Osiloskop seçimi

ac modunda dc ya da tam tersi
Kullandığın osiloskobun (SDS1104X-E) girişi artı veya eksi yönde 400 Vpk voltaja dayanıklı. Problar da 1x modunda 300 V, 10x modunda 600 V a dayanıklı. Ama sen gene de yüksek voltaj vermemeye çalış osiloskoba. Mesela şebeke voltajı 325 Vpk, ama çok pis bir voltaj, anlık olarak çok yüksek voltajlı parazitler olabilir. Risk almaya gerek yok.

Probu her zaman x10 modunda tut. Sadece gerektiğinde x1 moda al, işin bitince de tekrar x10 moduna getir.
Yüksek voltaj ile ilk etapta osiloskopa iyice alışana kadar işim olmaz, çekinirim zaten :)

Şebeke fazı olan devreler üzerinde ölçüm yaparken izolasyon trafosu kullan.
Şebeke fazı olmayan devreler, adaptör veya akü bağlantısı ile beslenen devreler mi oluyor?

Son düzenleme:
Şebeke fazı olmayan devreler, adaptör veya akü bağlantısı ile beslenen devreler mi oluyor?

Yani elinle dokunduğunda çarpılmayacağın devreler. Eğer şebeke ile arasında bir trafo varsa, şebeke ile izolasyon da vardır.

Osiloskop DC konumundayken AC voltajı ölçmek gibi durumları kastetmiştim.
DC AC coupling ayrı bir konu, osiloskop u DC modda kullanarak her türlü AC sinyali ölçersiniz, ama mesela DC 10V un üstüne bindirilmiş 100mVpp bir ac sinyali okumak istiyorsunuz diyelim, o zaman AC coupling e geçip doğrudan DC komponentten kurtulabilirsiniz. Bunu kullandıkça öğrenirsiniz, biraz ihtiyaç oldukça aaa tamam bak böyle yapmak lazım ile öğreniliyoe bunlar.
1- Voltaj seviyelerine dikkat etmek
2- isolated channel osiloskop kullanmıyorsak(ki şu an kullanmıyorsunuz) probların krokodil kısmı birbirine ve earth e bağlı. Buna dikkat etmek
Genel olarak çoğu hatadan korur.

Arkadaşlar selam , alandan değilim , benim oğlan E. E. Mühendisliğini kazandı bu yıl , ona öğrenme amaçlı bir osiloskop , multimetre vs bakıyorum , bir süredir makale video koşturup duruyorum , bu masaüstü modellerindeki güvenlik izalosyon hikayesi yüzünden , önce , bu el osiloskoplarını inceledim ama hem ekranlar çok küçük hem de vaad ettiklerini veremediklerini gördüm youtube daki incelemelerden (Owon un bir modeli var onun da örnekleme belleği yok gibi bir şey) ama uzun süre arkadaşlarıyla LOL oynayıp sonra masaüstü osiloskoplarıyla muhattap olacak olması da kafamı karıştırıyor , EEVBLOG incelemelerinden birinde Rigol DHO814 u gördüm (100 Mhz , 1.25 GSa/s , 4 kanal , 12 bit , 7" dokunmatik , 25 Mpts , 1,000,000 wfms/s , otomatik kalibrasyon vs ) . Burada hoşuma giden usb den Powerbank ile beslenebilmesi , minikliği . Başlangıç olarak böyle bir osiloskop uygun olur mu ? , ayrıca bir sinyal üreteci vs gerekli mi şu aşamada ? . Bir de multimetre olarak Ut61d+ mı Ut61e+ mı ? , birinde hFE , LPF , ACV+DCV , hassasiyet daha fazla diğerinde LoZ ACV , sıcaklık ölçümü var ayırt edici olarak , forumdan da gördüğüm kadarıyla Ut61e+ uygun gibi duruyor ya da bu özellikleri bünyesinde barındıran bir multimetre var mıdır bir üst seviyede ? ayrıca Cımbız tipli LCR metre hemen gerekli mi? . Bir de ayarlanabilir Dc güç kaynağı olarak 30v-10a mı? 60v-5a mi ? bu konuda görece daha uygun fiyatlı wamptek gibi markalar iş görür mü? (trafosuz olmasının bir sakıncası var mı ?) , biliyorum fazladan bir kaç soru ekledim ama konuya hakim olmayınca böyle oluyor işte :) . Şimdiden çok teşekkür ederim.

