Bilgisayar güç kaynağı içindeki boştaki eleman

serkan_48

Kıdemli Üye
Değerli arkadaşlar.

Bir arkadaşım elindeki arızalı pc güç kaynağını tamir etmek için uğraşıyor. Güç kaynağını açtığında içinde bağlantısı olmayan bir eleman gördü. Bende size sorayım dedim.

Önce yorumlarınızı alayım sonra detayı yazacağım.

20220809_124015.jpg

20220809_124020.jpg
20220809_124711.jpg

@serkan_48, şuradan anladığım kadarıyla,

Normalde iyi sayılan güç kaynaklarında, pasif PFC(power factor correction) trafosu kullanılmakta. Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi.
Ancak kalitesiz güç kaynaklarında bu trafo fake oluyormuş. Herhangi bir bağlantı yok, sadece varmış gibi kutu içerisinde duruyormuş:) Bu fake trafo içerisinde herhalde sarım falanda yoktur!

Ekler

• 02.jpg
    02.jpg
    120.7 KB · Görüntüleme: 82
  • 03.jpg
    03.jpg
    97.5 KB · Görüntüleme: 85
Ben de bahçeye içi tamamen boş bir güvenlik kamerası koymuştum. Ama kuşlar o kadar çok sıçmıştı ki her tarafına artık hiçbir inandırıcılığı kalmamıştı o yüzden geçen sene söküp attım :katil2:

Bu kadar utanmazlık olmaz :) Yukarıdaki linkteki en azından boş kutuya bir kablo gönderip kablo çıkartmış. Bunlar o kablodan bile tasarruf etmiş.

@umk bende tam tersini gördüm diyebilirim. Kaliteli güç kaynaklarında özel bir anahtarlamalı bölümü var. Mosfet + kallavi toroidal bir bobin, kontrol entegresi ve 400V civarında sabit bir çıkış var. 100-330uF civarında bir kondansatörü dolduruyor pfc devresi.
Biraz daha ucuz güç kaynaklarında ise pfc kontrol kısmı yerine sadece iri bobin den oluşan bir filtre kullanılıyor.
Benim atx güç kaynaklarında gördüğüm kullanım genelde bu şekilde.

• Beğen
Reactions: umk
@umk bende tam tersini gördüm diyebilirim.
@fide valla doğrudur. Ben şimdiye kadar hiç birini tecrübe etmedim :katil2:. Sadece linkini verdiğim konuda bahsedilen kadarını paylaşımda özetledim. Ama SMPS (Boost - Buck converters) devreleri hep ilgimi çekmiştir. Lisans tada böyle bir şey gördüğümüzü hatırlamıyorum. Tabi en az 30 yıl öncesinden bahsediyorum. Belki o zaman böyle bir teknoloji daha ders kitaplarına girmemişti. Ama öğreneceğim inşallah. Bunun için Aliexpres ten kısa zaman önce şöyle bir kart (Evaluation Board) getirttim. Adamlar tüm tasarım dokümanlarını ve kaynak kodlarını da paylaşıma açıyorlar. Youtube üzerinden bir sürü video izliyorum. Senin konu ile ilgili videolarına da denk geldim. Öğrenmeye devam:)

Ekler

• 20220816_010713.jpg
    20220816_010713.jpg
    265.6 KB · Görüntüleme: 82
Yaa dalga geçmeyi bırakalım bence, adam orda manyetik coupling ile topraklama yapmak istemiş. Topraklama olmayan binalarda da hiçyoktansa bu yöntemle koruma sağlarım diye düşünmüş.

O değil de eski radyolardan, yaklaşık 100 yıldan beri değişen bir şey olmamış. Yine ağır olan iyi algısı, yine üçkağıtçı insanlar.
teknoloji gelişmiş ama insanlık gelişmemiş.

Güç kaynağından beton çıkan bahtsız bedevi benim . Cihazı da hala tamire uğraşıyorum. Cihazda arızalı bir komponent hala bulamadım. Ama hiç tamir yapamasam da cihazı inceledikçe ve uğraştıkça baya ufkum açıldı. Anlayamadigim yerleri de size sorarım inşallah. Yardımcı olursanız sevinirim.

Güç kaynağından beton çıkan bahtsız bedevi benim . Cihazı da hala tamire uğraşıyorum. Cihazda arızalı bir komponent hala bulamadım. Ama hiç tamir yapamasam da cihazı inceledikçe ve uğraştıkça baya ufkum açıldı. Anlayamadigim yerleri de size sorarım inşallah. Yardımcı olursanız sevinirim.
Adım adım gitmenizi tavsiye ederim.
Blok kapasite'de 300V var mı?
Entegre beslemesi geliyor mu?
Entegre sabit frekans mı üretilmiş yoksa rc ayarlı mı?
RC ayarlı ise RC devresi sağlam mı?
Elinizde skop varsa ilk enerji verme anında mos'u 1 pulse sürüyor mu?

Buraya kadar dikkatli şekilde inceleyin eğer buraya kadar sağlamsa diğer kısımlara bakarız.

Adım adım gitmenizi tavsiye ederim.
Blok kapasite'de 300V var mı?
Entegre beslemesi geliyor mu?
Entegre sabit frekans mı üretilmiş yoksa rc ayarlı mı?
RC ayarlı ise RC devresi sağlam mı?
Elinizde skop varsa ilk enerji verme anında mos'u 1 pulse sürüyor mu?

