Nodemcu RF switch

Merhaba nodemcu da kullanmak için RF switch önerisi olan varmı resimdekini kullandim ama çekim alanı çok az. Kumanda ile kullanım saglayacagim en az 30 metreden görmesi gerekli.
Screenshot_2023-03-04-04-58-02-10_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

eğer 2 tarafta esp ailesinden biriyse espnow kullanmanı tavsiye ederim.

2 taraf da esp değilse
üstünde kristal osilatör olan RF modüller ilk tercihin olmalı.

Linlktekine benzer bir ürün ile okulun iki binası arasında zil senkronu yapmıştım. Binanın birbirini görmeyen cephelerinde ki cihazlar sıkıntısız haberleşiyordu. Kapalı alandaki mesafe 40-50mt vardır. Ama arada en az 4 duvar ve kot farkı vardı.
Açık alanda mesafe daha fazla olacaktır.

Linlktekine benzer bir ürün ile okulun iki binası arasında zil senkronu yapmıştım. Binanın birbirini görmeyen cephelerinde ki cihazlar sıkıntısız haberleşiyordu. Kapalı alandaki mesafe 40-50mt vardır. Ama arada en az 4 duvar ve kot farkı vardı.
Açık alanda mesafe daha fazla olacaktır.
Ben kumanda ile kullanım yani bu resmin sadece vericisini kullanıyorum

Aşağıdaki alici kartından elimde var ama nodemcu görmüyor kumandadan sinyal getirmiyor

Ekler

• Screenshot_2023-03-04-13-53-12-60_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-03-04-13-53-12-60_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    157.7 KB · Görüntüleme: 52
osiloskop veya lojik analizör olmadan debug yapmak zor.

Kumanda frekansı ile alıcı frekansı eş olmalı.

Kumanda özel bir encode yapısı kullanmamalı(nice, ege, rolling vs.) eğer bunları kullanıyorsa standart olarak okuma yapamazssınız bu saydıklarımın nasıl decode edileceği pek bulunmaz internette.

modülün pull up direnci bağlı olmalı.

Besleme sınırlarında olmamalı .

Evet internette hiç biryerde bulamadım onun için diğer alıcı kartı kullandım kumanda dibine girdiğinde ancak okuyor 20 cm bile algilamiyor

rastgele sarılmış anten olmaz!!

dalga boyu diye bir kavram var RF devrelerde bu boy ile eşdeğer bir anten uzunluğu seçmelisiniz.
433mhz için 17.3 standarttır!!.

433 için tam dalga boyu standart olarak 69.24cm.
433 için yarım dalga boyu standart olarak 34,63cm
433 için çeyrek dalga boyu standart olarak 17.31cm.

çeyrek dalga sizin için yeterli.
RF'de yanlış bilinen bir kavram ben 17 yerine 20cm takarsam daha iyi çeker.

433 için tam dalga boyu standart olarak 69.24cm.
433 için yarım dalga boyu standart olarak 34,63cm
433 için çeyrek dalga boyu standart olarak 17.31cm.

çeyrek dalga sizin için yeterli.
RF'de yanlış bilinen bir kavram ben 17 yerine 20cm takarsam daha iyi çeker.
Ben de tam bunları yazacaktım. Başka işe geçince Ahmet halletmiş.
Şu da var bunun gibi devreler tek frekans ya da dar bir bant kullandığı için yerine göre bobin kullanılarak antenin boyu daha da kısaltılabilir.
Ama herhangi bir VNA gibi ölçü aleti olmadan bunu ayarlamak biraz sıkıntı.
Bazı kısaltılmış versiyonlar da var şöyle:
1677945411814.png

Ben de tam bunları yazacaktım. Başka işe geçince Ahmet halletmiş.
Şu da var bunun gibi devreler tek frekans ya da dar bir bant kullandığı için yerine göre bobin kullanılarak antenin boyu daha da kısaltılabilir.
Ama herhangi bir VNA gibi ölçü aleti olmadan bunu ayarlamak biraz sıkıntı.
Bazı kısaltılmış versiyonlar da var şöyle:
22627 eklentisine bak
aslında RF senin işin ben atladım ://
amatör bir RF'ci değilim hatta RF ile bağımda yok pekte sevdiğim bir alanda değil.
Elektronik haberleşme mühendisliği okuyan yakın bir arkadaşım var onunla sohbet ederken öğrendiğim 3-5 birşey var.

Tek diyeceğim RF ile uğraşmak = 1 böbrek taşı düşürmek.

aslında RF senin işin ben atladım ://
amatör bir RF'ci değilim hatta RF ile bağımda yok pekte sevdiğim bir alanda değil.
Elektronik haberleşme mühendisliği okuyan yakın bir arkadaşım var onunla sohbet ederken öğrendiğim 3-5 birşey var.

Tek diyeceğim RF ile uğraşmak = 1 böbrek taşı düşürmek.
Aynen katılıyorum çok sıkıntılı herşey tamam diyorsun kutuya koyuyorsun çekmiyor. Bana nodemcuda kullanacağım bir RF alici ve kumanda onerirmisiniz

Aynen katılıyorum çok sıkıntılı herşey tamam diyorsun kutuya koyuyorsun çekmiyor. Bana nodemcuda kullanacağım bir RF alici ve kumanda onerirmisiniz
forumda her türlü tavsiyeyi alabilirsin ama RF kısmında tavsiye almak çok zor.

Vericin ney tam olarak resim? marka? model?

buradan yola çıkarak uyacağını düşündüğüm bir RF alıcı gösteririrm.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back