Evde kaliteli baskı devre çıkarma

PCB yüzlerini karşılıklı denk getirmek için, bir yüzü önce aside atıp veya aside atmadan referans delikler delmek gerek.
Diğer yüzdeki delikler toplu iğneyle hizalanarak baskı yapılabilir.

Ben olsam hiç uğraşmam. Olabildiğince dip kılıf ve tek yüzlü pcb tercih ederim.

PCB yüzlerini karşılıklı denk getirmek için, bir yüzü önce aside atıp veya aside atmadan referans delikler delmek gerek.
Diğer yüzdeki delikler toplu iğneyle hizalanarak baskı yapılabilir.

Ben olsam hiç uğraşmam. Olabildiğince dip kılıf ve tek yüzlü pcb tercih ederim.
İki tane maksadımız var. Birincisi deney yapmak. Nasıl çift taraflı pcb yapılacağını öğrenmek, el alışkanlığı kazanmak. İhtiyaç halinde yapabiliyor olmak.
İkincisi uçak panelim de elemanlar çok dip dibe. Tek taraflı yaparsam pcb 2 kat büyüyor ve sığmıyor panele. Panelin orjinalinden de ayrılmak istemiyorum. Bu durumda birinci maksadımızdaki "ihtiyaç halinde yapabilmek" zorunluluğu doğuyor :)
Tek tarafı eritip delik delerek hizalama fikrini tuttum. Deneyeceğim.

SMD leri 1206 kılıf aldım.

Ohooo, onları göbeğini kaşıya kaşıya lehimlersin hiç sorun değil :D Entegreleri lehimlerken de bolca flux kullanırsan gene sıkıntı yaşamazsın. Ama ucuz flux ise iyi temizlemen lazım.

Aynı komponentin bacağı hem alt hem üst layer'da bağlı ise delik hizalama kritik önemde. Ama böyle bir durum yoksa deliklerin hizalı olmasına gerek yok.

Ohooo, onları göbeğini kaşıya kaşıya lehimlersin hiç sorun değil :D Entegreleri lehimlerken de bolca flux kullanırsan gene sıkıntı yaşamazsın. Ama ucuz flux ise iyi temizlemen lazım.

Aynı komponentin bacağı hem alt hem üst layer'da bağlı ise delik hizalama kritik önemde. Ama böyle bir durum yoksa deliklerin hizalı olmasına gerek yok.
Kendi yaptığım flux u kullansam? :D

Kendi yaptığım flux u kullansam? :D
Geçen gün konuştuğumuz reçine karışımlı flux ise bahsettiğin hiç kullanma, temizlemesi çok çok daha zor... Reçine özellikle PCB üzerinde kolay kolay çözülmüyor. Tabi zararlı olmaz belki ama temizlemek zor olur.

Ama bendeki flux'lar da "no clean" olmasına rağmen ben gene de temizliyorum. Senin de gene temizlemen lazım. O kadar uğraşıp uçak sümulatör panosu yapıyorsun, sonra herkese gösterirken o leş gibi flux'ların görünmesini istemezsin :rolleyes:

Temizlemez isen yapış yapış oluyor. Bir süre sonra her şey üzerine yapışır.

Deneriz ya. Sonuçta "deneysiz bir kimya dusunulemez. cünkü ilmi kimya tecrübelerle müsbet bir satha nüfuz eder." :katil1: :dans1:

Bu arada baskı devrede yeni bir metot paylaşayım :D

Bu arada baskı devrede yeni bir metot paylaşayım :D

Malzemelere bakınca pahalıya patlar gibi görünüyor. Adamın ağzından "dia" kelimesini aldım. Dia fotoğrafçıların kullandığı bir terimdir genelde.
Benim amcam fotoğrafçıdır. 2000 yılında bu makineden vardı onda. Negatif filmleri Fotoğraf kağıdına aktarırdı bu makine ile.
PCB basmak için kullanmak yine bir fotoğrafçının aklına gelmiştir muhtemelen. Değişik bir metot olmuş :)

Amcanın kullandığı farklı bir mekanizmadır, burada kullandığı 3D yazıcı. Negatif çıkartmak için asetat kağıt kullanılabilirse o da enteresan bir deneme olabilir...

