2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

PCB yapımı konusuna tekrar dönmek istiyorum inşallah. Senin kullandığın kağıda çok benzer bir kağıt var elimde ama iyi sonuç alamamıştım. Baskıdan sonra PCB'yı suya attım ama kağıt sökülmedi. Adeta tonerin içine işlemişti. Belki de ısı ayarındandır. Tekrar deneyince artık sen bir bakarsın, belki problemin ne olduğunu görürsün.

PCB yapımı konusuna tekrar dönmek istiyorum inşallah. Senin kullandığın kağıda çok benzer bir kağıt var elimde ama iyi sonuç alamamıştım. Baskıdan sonra PCB'yı suya attım ama kağıt sökülmedi. Adeta tonerin içine işlemişti. Belki de ısı ayarındandır. Tekrar deneyince artık sen bir bakarsın, belki problemin ne olduğunu görürsün.
Tonerin erime sıcaklığı belli. Benim ütüde Cotton ayarına denk geliyor. Ama tonerin kağıda zamk gibi yapışıyorsa sorun kağıttadır abi.
Çünkü ben ısı ayarını kaçırdığım zaman bile pcb kabarıp kalkıyor ama toner kağıda yapışmıyor.
Video çekimi yaptım. Birleştirip paylaşıcam.

@Mr_YAMYAM abi son durum bu şekilde.
Alüminyumları yan koyamıyorum. 5w direncin ayağına denk geliyor. Buzzer ve Diyotları yerleştirirken de soğutucuyu hesaba katmamışım.
Ya az icat yapacam yada tekrar çizecem.

20191107_144806.jpg
20191107_144748.jpg

Hava akımı açısından bence soğutucuların o yerleşimi uygun değil. Soğutucuları yan yatırmak lazım ki fanın yaratacağı hava akısı soğutucu peteklerinin arasından geçsin. Ayrıca cihazın ön panelinde de hava geçiş için açıklıkların olması lazım. Yani hava cihazın önünden girecek, soğutucu peteklerinin arasından geçecek ve akra fan deliğinden çıkacak.

Hava akımı açısından bence soğutucuların o yerleşimi uygun değil. Soğutucuları yan yatırmak lazım ki fanın yaratacağı hava akısı soğutucu peteklerinin arasından geçsin. Ayrıca cihazın ön panelinde de hava geçiş için açıklıkların olması lazım. Yani hava cihazın önünden girecek, soğutucu peteklerinin arasından geçecek ve akra fan deliğinden çıkacak.
Abi bu söylediklerinin hiç biri benim kasaya uymuyor. Ön panelde hiç delik yok. Bir önceki sayfaya resmini atmıştım. Ön paneli delsek çirkin olur. Soğutucuları yan yatırırım ama kesmem gerek.
Arka deliklerin önünü de trafo kapatıyor. Alttaki vida deliklerini de öyle açmışlarki sanırsın şantiyeye kva lık trafo bağlayacaz. Tam bir tasarım harikası kutu. :D

O zaman yamyam abinin dediği gibi soğutucular kasa dışına alabilirsin ve fan kullanmana da hiç gerek kalmaz. Kapağa uygun bir pencere açıp kablolarla bağlantı yapılabilir.

BUZZER'leri PCB üzerine yapmak zorunda değilsin.
İkişer adet tel ile bağlantısını yapar azcık yukarda tutabilirsin.
Teller ecik kalın olursa buzzerlere destek olurlar.
O soğutucuları kullanacaksan fan ile uğraşmana gerek yok bence.
Devreyi fansız yap ki fan sesi ile muzdarip olmayasın. :D
Uzay kasa tabirini biliyorum "Fransız"ı bilmiyorum. Fan konusun da ciddi misin? Çünkü fanlar istesemde bu şekilde sığmıyor.

Bu devrede bu tür kablolamaya izin verilemez.

Onu belirleyen şey, istenen dinamik performanstır abi. Mikrosaniyeler mertebesinde yük akımında büyük değişiklikler oluyorsa, o zaman kablolar sorun teşkil eder. AMA, zaten bu güç kaynağı mimarisi böyle bir dinamik performansa uygun değil. Yani uzun kablo sadece var olan bir sıkıntının üzerine tuz biber eker.

O SOĞUTUCULARLA FANA GEREK YOK.
Birkaç amperlik bir devre için o transistörler yandım alllah seviyesinde ısınmazlar.
Isınsalar bile o transistörler 90'C de bile çalışabilirler.

Bu devrede bu tür kablolamaya izin verilemez.
Her bir kablonun başımıza açacağı dert, devreyi çöpe bile gönderecektir.
Eğer ilmine göre soğutma isteniyorsa tek bir yol bulunmaktadır.
Arka panel komple kesilerek arkaya komple bir soğutucu monte edilir. (Tabiiki bulunabilirse)
Devre kartı bu soğutucu üzerine monte edilerek transistörler alttan lehimlenerek soğutucuya izole ile vidalanır.
Hiçbirşey yapılamıyorsa bile fan dışardan takılır. Böylece kutu içerisinde yer kaplamaz.
PCB de arka tarafa alınırsa fan oradaki hava akımını sağlayacaktır.
Peki abi şöyle birşey yapsak;
Kasanın altında bayağı çok delik var. Pcb de yol denk gelmeyen yerlerden delikler açsak, sonra kasanın arkasına fan bağlasak. Bu fan içerideki sıcak havayı dışarı çekse, alttaki deliklerden de soğuk hava çekmiş olur. Çok güzel sirküle olur bence. Ne dersin?

