Dewalt DCD996P2 pil yenileme

taydin

Timur Aydın
Staff member
İki sene önce aldığım Dewalt DCD996P2 akülü matkabın iki pili de nalları dikti. Hiç şarj tutmuyor. Bunları da gene Sony VTC6 ile değiştirmek istiyorum.

IMG_20230220_123734.jpg

IMG_20230220_123758.jpg

Ve kafadan ilk sorun çıktı. Torx civatalar var, ama elimdeki tornavida setlerindeki hiçbir torx uç buna uymuyor :mad:

IMG_20230220_124428.jpg

Çekmecedeki bütün torx tornavidaları çıkardım ve sırayla denedim. En sonunda İzeltaş'in TR10 olanı uydu

IMG_20230220_124659.jpg

Pilde zerre kadar şarj yok, pil seviye butonuna basınca dolu gösteriyor :katil2:

IMG_20230220_124933.jpg

Ama en azından Bosch gibi gömülü, gizli civata koymamışlar. 4 tane civatayı sökünce içi açıldı

IMG_20230220_125059.jpg

Pil grubunu plastik kasaya sıkı geçme şekilde bastırmışlar, baya bir dövüşten sonra çıkarabildim. Bereket tornavida ile kanırtırken dahili kısa devre olup patlamadı.

IMG_20230220_125933.jpg

IMG_20230220_125943.jpg

IMG_20230220_130415.jpg

Timur Bey,yeni pil almadan önce bu pilleri teker teker şarj edin sonra suni yükle deşarj edin belki içlerinden sağlam piller çıkabilir. Kolay gelsin

Sökerken sürekli kısa devre edip durdum yanlışlıkla. Çok ufak bir ark veriyorlar sadece, bunlarda hayat yok.

Pillerin anot tarafındaki puntaları sökerken kargaburun veya tornavida gövdeye de temas ediyor ve ark yapıp alete zarar veriyor. Pilleri sürekli kısa devre edip alete zarar vermemek için farklı bir taktik uyguladım. Kargaburun kullanmadım, düz tornavida kullandım. Bunun dışında, sadece pillerin katot tarafındaki puntaları söktüm. Bunlar gövdeye bağlı olduğu için kısa devre sorunu yok. Katot puntaları sökülünce, anot puntaları hala bağlı bile olsa, 2 pili sürükleyip çıkarmak mümkün oluyor.

Arkadaşın Samsung laptop bataryası mefya oldu. 5-6 yıldır kullanıyorum dedi. İçinden 6 pil çıktı. İkisi ölü, dördü sağlam. 4 taneyi 2 sene RC arabada kullandım. İkisi daha nalları dikti. 2 tane kaldı. Bakalım onlar ne kadar dayanacak. Ama piller aktif olarak 10 senedir ayakta ve kullanılıyor.

Ben bu makinayı 2019 da almıştım. Atölyede duruyordu, nadir kullanılıyordu. Fiyatı da çok uygundu. Herhalde bu satılmadan yıllarca satıcının depolarında da bekledi ve pilleri zaten ölmeye yakındı. Son zamanlarda pilin boş olduğunu farkediyordum, şarja koyuyordum, 2 dakika sonra şarj aleti "şarj tamamlandı" diyordu ama piller hala boş idi.

Bitmiş halini de görseydik. Birleştirme için kaç mm kalınlıkta nikel kullandın. Üzerlerinden çıkan genellikle 0.3-0.4 mm gibi kalın oluyor. Alabildiğimiz punta makinaları ise en çok 0.2 mm kalınlık puntalıyor.

Sony VTC6 pil sipariş ettim 10 tane. Onlar gelsin tamamlayacağım. Üzerinden çıkan nikeller 0.3 mm kalınlıkta. Ben de elimdeki en kalını kullanacağım, artık ne varsa elimde.

LiPo yerine LiFePO4 pil almistim ben. 10 yil omru var diyorlar. Sarj dongu sayisida cok fazla. LiPo'dan yavas yavas bunlara gecmeye calisiyorum. Tek kotu yonu Voltaj farkliligi. 3.2V LiFePO4'ler. 4 LiPo 14.4, 5 LiFePo4 16V. 6.000 mA olmasi avantaj ama. Simdilik sorun yasamadim herhangi bir yerde. 20 tanesini 1.000 TL gibi almistim. Simdi 2.500 TL olmus. :eek::confused:

Neticede kullanım ömrü ve fiyatını beraber değerlendirmek lazım. Kullanım ömrü üç kat, fiyat da üç kat ise anlamı yok.

Neticede kullanım ömrü ve fiyatını beraber değerlendirmek lazım. Kullanım ömrü üç kat, fiyat da üç kat ise anlamı yok.
Aslinda Cin'den alindiginda fiyatlar nerede ise ayni oluyor. Ama yurtdisindan pil getirmeyi yasakladilar yolda patlar gerekcesiyle. Lant olsun sana Samsung, hep Note 7 yuzunden oldu bunlar. :cheeky5::cheeky5:

İkinci pil grubunu da söktüm. Ama onun tamirini ilk pil grubunun tamirini yaptıktan sonra yapacağım. VTC6 ları aldığım yer eğer iyi mal göndermişse, ikinci 10 pili de oradan alacağım.

LiPo yerine LiFePO4 pil almistim ben. 10 yil omru var diyorlar. Sarj dongu sayisida cok fazla. LiPo'dan yavas yavas bunlara gecmeye calisiyorum. Tek kotu yonu Voltaj farkliligi. 3.2V LiFePO4'ler. 4 LiPo 14.4, 5 LiFePo4 16V. 6.000 mA olmasi avantaj ama. Simdilik sorun yasamadim herhangi bir yerde. 20 tanesini 1.000 TL gibi almistim. Simdi 2.500 TL olmus. :eek::confused:
LiFePo 4 pilleri genelde güneş enerjisi sistemlerinde jel akü şarj döngüsü az diye kullanıyorlar derin şarja daha dayanımlı (jel akülere göre) diye biliyorum şarjlı matkap gibi sadece belirli zamanlar yüksek anlık akım sağlaması gereken durmalarda nasıl bir yararı olur bir fikrim yok

LiFePo 4 pilleri genelde güneş enerjisi sistemlerinde jel akü şarj döngüsü az diye kullanıyorlar derin şarja daha dayanımlı (jel akülere göre) diye biliyorum şarjlı matkap gibi sadece belirli zamanlar yüksek anlık akım sağlaması gereken durmalarda nasıl bir yararı olur bir fikrim yok
Sarj dongu sayisinin fazla olmasi daha uzun omurlu kullanim sunmaz mi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,837
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back