Buraya kadar dikkatli şekilde inceleyin eğer buraya kadar sağlamsa diğer kısımlara bakarız.
Herkese merhaba . Daha önce kontrol kalemi forumda yazıyordum her çalışmamı . Hiçbir haksızlığa karşı tutamadığım çenem yüzünden forumdan yediğim ban sayısı neredeyse tren yolu kadar oldu . Sağolsunlar dün yine banladılar . Canları sağolsun . Normalde mesleğim elektronik değil ama çok da uzak sayılmaz . Kendim elektrik mühendisiyim. İşyerindeki arızalı elektronik kartları oraya buraya tamire göndermekten yorulup benim bu işi de öğrenmem lazım deyip elektronik işine başladım . Kendime mütevazi bir çalışma ortamı da kurdum .
20220729_120442.jpg

Önceleri baya basit kartlarla uğraşıyordum . Bu uğraştığım en kompleks kart olduğunu söyleyebilirim . İlk önce giriş kondansatörlerinden başladım . Yaptığım ölçümde yarı yarıya kapasite kaybı var çıktı . Muadillerini bulup değiştirdim . Değişen yine bir şey olmadı . Çıkıştaki shockty diyotları ve girişteki modfetleri de kontrol ettim . Hatta sökerek . Onlarda da bir anormallik yok . Kart üzerindeki bütün zenerleri de kontrol ettim sıkıntı yok . Entegreleri de ancak multimetre ile kontrol edebiliyorum diyot kademesinde olduğu kadarıyla . Onlarda da bir anormallik gözükmüyor . Küçük transistörleri de ölçtüm , kontrol ettim . Onlarda da bir sorun bulamadım . Mantık probum ya da osiloskopum malesef yok . Osiloskop edinmek istiyorum ama fiyatlar malum . Üzerinde çalışmaya devam edeceğim ama yavaş yavaş umudumu kaybetmeye başladım . Kart üzerinde üç adet de optokuplor var . Bugünde onlara yoğunlaşmayı düşünüyorum . Herkese iyi çalışmalar...

Normalde mesleğim elektronik değil ama çok da uzak sayılmaz . Kendim elektrik mühendisiyim. İşyerindeki arızalı elektronik kartları oraya buraya tamire göndermekten yorulup benim bu işi de öğrenmem lazım deyip elektronik işine başladım . Kendime mütevazi bir çalışma ortamı da kurdum .18665 eklentisine bak

Önceleri baya basit kartlarla uğraşıyordum . Bu uğraştığım en kompleks kart olduğunu söyleyebilirim . İlk önce giriş kondansatörlerinden başladım . Yaptığım ölçümde yarı yarıya kapasite kaybı var çıktı . Muadillerini bulup değiştirdim . Değişen yine bir şey olmadı . Çıkıştaki shockty diyotları ve girişteki modfetleri de kontrol ettim . Hatta sökerek . Onlarda da bir anormallik yok . Kart üzerindeki bütün zenerleri de kontrol ettim sıkıntı yok . Entegreleri de ancak multimetre ile kontrol edebiliyorum diyot kademesinde olduğu kadarıyla . Onlarda da bir anormallik gözükmüyor . Küçük transistörleri de ölçtüm , kontrol ettim . Onlarda da bir sorun bulamadım . Mantık probum ya da osiloskopum malesef yok . Osiloskop edinmek istiyorum ama fiyatlar malum . Üzerinde çalışmaya devam edeceğim ama yavaş yavaş umudumu kaybetmeye başladım . Kart üzerinde üç adet de optokuplor var . Bugünde onlara yoğunlaşmayı düşünüyorum . Herkese iyi çalışmalar...
Bu kartta viper ve uc entegre vardı degilmi? İki adet.

Biri ana smps trafosunu anahtarlar diğeri de muhtemelen kartın düşük güç gereksinimini sağlıyor. Önce bu voltajlar varmi kontrol edilmeli. Sorun viper yada tny hangi entegre ise onda olabilir.

Yardımcı voltaji üreten entegreye yogunlasalim. Sen tam resmini ekle yorum yapalım.

Normalde mesleğim elektronik değil ama çok da uzak sayılmaz . Kendim elektrik mühendisiyim. İşyerindeki arızalı elektronik kartları oraya buraya tamire göndermekten yorulup benim bu işi de öğrenmem lazım deyip elektronik işine başladım . Kendime mütevazi bir çalışma ortamı da kurdum .18665 eklentisine bak

söylediğim testlerin çoğu enerji altında yapılması gereken testler.

Belki sorun smps kontrol entegresinin beslemesi gelmiyor bu yüzden kaynak hiç kalkış yapmıyor.
smps öğrenmek uzaktan bakıldığında zor gelir ama öğrenmenin bence en kolay yolu çalışan bir smps üstünde ölçümler yapmak metot hepsinde aynı birini anlarsanız piyasaki %90 smpsi tamir edebilir hale gelirsiniz.

ve dikkat etmeniz gereken DC kısım 300v ve o kapasite siz fişi çekseniz bile üstünde sizi titretecek kadar gerilim tutuyor.
Enerjiyi kestikten en az 5 dakika sonra kart üstünde ölçüm yapmaya başlayın.

Herkese merhaba . Daha önce kontrol kalemi forumda yazıyordum her çalışmamı . Hiçbir haksızlığa karşı tutamadığım çenem yüzünden forumdan yediğim ban sayısı neredeyse tren yolu kadar oldu . Sağolsunlar dün yine banladılar . Canları sağolsun .
Normalde burası bunu konuşmanın yeri değil ama tek cümle söylemek istiyorum.
Doğru söyelenli köylü bir söz vardı.
siz diğer daha yaşlı ustamız ile buna maruz kaldınız :)

@Under Ground foruma hoş geldin. SMPS üzerinde çalışırken can ve mal güvenliğine çok dikkat etmek lazım. İzolasyon trafosu, seri lamba v.b.

Bu arada "kart tutucun", gerçekten mükemmel bir fikir olmuş. :)

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back