2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Teknik olarak tasarımda hata yok.
Sadece 15V un aşağı gerilimlerde rölenin tetiklenebilmesi zor oluyor. Çünkü yük direncimiz olan 10 ohm u her daim değiştiremiyoruz. Buna karşın düşük gerilimlerde LM serilerinin kendi kısa devre koruma fonksiyonu iş görecektir.
Bu devreyi analiz ettim. PCB de hata olmadığı sürece çalışmaması için hiçbir sebep yoktur.
Tabii ki malzemeleri yerleştirirken de hata yapmamak lazımdır.
Zaten amacımız ayarlanabilen split supply gerilim kaynağıdır.
Çift gerilim olduğu için de devre haliyle biraz karıştı.
Çünkü her bir gerilim için ayrı ayrı devre kesici yapmak zorunda kaldık.
EN dikkat edilecek konu ise malzeme kalitesi ve uygun değerlerdir.
Ben birazdan eve geçince bu şemaya göre baskı devre kısmını sonkez kontrol edip çıktısını alayım o zaman. 25w 4.7r dirençleri götürüp 10r ile değişmek istedim ama mırın kırın ettiler. Bende üstelemedim.
Artık basalım şu devreyi. Haa bu arada abi, taydin abinin uyarısı ile şemadaki bütün kutuplu kondansatörleri 180 derece döndürdüm bilgin olsun. Yani şemaya bakıp kondansatörleri dönmüş olarak düşün. Gerçi baskı devrede farketmez en fazla lehimini söker çeviririz.

Son düzenleme:
İmleci kutup üzerine getirdiğinizde alt tarafta polarizasyon bilgisi yazıyor.

Ekler

• pol.png
    pol.png
    28.9 KB · Görüntüleme: 270
  • cap.png
    cap.png
    8.8 KB · Görüntüleme: 286
Taydın abi çizimde değiştir dedi.
Montajı yaparken voltajları takip edeceksin. Kondansatörlerin uçları o voltajın kutbuna göre yerleşecek.
Yani artı voltaja tekabül eden kondansatörlerin artı uçları bağlanacak.
HAA NOT:
Elinde 4.7 ohm 25W direnç varsa da kullanabilirsin.
24V/5 desek yaklaşık 5A kısa devre akımı olacaktır.
24V 5A de direnç tehlikeye girecek olsa da buzzer ile sen zaten anında ayırırım demiştin.
Ama 15V ta 4.7 ohm ideal olacaktır.
Böylece 15V ta 4.7ohm olacağı için yaklaşık 3A geçecektir. Bu akımda da kısa devre koruması çalışacaktır yani röle çekecektir.
Zaten benim trafo da max 4A. O yüzden bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Şipirdek olmuş.
Aynı zamanda gayet HOŞŞT :D
Malzeme yerleşimi ve bağlantıları doğru ise daldır gitsin.
Test için önce büyük transistörler bağlnamayacak.
LM317 ve 337 yanlız bağlanacak ve voltaj ayarları kontrol edilecek.
Sadece LM entegrelerle sağlıklı olarak 1A çekilebiliyorsa ve anormal bir şey yoksa transistörler (2SA ve 2SC) bağlanarak yüksek akım testi yapılacaktır.
Yerleşimde birkaç aksaklık var ama mühim değil.
Soğutucuyu transistörlere yapıştırınca şönt dirence değiyor. Az kaydırıp hallederim :D

Geri kalan işleri yarın yapıcam. Çünkü bu saatten sonra kesme ve delme yapamam.

Gökhan PCB'yi nasıl yapıyorsun? Ütü metodu mu nedir o? Kapkara çıkarmışsın yolları, ben yaptığım zaman kalbur gibiydi :mad:

Gökhan PCB'yi nasıl yapıyorsun? Ütü metodu mu nedir o? Kapkara çıkarmışsın yolları, ben yaptığım zaman kalbur gibiydi :mad:

Abi bu baskı kağıdı hiç toner tutmuyor üstünde. Ütü ile ısınınca direk plakete geçiyor. Geçen sene aldım 1 paket (20 adet A4) Daha hala yarısı duruyor.
Ama videosunu çektim. Yayınlayacam. Videodaki gibi tasarruflu kullanılırsa iyi oluyor.

@Gokrtl fiyatı da iyiymiş aynı siteden mı aldın, güvenilir mi?

Peki kağıdın markası falan var mı?
Elişi kağıdı, yağlı kağıt ne tür bir kağıda benziyor?

Muhtemelen pnp transfer kağıdı. Birkaç yıl önce ,bir iki sayfa numune pcb ler basmıştım.Aynen bu şekilde pürüzsüz çıkarmıştı.Onunda bir yüzü masmavi idi.
Aynı kağıtları daha sonra bulamamıştım.Sonraları denediğim belki 20 çeşit fotoğraf kağıdının hiçbiri o kadar kaliteli pcb çıktısı vermemişti.
http://www.fortex.co.uk/download/pr.../?wpdmdl=4186&refresh=5dc337051f67f1573074693

Peki kağıdın markası falan var mı?
Elişi kağıdı, yağlı kağıt ne tür bir kağıda benziyor?
Kimi yerde Baskı kağıdı, kimi yerde pnp kağıt diye geçiyor. Bir tarafı parlak yağlı gibi, diğer tarafı mat. Baskıyı yağlı yüzeye yapıyoruz.
Marka olarak duymadım hiç. Benim aldığım yerden alabilirsiniz. Ben aldım kullanıyorum. Yamyam abinin tabiri ile TESTED yani.
Bu arada bir söylenti vardı. Kargocuların kırılmaz etiketi var ya. O etiketlerin altındaki sarı kağıt bu baskı kağıdının ikizi gibi.
Gittim kargodan rica edip birkaç tane aldım. Eve gelip baskı yaptım. alakası yok. Yazıcının füser'ında eridi kağıt. zor çıkardım. az kalsın yazıcı çöp oluyordu. Olur da bir yerlerde rastlarsanız o kağıtlardan oluyor diye yazanlara itibar etmeyin.

Ben bu kitabın sayfalarını kullanıyorum. Üniversite ingilizce ders kitabıdır kendileri.

Çok lazım olmuyor bana ama sizinki biraz daha iyi. Yazıcı kağıt ayarı, plaketin kalitesi temizliği vs de etkili oluyor tabi.
Aynen. Ben ne yaparsam yapayım üç kuruş fazla verip kalitelisini yapmaya çalışıyorum. Zamanın da çok "leğen" içinde suyla plaket çitiledim. Sırf üzerine yapışan kağıdı kaldırabilmek için. Tam yapıştı toner diye seviniyorsun ama kağıdı kaldırayım derken tonerde kalkıyordu :D

Azıcık da tasarım çalışalım deelmi? :D
Fan ON - OFF dediği led dir. Buton değil !!!

ön görsel.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back