Bütçeye göre havya seti tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk havya setini alacak olanlar, veya elinde kıytırık ağaç saplı bir havya olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir havya tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

Öncelikle en vahim bütçe için bile önereceğimiz havyada asgari olarak bulunması gereken özellikleri listeleyelim.

1) Uç çeşitleri. 3 tane uç çeşidi olsa bile yeterli.

2) kapalı döngü ısı regülasyonu ve ayarı. Sıcaklığı gösteren ekran olmak zorunda değil.

3) Asgari olarak 60 W güç aktarabilme.

1Mechanic T12 Pro 72 W havya istasyonu. Farklı markalar altında, daha uygun fiyatlarla benzer ürünler de var.
2JCD 8898. Bunun havya performansı T12 kadar iyi değildir ama sıcak hava olması bir artı getiriyor. Performansı iyileştirmek için orijinal hakko uçları kullanacak hale getirilebilir.
3Yihua 982
4
5Miniware TS80P
6Aixun T3A
7Aixun T420, T420D
8
9
10JBC, Weller, Ersa, ve Metcal lehimleme istasyonları

Son düzenleme:
Yaklaşık 3 ay önce T3B C210 uç ile aldım @Gokrtl abi ertel GSM den.
İstanbul içi avrupa yakasından anadolu yakasına 155 TL kargo tuttu ben söyleyeyim şimdiden.
Sana ne tutar bilmiyorum, haberin olsun son bir şok da oradan yeme.

T100/101 hala yaygın satışı var mı? Varsa onu listede nereye koymak lazım? TS80P ile aynı kutuya koymak mantıklı gibi geliyor bana.

T100/101 hala yaygın satışı var mı? Varsa onu listede nereye koymak lazım? TS80P ile aynı kutuya koymak mantıklı gibi geliyor bana.
Bu mağaza aynı zamanda miniware'in kendi sitesinden link verdiği site. Burada TS101 var.

Edit: Şimdi baktım sitesine herhangi bir satış linki vermemiş. Ama zamanında vardı. Siteye bakıp hani nerde diyen olursa diye.

Bu olay özelinde durumu ben mi yanlış anlıyorum? Satıcı sayfasını mı güncellemiş?
30578 eklentisine bak
Kredi kartına tek çekim fiyatını doğru yazmışlar. Ürün sepete girince nakit fiyatından listeleniyor ve ödeme tercihlerine göre fiyat değişiyor. Bunda anormallik nerede? Nasıl bir uygulama yapılması lazım sizce.

@Sercan 'ın bahsettiği olay düpedüz terbiyesizlik. Bari arayıp zaman kaybettirmeselermiş, başka bir satıcıda benim de başıma gelmişti. İçinde bulunduğumuz yüksek enflasyon durumunda fiyat güncellemelerine yetişilememesi çok anormal değil, kendi adıma ben durumun gerektiği gibi izah edilip bana zaman kaybettirilmemesi durumunda, bundan hoşnut olmasam da çok şikayetçi olmam, işime gelmiyorsa da almam, tek satıcı o değil sonuçta.

Ben de haklısın :) :) Şaka bir yana, Gökhan da cevap vermiş ama, firmanın işlediği bir suç yok, yanlış bilgi de vermiyorlar, uygulanan vade farkına da diyecek laf yok, ama sayfa tasarımnıda yapılan tercihler kullanıcının yanlış fikre kapılmasına çok müsait ve bunlar da satıcının lehine olacak şekilde çalışıyor. Yazılımlar geliştirilirken UI (Kullanıcı arayüzü), UX (Kullanıcı deneyimi) ve "Usability" (Kullanılabilirlik) kavramları vardır ve bu kavramlar son yıllarda çok önemli. Bu sayfa UX ve Usability açısından derslerde örnek gösterlebilecek kadar kötü bir tasarım bence. Niyet okumayı sevmem, o yüzden art niyetle mi yaptılar bunu bilemem, ama kötüye de kötü demek lazım.

Benzeri düne kadar kamiteknoda da vardı. Ürünlerin listelendiği sayfada havale fiyatının kdvsiz hali gözüküyordu. Ürün ayrıntılarına girdiğinde havale fiyatı +kdv diye yazıp altta havale fiyatının kdvli hali yazıyordu. Ödeme seçeneklerine geldiğinde ise kredi kartına tek çekim fiyatı ve taksitli fiyatı yazıyordu. Fiyat adım adım yükseliyor.Yani adamlar adım adım tuzak kurmuşlar :) . Neyse ki şimdi düzeltmişler bunu.Bir hafta falan öncesine kadar bu yukarıda anlattığım şekildeydi.