Amcanın kullandığı farklı bir mekanizmadır, burada kullandığı 3D yazıcı. Negatif çıkartmak için asetat kağıt kullanılabilirse o da enteresan bir deneme olabilir...
İlginç. Baya baya amcamın kullandığı makinaya benziyor. Adını sanını hatırlamıyorum yoksa bulur bir resmini koyardım. Taa 20 yıl önceki alet :)

Yazıcıdan alınan kağıt için şu kadar gün içinde kullanılmalıdır gibi bir öneri var mı ? Uzun süre kenarda durmuş çizim bu şekilde aktarım yapılabilir mi ?

Yazıcıdan alınan kağıt için şu kadar gün içinde kullanılmalıdır gibi bir öneri var mı ? Uzun süre kenarda durmuş çizim bu şekilde aktarım yapılabilir mi ?
Hemen kullanmak lazım. Kağıdın üstündeki tinere toz veya cilt yağı bulaşırsa düzgün geçmez. Ancak PCBye geçirdikten sonra o PCB bir süre (belki uzun bir süre) durabilir.

Merhabalar
Yoğun, ince ve uzun yolları birbirine yakın olarak toner transferle üretme denememin sonucunu paylaşmak istedim. Baskı için kuşe kağıt kullandım. Yazıcı HP laserjet 1018 muadil kartuşla çalıştırıyorum baskı ayarlarında kağıt türünü heavy olarak ayarlıyorum ve maksimum çözünürlüğü seçiyorum..
InkedIMG20211203151008_LI.jpg

Halka içindeki yerde 0.2mm yolda kopuk var. onun dışındaki yerlerde kısa devre veya kopukluk olmadığını test ettim. Aralardaki bakırın tamamını kaldırmasam önleme yardımcı olabilirdi belki.
PCB yüzeyini alkol ve asetonla(oje sökücü olanlardan) temizledikten sonra, çelik yünüyle çok az basınç uygulayarak zımparaladım. Daha sonra kolonya ve asetonla iyice tekrar temizledim. Baskı kağıdı ve bakır üzerinde en ufak toz olmamasına çalıştım.
Baskı kağıdını ve plaketi, ütüyü önce plaketin baskı almayacağım tarafından uygulayacak şekilde hizaladım ve tonerin yapışmasını sağladıktan sonra plaketi çevirip yumuşak bir tuvalet kağıdının üzerinden fazla bastırmadan ütüledim.
Kağıdı ayırmak için plaket hala sıcakken kağıda bolca oje sökücü spreyleyip yavaşça çekerek kağıdı ayırdım. Daha sonra baskının transfer olduğu plakadaki kağıt artıklarını kolonya spreyleyip pamukla hafifçe bastırarak temizledim. Fotoğraf yeterince temizlenmemiş hali.
IMG20211203145046.jpg

Peroksiti fazla kaçırmışım 10sn kadar sürede reaksiyon bitti, çıkarmam da bir o kadar sürdü banyodan, kopukluğun olduğu yere toner transfer edilmiş, daha asidi daha zayıf hazırlasam belki o kopukluk da olmayacaktı. Toneri oje sökücüyle çıkarmak zor oluyordu, saf aseton ve pamukla çıkardım. Baskıda kullandığım çıktı şöyle:
IMG20211203143501.jpg

Burada T8- T10 diye yazdığım yollar muhtemelen hedeflenenden daha incedir ve ölçme imkanım yok. Burada mesele, kendi adıma, entegre bacaklarının arasından yol geçirebilmekti. Bu da sop12 kılıflarının padlerini 20th(0,58mm) yaparak ve 10th(0,254mm) tasarlanmış yollar kullanarak mümkün oluyor ve haliyle de hata ihtimalleri düşüyor.

merhaba hocam pbc çizimi yapamıyorum mümkünse çizebilirmisiniz 110x65

Ekler

• çit kart1.jpeg
    çit kart1.jpeg
    153.4 KB · Görüntüleme: 74
  • çit kart2.jpeg
    çit kart2.jpeg
    142.7 KB · Görüntüleme: 74
  • çit kart3.jpeg
    çit kart3.jpeg
    178.3 KB · Görüntüleme: 71

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back