Online UPS Sessizleştirme operasyonu

Bu trafonun tam olarak girebildiği bir ABS kutu basacağım önce. Kutunun duvar kalınlığı 1 mm gibi olacak. Amaç trafonun boyutunu fazla büyütmemek, yoksa sığmaz eski yerine. Sonra trafoyu kutuya yerleştirip içine epoksiyi dolduracağım.

Evet şimdi asıl soruya gelelim. Esnek epoksi mi yoksa esnek olmayan mı sesi daha iyi izole eder? Ben esnek olan daha uygun olur diyorum, var mı itirazi olan?

Bence ikiside dışarı ses vermeyektir. Neticede hava yoksa ses de olmaz. Fakat esnek daha işlevsel olur diye tahmin ediyorum.

Bence ikiside dışarı ses vermeyektir. Neticede hava yoksa ses de olmaz. Fakat esnek daha işlevsel olur diye tahmin ediyorum.

Keşke ikisini de deneyebilsek. Bence esnek olmayan sesi olduğu gibi dışarı iletir. Bobin ve nüve titreşiyor olacak ve esnek olmayan epoksi de bunlara dayalı olduğu için o da titreşecek ve al sana ses. Ama esnek olan epoksi, titreşimin enerjisinin bir kısmını kendi içinde tüketecektir. Kayıt stüdyolarında duvardaki süngerlerin de işi bu, sesi abzorbe etmek.

poliüretan köpük :oops:

dediğin gibi sesi en iyi sünger gibi malzemeler izole eder. O halde hiç uğraşmadan önce trafonun üzerine bir sünger sarıp poşet lastiği ile tuttursan belki sesin kesilip kesilmeyeceği konusunda fikir sahibi olabilirsin...

Bobin ve nüve titreşiyor olacak ve esnek olmayan epoksi de bunlara dayalı olduğu için o da titreşecek ve al sana ses.

Tamam da trafonun pinleri dışındaki her parçasını epoksi içine gömmeyecek misin? Bobin ya da nüve nasıl titreşecek?

poliüretan köpük :oops:

dediğin gibi sesi en iyi sünger gibi malzemeler izole eder. O halde hiç uğraşmadan önce trafonun üzerine bir sünger sarıp poşet lastiği ile tuttursan belki sesin kesilip kesilmeyeceği konusunda fikir sahibi olabilirsin...

5 mm lik sünger bence seste en ufak bir değişiklik yapmaz. Yapsaydı, mikrofonların kafasına geçirilen sünger top mikrofonu kullanılamaz hale getirirdi :D

Tamam da trafonun pinleri dışındaki her parçasını epoksi içine gömmeyecek misin? Bobin ya da nüve nasıl titreşecek?

Bobin ve nüveyi titreştiren, geçen yüksek miktardaki darbeli akımlar. Sen trafoyu neye gömersen göm, onlar titreşmeye devam edecek. Önemli olan o titreşimin yarattığı sesin içeride kalması.

Gelismeler nedir Timur hocam, dıştaki sari bandı sokup öyle gömün diyecektim.

Bir gelişme yok. Ama en kısa zamanda yapmam lazım çünkü koca UPS ortalıkta yer işgal ediyor ...

Dıştaki sarı bandı sökmeye başladım. Ama bir tabaka sökünce, bütün turların arasında ayrı ayrı bant olduğu anlaşılıyor. Bu durumda mecbur bantlı olarak gömeceğim.

IMG_20211022_212543.jpg

Şu anda kutuyu 3d yazıcıda basıyorum. Trafonun her tarafında 3 cm gibi epoksi ile dolu bölge olacak şekilde ölçülendirdim.

Epoksi piyasada dökülürken genelde bir vakum haznesinde içindeki kabarcıklar alınıyor. Atölyede vakum pompası ve vakum kazanım var, ama düşünüyorum da, epoksinin içinde hava kabarcığı olması ses iletimini zorlaştırır mı kolaylaştırır mı? Bana zorlaştırır gibi geliyor, o yüzden epoksiyi kabarcıklı olarak olarak dökmek daha mantıklı gibime geliyor. Ne dersiniz?

Kutunun basımı tamamlandı. Yerleşim şekline bakınca, trafonun kablolarının her birisi 5 cm kadar uzayacak. Umarım bundan dolayı bir sorun çıkmaz. SMPS çalışma frekansı 60 kHz gibiydi, nispeten düşük bir frekans, sorun çıkma ihtimali düşük de olsa belli olmaz. Ancak deneyerek anlaşılır.

IMG_20211022_234800.jpg

IMG_20211022_234847.jpg

IMG_20211022_234855.jpg

epoksinin içinde hava kabarcığı olması ses iletimini zorlaştırır mı kolaylaştırır mı?
Hiç bir bilimsel dayanağım olmamakla birlikte mantık yürütünce bana da zorlaştırır gibi geliyor.
Ses düz bir şekilde ilerlerken kabarcıklara denk geldiğinde yüzeye çarpıp geri dönme şeklinde eğilim gösteriyor olmalı. Bu durumda sesin kabarcıklara çarptığında zayıflaması gerekir.

Screenshot_20211023-075505.jpg

Piezo hoparlörler boşta iken neredeyse hiç ses çıkartmıyorken katı bir yüzeye iliştirilince bu yüzey sayesinde muazzam bir ses çıkarmaya başlıyor. Bu mantıktan yola çıkarak benzer bir yapı oluşturmasın diye acaba epoxi yerine poliüretan köpük mü uygulasanız diye aklımdan geçiyor.

Piezo hoparlörler boşta iken neredeyse hiç ses çıkartmıyorken katı bir yüzeye iliştirilince bu yüzey sayesinde muazzam bir ses çıkarmaya başlıyor. Bu mantıktan yola çıkarak benzer bir yapı oluşturmasın diye acaba epoxi yerine poliüretan köpük mü uygulasanız diye aklımdan geçiyor.

Poliüretan köpük katılaşınca baya sertleşir, sesi iletebilir diye düşünüyorum. Ama benim kullanacağım epoksi elastik, yani titreşen trafonun enerjisini abzorbe etmesi lazım.

Tam reçineyi hazırlamaya başladım, kaptan çok az miktar reçine aktı behere, geri kalanı katılaşmış ve dibe çökmüş :mad: Araştırdım meğer reçine kendi başına bekleyince böyle kristalleşiyormuş. Sıcak su kaynatıp beheri de içine daldırdım, çözünüyor ...

IMG_20211023_194924.jpg

Yapıştırıcılar havayla temas edince zamanla donuyor, ikinci bileşen içindeki kimyasal maddeye göre 5dk, 30dk gibi hızlı donma seçenekleri sunuyor diye biliyorum ben.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back