Smd Direnç saklama

Şeritleri uygun boyutta kesip içine koyarsan kaymaz. Bendekinin şeffaf alanları kaygan değil, o nedenle sorun yaşamadım.

Öncelikler bloknot kağıtlarına direnç değerini yazıp poşetin içine atıyorum. Poşet dışından kolayca içinde ne olduğunu anlamak için...

0-100R arası,
100R-1K,
1K-10K,
10K-100K,
100K-M

Şeklinde 5 tane plastik büyük çekmecede saklıyorum.

Aynı şekilde kondansatörler piko gubu nano ve mikro gurubu şeklinde 3 çekmece.

Son düzenleme:
Montaj sırasında şeritten ihtiyacım kadar soyuyorum. Şeritleri poşete dökersen işler zorlaşır. Ancak bazen şeritleri poşete sarmal şekilde bazende 10cm boylarda koyuyorum.

Öncelikler bloknot kağıtlarına direnç değerini yazıp poşetin içine atıyorum. Poşet dışından kolayca içinde ne olduğunu anlamak için...

0-100R arası,
100R-1K,
1K-10K,
10K-100K,
10K-M

Şeklinde 5 tane plastik büyük çekmecede saklıyorum.

Aynı şekilde kondansatörler piko gubu nano ve mikro gurubu şeklinde 3 çekmece.

Ben de başta böyle yapmaya kalktım da, biraz (çok) dağınık çalışıyorum, yönetemedim.

Ben minik kutular buldum. Smd direncleri seritten soyup ayri ayri kutulara doldurdum.

Lazim oldukca cimbizla aliyorum.

Iyi fikirmis. Bunu gorunce aklima A4 kagitlari sakladigimiz plastik föyleri poset agzi yapistirma makinesiyle bolumlere ayirmak geldi. Bir kenarini acip oraya ayni sekilde kapak olarak plastik eklenebilir. 50 tane föy 60 TL imiş.

Bir diğer fikir de agzi kilitli posetleri cift tarafli bant ile telli dosyalara yapistirmak olabilir. Kilitli poset yiprandikca degistirilir. 50 tane dosya 72 TL imis, oldukca ekonomik. 5x5 kilitli posetin 1.000 tanesi de 200 TL civarinda. Fazlasiya yeter bence.

Son düzenleme:
Bu cepli poşetlerle SMD malzemeleri saklamak uygun olmayabilir.
Bunlar metal para kolleksiyoncularının işine çok yarar ,parayı kolayca çıkarırlar ama SMD malzemeleri çıkartmak için cımbız ile almak gerekir . Bu zaman kaybına ve cımbızla alırken , bence bir süre sonra cep poşetin üstten tahrib olmasına sebep olur .

Son düzenleme:
3d printerdan basılan masaüstü kartuş şeklinde sistemler var.

Bir tek şerit saklamak için aşırı fazla yer kaybı. Bende E96 serisi bütün 0603 SMD dirençler var. 0 - 1K bir küçük poşette (10 cm lik ağzı kilitlenebilen poşet), 1k - 100k ikinci poşette, 100k ve üstü de üçüncü poşette. Yüzlerce şerit var, dolabın bir kenarında duruyor, minimum yer kaplıyor.

Bir tek şerit saklamak için aşırı fazla yer kaybı. Bende E96 serisi bütün 0603 SMD dirençler var. 0 - 1K bir küçük poşette (10 cm lik ağzı kilitlenebilen poşet), 1k - 100k ikinci poşette, 100k ve üstü de üçüncü poşette. Yüzlerce şerit var, dolabın bir kenarında duruyor, minimum yer kaplıyor.
Poşette olunca elinde ne kadar olduğunu da anlıyorsun. Bu aparatlardan bassak içi görünmeyecek. Sonra tam montaj sırasında az olan malzeme bitecek....

Benim yöntemim kartvizit dosyası kullanmak. Kullanımı ve saklaması gayet pratik. Sadece sayfaları çevirirken dosyayı dik tutmak gerekiyor yoksa sayfa çevirirken boşluktan kayabiliyor ama şimdiye kadar ne malzemem karıştı ne de kayboldu. Gayet memnunum.

Ekler

• kartvizit dosyası (1).jpg
    kartvizit dosyası (1).jpg
    138.6 KB · Görüntüleme: 59
  • kartvizit dosyası (2).jpg
    kartvizit dosyası (2).jpg
    131.7 KB · Görüntüleme: 56
  • kartvizit dosyası (3).jpg
    kartvizit dosyası (3).jpg
    136.9 KB · Görüntüleme: 57
  • kartvizit dosyası (4).jpg
    kartvizit dosyası (4).jpg
    202.6 KB · Görüntüleme: 58
Benim yöntemim kartvizit dosyası kullanmak. Kullanımı ve saklaması gayet pratik. Sadece sayfaları çevirirken dosyayı dik tutmak gerekiyor yoksa sayfa çevirirken boşluktan kayabiliyor ama şimdiye kadar ne malzemem karıştı ne de kayboldu. Gayet memnunum.
Cok guzelde 600'lusunun fiyati 450 TL. Cift tarafli bant, föy ve telli dosya ile cakmasini yaparim ben bunun, 500'lusu 120 TL civarina malolur sanirim. Tabii bir kac saat zaman harcamak gerek.

@Alt 255 bu kadar pahalandığını bilmiyordum. Ben alalı epey zaman hatta yıllar oldu. Bu arada artık internetten alış veriş yapmak bana mantıklı gelmiyor. Eğer imkan var ise eski usul yürüyerek gidip alıyorum. Çoğu ürün piyasada çok daha ucuz.

Sunlardan 100 tane basmak kac ay surer?

Fikir olsun diye denedim:

En düşük kalitede 4lü küçük modül 1 saat kadar sürüyor.

1698238803369.png

Standart kalite ile de bir buçuk saat.
1698238908374.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back