Biraz çocuğunuzun ilgi alanını bilmeden yanıtlamak yanlış olur gibi. EE mühendisliği donanımdan ibaret değil, yönelebileceği ve scope a ihtiyaç duymayacağı bir çok alan mevcut. İlk senesi ise bu alan seçimini de doğru yapamaz, eğer isteğiniz oyun oynamaktan fazlasını yapması ise nasıl yönlendirmelisiniz emin değilim ancak ilgisini çeken alanı bulmadan bu yatırımlar hayal kırıklığı olabilir

• Beğen
Reactions: mgk
EE öğrencileri için Analog Discovery 2 ya da 3 ü tavsiye ediyorum. Birçok cihaz bir arada, harika bir yazılımı var ve öğrenme süresince çok faydalı olur.

Daha sonra ihtiyacına göre ileri seviye cihazları kendisi seçecektir.

@clc , Doğru söylüyorsunuz , savunma sanayine ilgi duyduğunu , ağırlığın yazılım da olduğunu söylemeyi unutmuşum (yazılım tarafını ben halledeceğim) ve haklısınız şu oyunlardan da biraz başını kaldırıp başka şeylerle uğraşmasını ve eğer mümkünse kendi mesleği ile ilgili bir şeyler olmasını istiyorum (tahmin edeceğiniz üzere , yeni neslin hırçınlığı da söz konusu olduğu için bunu mümkün olduğu kadar kırıp dökmeden yapmak istiyorum , teşekkür ederim.

Discovery ile hem derste gördüğü çoğu şeyi deneyip öğrenebilir, hem de donanım alanında çalışmayacak bile olsa çoğu iş için discovery kullanılabilir. Bu açıdan çok doğru öneri

EE öğrencileri için Analog Discovery 2 ya da 3 ü tavsiye ediyorum. Birçok cihaz bir arada, harika bir yazılımı var ve öğrenme süresince çok faydalı olur.

Daha sonra ihtiyacına göre ileri seviye cihazları kendisi seçecektir.

Görüyordum ama , ekran falan olmayınca bir şeye benzetememiştim, önerinizle incelemeye başlayacağım, teşekkür ederim.