Devrede zaten bir adet röle bulunmaktadır.
Bu rölenin tetikleyebileceği bir darbeli parazit, tüm devrelerde herhangi bir osilasyona sebebiyet verebilir.
Her ne kadar akım gereksinimi düşük olsa da devre AC bileşenlere karşı duyarlıdır.
320V sitesinde yapmış olduğum benzer devredeki tristör tetiklemesinde bile çoğu arkadaşlar benzer sorunlarla karşılaşmışlardı.

Oradaki yaşanan problemin detayını bilmiyorum ama 5 cm lik bir kablodan kaynaklanma ihtimalini göremiyorum. Şöyle birşey olabilir. Son derece endüktif bir yük bağlamışsındır çıkışa, sonra da röle ile devreyi kesmişsindir. Orada binlerce voltluk ters EMK oluşur ve hem transistörleri hem de regülatörü yakabilir, hem de rölenin kontaktlarını bozabilir. Ama bu senaryoda kablo varmış, yokmuş farketmez, her durumda risk var.

Bu şey ÖLÇÜM TEKNİĞİNİN İHLALİ anlamına gelir ve 3227 sayılı kanuna göre SUÇ sayılmaktadır :D
O kadar çizim ve örnek baskı aldın. Her bir çiziminin boyutları belli olması lazım.
Ayrıca konu başlarında belirttiğim üzere...
Abi bütün elemanları plakete dizdim sende gördün. Ama soğutucuları unuttum işte.
Sıkıntı değil hiç üşenmem baştan yaparım

Sen sadece malzemeleri mıncıklamışsın.
Plaketin boyutunu, kutunun ölçülerini, trafonun ölçülerini, hatta hiç hesaba katmadığın fanın ölçülerini bile es geçmişsin.
İşte bu gibi önemsenmeyen ölçümler başına bu dertleri açmaktadır.
Ben bile son projemdeki PRE-AMPLİ kartı ölçümünde 0.5cm hata yapmış olduğum için şimdi GARA GARA düşünüyom.
Nasıl halletsem diye.
Bak sen bile hata yapıyorsan benim yapmamam anormal olur zaten. :D

Benimkisi hatalı ölçüm.
Seninkisi ise hiç ölçmemek.
Hangimiz köteği hakediyoruz.
Üstelik sana baara çııra ölç demiştim.
Herşeyi ölçmüş olsaydın şimdi küçük hatalar dışında sorun olmayacaktı.
Hadi direnç ve buzzer hataları küçük hatalardır ve halledilebilir.
Ölçülmeyen bir yerin hata oranını nereden bilebileceksin?
Devre kartı diklemesine yerleşirmi diyorum akşam eve gidince bakarım diyorsun.
Resimlerden anlaşıldığı kadarıyla rahatlıkla yerleşecektir.
Abi yalnız benim kartın sığmasıyla ilgili problemim yokki. Resimden anlaşılacağı üzere gayet güzel sığıyor. Üstelik soğutucular dahil. Benim tek derdim buzzer ve direnç hatasından dolayı entegreleri soğutucuya yapıştıramıyorum. Birde soğutucuya fan takamıyorum. Ona da gerek yok diyorsun zaten.
Ben asıl altın kuralı unuttum. Transistör hizasını diğer komponentler geçemez. Şuan uydurdum bu kuralı da :D

O dirençleri dik koysan olmaz mı?
Buzzerin uçlarına 2 kablo lehimleyip. hafifçe birini sağa birisi sola doğru yatırabilirsin

O dirençleri dik koysan olmaz mı?
Buzzerin uçlarına 2 kablo lehimleyip. hafifçe birini sağa birisi sola doğru yatırabilirsin
Evet benim de aklıma gelen en iyi ihtimal dirençleri dik koymak. Akşam gidip bakacağım. Ama eğer yamyam abinin dediği gibi kartı dik koyabilirsem hem soğutuculara fan bağlarım hem de dışarı bağlamak zorunda kalacağım fanı içeri bağlarım.
Kısmet bakalım durum neyi gösterecek.

@Mr_YAMYAM
Alttan ve üstten bıraktığım boşlukları kesersem sığar.

20191108_000421.jpg

20191108_000850.jpg

Hah.
Şimdi o PCB yi fan ve giriş soketi sığacak şekilde mesafesini ölçüp trafonun sığıp sığmadığını da ölç.
Eğer trafo kalan bölgeye sığarsa fan sorunsuzca kullanılabilecektir.
Ancak soğutucuların yatay kullanımı ve fanın hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde yerleşimi önemlidir.
NOT:
O soğutucular oldukça büyüktür. Bir tanesini ikiye bölerek kullansan da yeterli soğutma sağlanacaktır.
Soğutucuyu ikiye bölerim hiç problem değil ama iki koşul var. Birincisi soğutuculara her halukarda fan takamayacağız. İkincisi 25w dirençlere yer kalmayacak ve ben ihtimal vermememe rağmen olur da kısa devreyi ayırmazsam soğutucu ateş topuna dönecek.
20191108_002714.jpg

@Mr_YAMYAM
Kasa enine 12cm idi. 1.2cm genişlettim pcb yi. yerde vardı.Toplam 9.2cm oldu.
Şönt dirençleri ayağa diktim.
Tasarım hatası yapmadıysam böyle iyi gibi.

SOĞUTUCULU.png

Ama ben yine de elimdekini kullanıcam.
Soğutucuyu keseceğim yeri çizdim.
Resimdeki gibi yerleştirsem uygun olur sanırım?

20191108_024303.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back