS gerilim 11.7 V'un altına düşünce kendini kapatıyor. Yeni pilin (lityum iyon pillerde 3.2 V'da akım çekmeyi durdurmak gerektiği düşünüldüğünde) 9,6 V'a kadar sağlıklı çalışması beklenir.

UPS'in üzerindeki trimpotlar sanıyorum voltaj karşılaştırması ve kesme ayarı için kullanılıyor. Bu hali ile test ettikten sonra doğru voltaja kadar inebilmesi için bunları değiştirmeyi deneyeceğim.

IMG_20211103_154519.jpg

Tam bir fiyasko! Sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama yaklaşık 9 dk dayandı.

Akü yerine ayarlı güç kaynağı bağladığımda 11.7 V'tan sonra çıkışı kapatıyordu. Bu hali ile çalışırken 10.2 V civarında bir gerilim ile çalışıyor. Gücü kestiğinde akü çıkışı 11.4 V civarına geri çıkıyor. Gücü kesmek için sanıyorum sadece gerilim değil, akım da hesaba katılıyor.

Bununla birlikte pilleri 2 kere ölçmüştüm, hepsi 2000 MAh kapasitede olduğundan eminim. Yani sistemde 12 MAh olması gerkir ki bu önceki aküden 2 kat daha fazla.

IMG_20211103_182524.jpg
IMG_20211103_182441.jpg

Şimdi aklıma başka bir soru işareti geliyor. Ben bu UPS'i modemi beslemek için kullanmak istiyordum. Yani bana ille de 220 V olması gerekmez. Bunun yerine pili DC hattına paralel olarak bağlasam zaten iş görür. Acaba pilin dayandığı bu süreyi ne kadar değiştirebilirim.

Doğrudan DC ile beslemek çok daha verimli olur, pil çok daha uzun süre gider.

Sercan hocam, 18650 piller ile çok çeşitli testler yaptım.

Pilin iç direnci yüksek ise
-Pilin şarj olma süresi uzuyor.
-Çekilen akım arttıkça vereceği kapasite düşüyor, Pil çok hızlı bir şekilde kesme voltajına geliyor.
-Pil şarj ve deşarj sırasında ısınıyor.

Pillerin iç direncini ölçmek için Pil İç Direnç Ölçme Cihazı alınmalı.

Konu ile çok alakalı değil ama modemin özelliği ve bu kadar pahalı olma sebebi nedir? Bazı sitelerde 1800 bazılarında 2000₺ etiket gördüm.
2800mbps wifi hız dikkatimi çekti. Ayrıntılı incelemedim ama sanırım bende ve komşularımda olmasını çok istemeyeceğim bir cihaz.
Güç aynı zamanda yoğun bir şekilde yayınım demek. Bu yüzden evdeki kapatılabilecek cihazları gece kapatıyorum. Modem balkonda ve evin en uzak noktasında. O açık kalıyor. Hatta scheduled şekilde wifi kapatma özelliği olsa onda da gece saatlerinde wifiyi kapatmak isterim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back