Arkadaşlar selam , alandan değilim , benim oğlan E. E. Mühendisliğini kazandı bu yıl , ona öğrenme amaçlı bir osiloskop , multimetre vs bakıyorum , bir süredir makale video koşturup duruyorum , bu masaüstü modellerindeki güvenlik izalosyon hikayesi yüzünden , önce , bu el osiloskoplarını inceledim ama hem ekranlar çok küçük hem de vaad ettiklerini veremediklerini gördüm youtube daki incelemelerden (Owon un bir modeli var onun da örnekleme belleği yok gibi bir şey) ama uzun süre arkadaşlarıyla LOL oynayıp sonra masaüstü osiloskoplarıyla muhattap olacak olması da kafamı karıştırıyor , EEVBLOG incelemelerinden birinde Rigol DHO814 u gördüm (100 Mhz , 1.25 GSa/s , 4 kanal , 12 bit , 7" dokunmatik , 25 Mpts , 1,000,000 wfms/s , otomatik kalibrasyon vs ) . Burada hoşuma giden usb den Powerbank ile beslenebilmesi , minikliği . Başlangıç olarak böyle bir osiloskop uygun olur mu ? , ayrıca bir sinyal üreteci vs gerekli mi şu aşamada ? . Bir de multimetre olarak Ut61d+ mı Ut61e+ mı ? , birinde hFE , LPF , ACV+DCV , hassasiyet daha fazla diğerinde LoZ ACV , sıcaklık ölçümü var ayırt edici olarak , forumdan da gördüğüm kadarıyla Ut61e+ uygun gibi duruyor ya da bu özellikleri bünyesinde barındıran bir multimetre var mıdır bir üst seviyede ? ayrıca Cımbız tipli LCR metre hemen gerekli mi? . Bir de ayarlanabilir Dc güç kaynağı olarak 30v-10a mı? 60v-5a mi ? bu konuda görece daha uygun fiyatlı wamptek gibi markalar iş görür mü? (trafosuz olmasının bir sakıncası var mı ?) , biliyorum fazladan bir kaç soru ekledim ama konuya hakim olmayınca böyle oluyor işte :) . Şimdiden çok teşekkür ederim.
güç kaynagı olarak bu forumun standart cevabı korad3005 30V 5A iki modeli var d ve p d modeli düz modeli p modeli programlanabilir yani bilgisayara bağlanabilir modeli bu güç kaynagından 2 tane alırsanız seri paralel bağlayarak gerektiğinde 60 v 5 a olur (aynı zamanda +-30 v olarak smetrik besleme de yapılabilir bağlantı noktası gnd kabul edilerek) gerektiğinde 30v 10 a (paralel bağlama ile ilgili testleri @taydin birkaç gün önce yapmıştı diye hatırlıyorum) olur eğer istanbuldaysanız ve iki cihaz peşin alacaksanız kesinlikle eminönüne gidip alamanızı tavsiye ederim telefon tamircilerilerinin çok sık kullandıgı bir model oldugu için birçok yerde uygun fiyata var

• Beğen
osiloskop içinse dho804 e de bakın aradaki fiyat farkına değdiğini düşünmüyorum onun yerine aradaki farkı diferansiyel prob almak için bütçe yapabilirsiniz son zamanlarda forumda epey çokça osiloskop konusu var ben de almak üzereyim yakın zamanda ben de bir konu açmayı planlıyorum

Bence öncelikle bir proje belirleyin beraber. Mesela benim aklıma gelen, sıfırdan bir drone yapmak. Bir konu açsın, konuda komponentleri belirleyelim sonradan satın alıp toparlasın. Sonunda dronu uçuracak ya, bu motivasyon ile projede ilerler ve bunları yaparken de elektroniğe hevesi gelebilir :)

Yanlış yapıyorsunuz. Kendi ihtiyaç duyduğu zaman kendi ihtiyaçlarını tamamlasın, belki o zaman biraz maddi olarak yardım edersiniz. O da biraz; çünkü bırakın hayalgücü de biraz gelişsin:D

Yanlış yapıyorsunuz. Kendi ihtiyaç duyduğu zaman kendi ihtiyaçlarını tamamlasın, belki o zaman biraz maddi olarak yardım edersiniz. O da biraz; çünkü bırakın hayalgücü de biraz gelişsin:D
Bencede ihtiyaç duyduğunu sölesin öyle alın bakın ben ihtiyaç duymadan bişi aldım sağolsun clc arkadaşımız ihtiyaç durumuna düşürdü yoksa camdan atacakdım :)

Bence öncelikle bir proje belirleyin beraber. Mesela benim aklıma gelen, sıfırdan bir drone yapmak. Bir konu açsın, konuda komponentleri belirleyelim sonradan satın alıp toparlasın. Sonunda dronu uçuracak ya, bu motivasyon ile projede ilerler ve bunları yaparken de elektroniğe hevesi gelebilir :)
Söyleyeyim bakalım ne yapacak , kendisi için de uygun olursa açsın konusunu öğrenmeye başlasın bir şeyleri artık , ingilizcesi üst seviyede , onun için yabancı kaynaklı popüler video ve makalelerden de yararlanabilir , tabi bunlar için fitilinin ateşlenmesi lazım :) biz de onun için uğraşıyoruz , çok kısa süredir forumdayım ama sizi bir çok konuda görüyorum , size ve konuya iştirak eden diğer arkadaşlara da teşekkürler .

