2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

İlk denememi yaptım. Resimler ve video altta.
Artı tarafta işler yolunda gibi görünse de buzzerin tuhaf ötmesi miğdemi bulandırdı.
Eksi tarafta ise voltaj sorunsuz geliyor ama kısa devre olmuyor. Buzzer ötmüyor. Röle çekmiyor.
Bir de devreyi fişe taktığım da saman yanığı gibi bir koku geliyor ama elemanlar sıkcak değil.

20191108_150352.jpg

20191108_145429.jpg

Buzzer'in sesi normal değil. Güzel bir ötme sesi olmalıydı. Bir de mekanik titreşim sesi geliyor, sanki röle çekip bırakıyor, osilasyona girmiş.

Buzzer'in sesi normal değil. Güzel bir ötme sesi olmalıydı. Bir de mekanik titreşim sesi geliyor, sanki röle çekip bırakıyor, osilasyona girmiş.
Yamyam abi gelsin bakalım o ne diyecek. İşe geç kalacam diye bakamadım da doğru dürüst.

Rölenin tam çekmemesi ve buzzerin bızırdaması yeterli akımın çekilmemesinden dolayıdır.
Yük direncinin değeri ve geçen akımın tam ölçülmesi gerekmektedir.
Test 1 de 1A civarı akım öngörüldüğü için bazı değerlerin uymaması normaldir.
Yük direncine seri bir ampermetre bağlayarak geçen akımın 1-1.5A olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir.
Yük direnci 4.7 ohm ise ideal çıkış gerilimi 5-7V civarı olması gerekmektedir.
Yük direncinin akımını şöntü değiştirerek mi ayarlıcaz?

Anladım abi. Yarın ölçer paylaşırım durumu. Önce artı tarafta yoğunlaşayım. Orayı çözüp eksiye geçeyim.

HAA UNUTMADAN.
Testlerde ground hattını yine o çıkış klemensinden alırsan fena kötek yersin :D
İki ana kondansatörün ortasındaki deliği boşu boşuna yapmadık.
Bu deliğe bir adet bağlantı sistemi yapılarak, tüm şase dönüşleri buraya bağlanacaktır.
Tamm abi

2. Test videosu
Benim anladığım röle çekme noktasına birden girmek yerine titreşerek giriyor. 33v'u birden verdiğim anda şak diye çekiyor. Kısmaya başlıyorum, sonlara doğru başlıyor titreşmeye.
Tam 10.5v da 1A akıp çekip röleyi çalıştırıyor.
1A akım çekerken şönt deki voltaj 29

Son düzenleme:
Birden bire çekmemesinin sebebi devrenin TTL olmamasından kaynaklanır.
Bir transistörün Vbe gerilimi arttıkça yavaş yavaş iletime geçer ve tam iletime geçtiği anda artık C-E neredeyse kısa devre gibidir.
Eğer devrede transistör değil de tristör kullanılmış olsaydı anında çekecekti.
Tristör kullanımı istenmediğinden tek transistörlü bu basit devre önerilmiş idi.
Konu içeriğinde 10-15V civarı çekmeye başlayacağını zaten bildirmiştim.
Devrede kullanılan rölenin de bir ataleti bulunmaktadır. Bazı röleler çok daha duyarlıdır. Bu devredeki röle ise duyarlılıktan öte bir elemandır.
Bu ataletin minumum yapılabilmesi için röleye seri bağlı 100ohm direnci test için kısa devre ediniz.
Röle çalıştıktan bir süre sonra ısınmıyorsa, bu direnç tamamen kaldırılabilir.
Röle çektikten sonra voltaj düşürülse bile eski durumuna gelmez.
Çünkü röle kendi kontakları ile devreyi tamamlamakta güvenlik direnci üzerinden devreyi çalıştırmaktadır.
Bu güvenlik direnci çıkışa seri olduğu için kısa devre kaldırıldığında ancak devreden çıkacaktır.
Biz test amacıyla devreyi kısa devre etmeyip yük direnci bağladık.
Anında iletime geçen transistör yada başka parça yokmu? Böyle azar azar oldumu can sıkıcı ses çıkıyor ya.

Tersi yapılabilir mi acaba.. Güç kaynağı devreye girdiğinde röleler çekili olacak. kısa devre anında rölenin enerjisi azalacağından röle kendini bırakacak. Bu anda rölenin açılmış kontağı kapanacak ve buzzeri devreye sokacak.

upc1png.png

İç yapısı
upc2.png

O nasıl üşütme öyle Gökhan hastanelik etmiş :oops:
Valla ben de anlamadım abi. Hiç bişeyim yok ayakta dolanıyorum. Sonra biran da bir üşüme geliyor, ateşim yükseliyor yığılıyorum. Bu böyle döngü halinde devam ediyor.

Elektronik adami cok yorar ustam. Insanin beynini kemirir mahveder. Boyun agrisi bel agrisi cabasi. Sagliga dikkat ederekten bu elektronikle ugrasmak lazim. Benim sahsi fikrim bu.
Hastaliginizin bununla alaksi yoktur ektstra soyledim ustam.

Forum istatistikleri

Konular
5,915
Üyeler
2,501
Son üye
oguz0606

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back