Tuncmatik Newtech Pro 1 Kva aniden kapandı, açılmıyor!

Sercan

--
Bir süredir boşta duran Tuncmatik Newtech Pro 1 Kva için iki hafta önce 3 adet Ataba marka 9 Ah deep cycle jel akü aldım. Bağladım cihazı çalıştırdım filan herşey yerli yerinde çalıştı. Hatta elektirik kesintisi oldu işimi de gördü filan. Fakat bugün küt diye kapandı. 4-5 dk sonra kendiliğinden açıldı. Bilgisayarı çalıştırdım, 4-5 dk sonra gene kapandı. Bu döngü bir kaç defa olduktan sonra şimdi hiç açılmıyor.

Bugün son iki haftadan farklı olarak akü alıp sorunsuz kullandığımı bir arkadaşıma söyledim! :D Bir de izlemek için cihazın power view yazılımını kurmuştum. Bunun dışında farklı bir işlem yapmadım.

Şu an cihaz hiç açılmıyor. Fakat piller bağlı iken açma tuşuna basınca fan dönüyor 2-3 sn sonra kapanıyor. Şebekeye bağlı iken fan sürekli dönüyor ama cihaz açılmıyor. Bu arada bilgisayar USB ile bağlandığını anlıyor ama veri alamıyorum, akü durumu gibi bilgilerin hiç biri yok.

Ben UPS'den hiç anlamıyorum. Şema filan da yok. Akü gerilimleri normal. Sorunum ne olabilir fikri olan var mı?

IMG_20210910_012048.jpg
IMG_20210910_012105.jpg

Soğutucudaki MOSFET'leri kontrol et bacağı kopuk olan, etrafinda is olan var mı. Eğer varsa devrenin başka yerlerinde de geniş kapsamlı arıza oluyor bunlarda.

Hatada şöyle bir gariplik var, ekran aydınlatması filan yanarsa sistem çalışıyor yani MOSFET'lerin filan arızalı olduğunu düşündürecek bir senaryo görünmüyor.

Diğer yandan yukarıda bahsettiğim gibi USB bağlantısını yaptığımda sistemdeki bazı parametreleri değiştirebilirken bazılarına erişemiyorum.

Manzara bana kontrol kartında bir sorun oluduğunu düşündürüyor. Biraz önce kontrol kartındaki 7805'in 12 V olarak işaretlenmiş giriş ucunu ölçtüm ve orada 4.8 V değer okudum. Çıkışta ise hali ile 3.4 V gibi bir gerilim var. Yani düşük gerilimler sorunlu gibi duruyor.

Bu arada akü bağlı değil iken akü uçlarını ölçtüğümde orada 41 V DC gerilimi de görüyorum.

Pek istemesem de kartı daha iyi muayene edebilmek için dışarı aldım. Yapışkanları filan sökmek istemedim fakat bunlar da zaten kurumuşlar. :D

IMG_20210911_013352.jpg

İlk iş 12 V'un nerede üretildiği daha doğrusu üretilemediğini tespit etmem lazım. Bir test noktası filan yok hatta PCB üzerindeki yollar boya kaplı olduğu için takip etmek de epey güç. :mad:

Gene de kontrolcü kartın üzerine yazdıkları bazı işaretler sayesinde 12 V hattının hemen sağdaki karta gittini gördüm. Bu kartın üzerinde UC3845BN PWM entegresi bulunuyor. Entegrenin neymiş diye adını arttığımda karşıma 12 V 4 A devre çıktı ve bu şema çok detaylı incelememekle birlikte bendeki devre ile uyuşuyor gibi duruyor. :D

1631314332005.png

1631314412764.png

1631314486007.png

Manzara böyle iken o modülü söktüm ve ilk yapıtığım çıkıştaki 2200 μF kondansatörü kontrol etmek oldu ama kondansatör normal görünüyor. Acaba 12 V hattında başka bir hata mı var yoksa bu modül işini tam yapmıyor mu? Artık bu sorunun cevabına yarın bakarım...

IMG_20210911_021352.jpg
IMG_20210911_020447.jpg

Kontrol kartını söküp, USB bağlantısını yaptığımda içindeki log dosyalarına erişebiliyorum. Haliyle diğer parametreler gelmiyor. Bu da bana USB ile cihaza bağlandığımı düşündüğümde, aslında USB'den aldığı güç ile log dosyalarına erişebildiğimi gösteriyor.

IMG_20210911_114901.jpg

1631350404351.png

Bu arada iki adet yüksek voltaj kondansatörün kömür olduğunu gördüm. 471 K 1 KV olan kondansatör nasıl bu hale gelir anlamadım. Neyse elimde biri 1 KV diğeri ise 3 KV olan 471 K değerde kondansatör vardı, bunlarla yeniledim.

1631355580859.png
1631355596981.png

UC3845BN PWM entegresinin bulunduğu modülün batarya girişine 38 V DC uyguladım. 12 V ile işaretlenmiş uçta herhangi bir değer göremiyorum. Bu kartı nasıl test etmem gerek?

IMG_20210911_144309.jpg

Tam dik fotoğraflarını da paylaşayım.

IMG_20210911_150252.jpg
IMG_20210911_150517.jpg

Kartı test etmek yerine, harici güç kaynağından sisteme 12 V uyguladım. Aküler için bir başka güç kaynağından 40 V verdim ve hata göstersede ekran geldi. Tuşlara tepki veriyor fakat cihaz hatadan dolayı açılmıyor.

1631366089195.png
IMG_20210911_160415.jpg

EP, EPO hatası yani Acil Durdurma anlamına geliyor. Bu hatayı vermesin diye jumper kullandım ama gene de oluştu. Bu hata için ikincil diyebilirim ama neden Overload hatası verdiğini anlamadım.

Bu aşırı yük hatası biraz can sıkıcı gibi duruyor. Overload hatası için 12 V kartın bağlı olmamasından kaynaklı olduğunu ummak istiyorum. :D Kartın PFC-DRV gibi pinleri var.

Arızaya bakınırken bir yandan da 12 V modülün üzerindeki UC3845BN PWM entegreyi sipariş edeyim istedim, özdisan'da stok kalmamış. Bu entegreyi bulabileceğim güvenilir bir satıcı var mı? Zaten uzmanlığım olmayan bir tamirle uğraşıyorum sahtesini alıp fazladan uğraşmayayım.

Arızaya bakınırken bir yandan da 12 V modülün üzerindeki UC3845BN PWM entegreyi sipariş edeyim istedim, özdisan'da stok kalmamış. Bu entegreyi bulabileceğim güvenilir bir satıcı var mı? Zaten uzmanlığım olmayan bir tamirle uğraşıyorum sahtesini alıp fazladan uğraşmayayım.

Burada stokta varmış: Farnell TR

Olmadı böyle bir yerden alıp deneyeceğim. N11'de filan da var.

Farnell'in çok iyi olduğunu biliyrum da Türkiye satışının nasıl olduğunu bilmiyorum hiç alışveriş yapmadım.

Hay Allah! Daha vakitli davransaydım bana 5 dk mesafede Entegre Dünyası diye bir yer var. Onların stokta varmış. Pazartesiye kaldı artık.

EP hatasının jumper bağladıysan kalkmış olması lazım.

Jumper bağlı ama intelligent slot ve programlanabilir çıkışın role kartı bağlı değil. Kısa devre görünüyor şu an ama Jumper buraya tam oturmamış da olabilir.

1631394475120.png
1631394474457.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,837
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back