İngilizce de çok iyi ise, gereken bütün bileşenler var. Sadece heves eksik gibi duruyor. Bence onu çözmeden büyük paralar harcama. Belki de bir süre sonra diyecek ki "benim gerçekten yapmak istediğim iş bu değil, avukat olmak istiyorum".

Yanlış yapıyorsunuz. Kendi ihtiyaç duyduğu zaman kendi ihtiyaçlarını tamamlasın, belki o zaman biraz maddi olarak yardım edersiniz. O da biraz; çünkü bırakın hayalgücü de biraz gelişsin
Katılıyorum. İmkansızlık merakı körükler. Kaldı ki üniversitedeki teorik dersler zaten zamanının çoğunu tüketecek. Hem üniversitede ekipman da mevcut. Gerektiği yerde cüzi destek olmak en iyisi.

• Beğen
güç kaynagı olarak bu forumun standart cevabı korad3005 30V 5A iki modeli var d ve p d modeli düz modeli p modeli programlanabilir yani bilgisayara bağlanabilir modeli bu güç kaynagından 2 tane alırsanız seri paralel bağlayarak gerektiğinde 60 v 5 a olur (aynı zamanda +-30 v olarak smetrik besleme de yapılabilir bağlantı noktası gnd kabul edilerek) gerektiğinde 30v 10 a (paralel bağlama ile ilgili testleri @taydin birkaç gün önce yapmıştı diye hatırlıyorum) olur eğer istanbuldaysanız ve iki cihaz peşin alacaksanız kesinlikle eminönüne gidip alamanızı tavsiye ederim telefon tamircilerilerinin çok sık kullandıgı bir model oldugu için birçok yerde uygun fiyata var
Ankara'dayım , önerilerinizle aklımda tablo belirginleştiğinde Konya sokağa uğrarım ama önce ne yapacağımı anlamaya çalışıyorum yani daha doğrusu oğlumun ne yapacağını anlamaya çalışmam gerektiğini diyelim :) , @ozkarah ın mesajından sonra ilgili cihazı incelemeye başladım , olay öğrenme amaçlı ,minik , çok pratik ve her yerde kullanabileceği bir cihaz gibi görünüyor , hem bizimkinin gözü de korkmaz ilk etap ta diye düşünüyorum , hala araştırıyorum , laptopu da eskidiği için ona da bir bütçe ayırmam gerektiğini biliyorum , hayat şartları malumunuz , altı patlar gibi sağa sola sıkmadan en uygununu yapmaya onun için de bilgilenmeye çalışıyorum , teşekkür ederim.

Bende yukarıdaki ortak noktada buluşulan mesajlara katılıyorum. Kendisi istemeden bir şey almayın.
Ben olsam atölye kurar gibi, bir masa, bir kaç tonavida, yan keski gibi el aletleri alırdım. Sonrasında kendi haline bırakır, uzaktan takip ederdim. Eğer yeni şeyler istmeye başlarsa o zaman alırsınız.

Affınıza sığınarak birazcık açık konuşayım.
Oğlunuzun hevesi olsaydı zaten bir şeyler yapmaya başlamış olurdu. Sizde bunu fark eder, ona göre destek olurdunuz. Ama o oyun oynamayı tercih ediyor ve daha çok ben sizi hevesli gördüm. Baba olarak istiyorsunuz ki bütün gün oyun oynamak yerine bir şeyler yapsın ama maalesef sizn isteğinizle olmuyor. Sizin yapacağınız en büyük iyilik Oyun ve Telefon kullanımı nı sınırlamak. Çünkü sıkılmazsa hiç bir şeye girişmez.

2000'li yıllarda ben babama bilgisayar öğrenmek istiyorum diye yalvarıyordum, adam beni ikide bir götürüp berbere çırak vermeye çalışıyordu. Sonuç olarak Ne bilgisayar mühendisi olabildim, nede berber. Yarım yamalak teknik servis diye dolanıyorum ortalarda. :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back