Ben, net bir şekilde yazıyorsa, KDV hariç fiyat yazmayı bir yanlış ya da çakallık olarak görmüyorum, aksine KDV hariç fiyatı daha çok tercih ediyorum. Kurumsal kullanıcılar da öyle. Çünkü, satın alan bir ticari kurum ise, KDV aslında bir gider değil. fimalar ürün alırken ödedikleri KDV'yi, satışları sebebiyle devlete ödeyecekleri KDV miktarından düştükleri için alında ürünün gerçek fiyatı KDV hariç olan. Mesela ben yurtdışından almak ya da Türkiye'den almak arasında bir tercih yapacaksam Türkiye'deki KDV hariç fiyata bakıyorum. O yüzden ekipman fiyatına bakarken KDV dahilse genelde 1.2'ye bölüp düşünüyorum kafada.

Hatta, eskiden zaten bilgisayar parçası, elektronik ekipman gibi (genede dövize endeksi) ürünlerin tamamında KDV hariç ve dövize endeksli fiyat görürdük. Büyük e-ticaret sitelerinin yaygınlaşması veher tür ürün satmasıyla bu durum biraz değişti.

Sektörde birçok kurumsal firma da ürün ve spette KDV hariç fiyatı önde sunmaya devam ediyor:

1708042204766.png

1708042526917.png

Özel bir sektördeyiz. Tedarikçilerin hitap ettiği kitle her zaman bizim gibi hobiciler, son tüketicikler değil , daha çok kurumlar ise bu çok normal.

Herkes benim gibi KDV hariç görmeyi tercih eteyebilir elbette, ama art niyet ya da çakallık da demem. Zira, kullanıcı da 50-100 liralık şeyler almıyor buralardan. En az 20-30 bin liralık bir alışverişte, önünde sonunda (en geç ödemeyi yaparken) farkedecektir KDV dahil maliyeti. Değiştirmeslermiş de olurmuş.

Son düzenleme:
Ben, net bir şekilde yazıyorsa, KDV hariç fiyat yazmayı bir yanlış ya da çakallık olarak görmüyorum
Net sayılmazdı ürünün üzerine tıklayıp ürün sayfasına girmeden önce +kdv diye birşey yazmıyordu. Direk kdvsiz fiyat sanki normal fiyatmış gibi yazıyordu. Neredeyse herşeyi taksitli alan biri olarak ilk gördüğüm fiyatla son baktağım fiyat arasında ciddi bir fark oluyordu.

"Kötü Komşu Kiracıyı Ev Sahibi Yaptı"

Çok düşündüm tükürdüğümü yalayıp Ertel GSM den mi alsam diye. Çünkü Tek kollu T420 Başka kimsede yoktu. Başka çarem de yoktu.
Ama buna rağmen prensiplerim ağır bastı. Ertel GSM den almayacağım dedim bir kere ve almadım.
Biraz daha fazlasını gözden çıkartıp Emay Teknikten aşağıdaki gibi bir listeye ödeme yaptım.
Toplam 6 taksit için de 1863,64TL fazladan ödedim.

Ekran görüntüsü 2024-02-17 002929.png

Son düzenleme:
"Kötü Komşu Kiracıyı Ev Sahibi Yaptı"

Çok düşündüm tükürdüğümü yalayıp Ertel GSM den mi alsam diye. Çünkü Tek kollu T420 Başka kimsede yoktu. Başka çarem de yoktu.
Ama buna rağmen prensiplerim ağır bastı. Ertel GSM den alamayacağım dedim bir kere ve almadım.
Biraz daha fazlasını gözden çıkartıp Emay Teknikten aşağıdaki gibi bir listeye ödeme yaptım.
Toplam 6 taksit için de 1863,64TL fazladan ödedim.

30622 eklentisine bak
iki kol tercih ettin demek, iyi bakalim hayirli olsun

Firmanin guvenilirligine nasil emin oldunuz? ikna oilursam bir tanede ben alirim.
Daha önce @gumush oradan almış. Sorun yaşamamış. Şimdi ben de aldım. Bir kaç gün bekle gelince durumu anlatırım zaten.
Yalnız tekrar edeyim. Attığım resim yanıltmasın. O resimde gördüğün toplam 12 kadar uç çıkmıyor içinden. 3 Kol, 3 K tipi uç. Ekstradan normal uçta alman gerekir.

Daha önce @gumush oradan almış. Sorun yaşamamış. Şimdi ben de aldım. Bir kaç gün bekle gelince durumu anlatırım zaten.
Yalnız tekrar edeyim. Attığım resim yanıltmasın. O resimde gördüğün toplam 12 kadar uç çıkmıyor içinden. 3 Kol, 3 K tipi uç. Ekstradan normal uçta alman gerekir.
Tamam gelince paylasin lutfen, sadece tek hosuma gitmeyen sey, niye hepsi K type uclu, degistirse cok iyi olurmus. K type hic sevmiyorum

Tamam gelince paylasin lutfen, sadece tek hosuma gitmeyen sey, niye hepsi K type uclu, degistirse cok iyi olurmus. K type hic sevmiyorum
Valla ona bende takıldım ama yapacak bir şey yok. Başka seçenek yok çünkü. Üç tane kol koyuyorsun. İnsan bir tane K, bir tane Yamuk, Birde düz koyar en azından.