Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ağustos 2020 de başlayıp kalibrasyon konusunda bir çok sıkıntı yaşadıktan sonra uzun süre ara verdiğim XR2206 sinyal jeneratörü projeme Timur abinin gazı ile devam etmeye başladım. Eski konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Orada Şema ve yapım aşamalarını bulabilirsiniz. bu konu sadece sorunları çözme aşamalarını içerecektir.

Devrede ilk el attığım konu kademe anahtarı ile Frekanslar arasında geçiş yapmamızı sağlayan kondansatörlerdi.
Geçmişte kondansatörleri tanımadığım için gözüme kestirdiğimi takmıştım. Bu gün o kondansatörleri söküp Özdisan dan sipariş ettiğim Multilayer 5% toleranslı (Mümkün olan en kaliteli) kondansatörleri taktım.
Yalnız 1uF ML kondansatör bulamadığım için SMD takmak zorunda kaldım. Umarım zararı olmaz.

20220708_232044.jpg

Daha sonra tepe lambasını yaktığımda tesadüfen gördüm ki bütün yollar delik deşik.
Herhalde ilk baskı devre yaptığım zamanlarda çok acemiymişim ve bunun farkında değilmişim. :D
Ground Plane dışındaki bütün yolları lehim kaplayarak yolları sağlama aldım.

20220708_232006.jpg

20220708_232021.jpg

Bu günkü en son işim ise üzerindeki potları söküp multimetre ile ölçerek mümkün olan en kararlı çalışan potlar ile değiştirmek oldu.
Aslında trimpotları da kalitelileri ile değiştirmek isterdim ama hem elimde yoklar hemde kalitelilerin bacak yapıları bu borda uymuyor.
İlerde bir gün bu devreyi çift katmanlı ve SMD malzemelerle çizmek güzel olurdu ama kısmet bakalım.

@taydin abi şu arduino ile madem frekans üretebiliyoruz neden onunla bir frekans jeneratörü yapmıyoruz? Genliği mi az geliyordu mcu'nun?

@taydin abi şu arduino ile madem frekans üretebiliyoruz neden onunla bir frekans jeneratörü yapmıyoruz? Genliği mi az geliyordu mcu'nun?

Genlik sorun değil, sinyal varsa genliği harici yükselteç ile yükseltilir. İki ana sorun var ve ikisinin de çözümü ya çok zor yada çok maliyetli.

1) MCU nun çok yüksek miktarda veriyi, tam olarak belirlenmiş peryotlarla DAC'a göndermesi lazım. Mesela 1 MHz kare dalga üretebilmek istiyorsun, mütevazi bir şekilde 10 ns yükselme zamanına da razısın, her saniye 10 milyon veri göndermen lazım ve her veri arasında TAM OLARAK 100 ns olması lazım.

2) Çok hızlı DAC lazım. 10 MHz hız ile çalışan DAC'lar var, ama fiyatlarına bakarsan hemen vazgeçersin :) AWG lerin fiyatının yüksek olması boşuna değil.

Önceden 4 tane potun kasalarını ground'a bağlamak için alüminyum folyo kullanmıştım.
Bu gün arızalı bir powe supply'in kasasından bir parça dremel ile keserek potlara daha iyi bir panel yaptım.

20220709_181626.jpg

20220709_182720.jpg

Son düzenleme:
Cihazı toparladım.
Ölçüm yapmak istiyorum ama sıcaktan bunaldım yine. Sabah da erken kalktığım için iyice uyku hali çöktü.

20220709_201632.jpg
20220709_201218.jpg

İlk denemede frekans çok yakın olarak tutuyor.
Ama sinüs değil ve 2Hz - 200Hz kademesinde 9.000kHz gösteriyor. Bence iyi bir kalibrasyon yaparsak düzelebilir.

freq.png

20220709_225304.jpg

Switch bağlantısını kontrol ettin mi abi acaba orda bir terslik olabilir mi ?
İbrahim şuan da o kadar sıcak ki, 5dk devrenin başında duruyorum, 1 saat salona geçiyorum. Klima bir tek salonda var. O yüzden tam detaylı inceleyemedim daha. 1-2 ay böyle yarım yamalak yürüyecek işlerim. Sıcaklar azalıncaya kadar yani.

Şimdi bir kaç inceleme daha yaptım.
Kare dalga RCA jakını kart üzerinde sinüse, sinüs jakını da kare dalgaya takmışım. Ondan kare görünüyormuş. :katil2:

Kademe anahtarındaki kablolarıda tam ters sıralamada takmışım.
Yarın inşallah kalibrasyona devam edeceğim.

Osiloskobu da artık rahat kullanıyorsun gibi :)

15:30 gibi eve geçicem. Misafirler gelmediyse onlar gelene kadar biraz daha kalibrasyon işini kovalarım.

Kalibrasyon için 7 tane adımımız var.
Bunlar:

1. Sinüs dalgası çıkışını bir osiloskopa bağlayın ve fonksiyon üretecinin ve osiloskopun yaklaşık 15 dakika ısınmasına izin verin.

2. Fonksiyon üretecinde SW2'yi SINE konumuna getirin, DC OFFSET'i (VR4) merkezi konuma ve AMPLITUDE (VR3) saat yönünde (maksimum) tam olarak çevirin.

3. Sinüs Genliği ön ayarını ( R15 ) '10 volt kapsamındaki bir tepe tepe voltajı için ayarlayın .

4. SW2'yi ÜÇGEN olarak değiştirin ve Üçgen Genlik ön ayarını ( R16 ) '10 volt kapsamındaki bir tepe tepe voltajı için ayarlayın.

5. SW2'yi SINE çıkışına geri getirin . Kapsam girişini DC'ye ve DC OFFSET'i (VR4) merkezi konuma ayarlayın, ardından DC OFFSET TRIMMER'ı (R14) dalga formu yaklaşık 0v dikey olarak merkezi olana kadar ayarlayın.

6. Osiloskopta görüntülenen sinüs dalgasının minimum bozulması için DISTORTION (R5) ve SİMETRİ (R17) trimmerlerini dönüşümlü olarak ayarlayın .

7. En iyi genel ayarları bulmak için tüm adımları çeşitli frekanslarda tekrarlayın.

Son düzenleme:
  1. Sinüs dalgası çıkışını bir osiloskopa bağlayın ve fonksiyon üretecinin ve osiloskopun yaklaşık 15 dakika ısınmasına izin verin.

2. Fonksiyon üretecinde SW2'yi SINE konumuna getirin, DC OFFSET'i (VR4) merkezi konuma ve AMPLITUDE (VR3) saat yönünde (maksimum) tam olarak çevirin.

1 ve 2 Tamam.

20220710_162351.jpg

3 - Sinüs Genliği ön ayarını ( R15 ) '10 volt kapsamındaki bir tepe tepe voltajı için ayarlayın .

sine.png

4 SW2'yi ÜÇGEN olarak değiştirin ve Üçgen Genlik ön ayarını ( R16 ) '10 volt kapsamındaki bir tepe tepe voltajı için ayarlayın.

triangle.png

@taydin abi bu ne diyor tam olarak?
Osiloskop da 1.kanal ayarında AC-DC seçeneği var, onu mu DC yap diyor?
Birde "dalga formu yaklaşık 0v dikey olarak merkezi olana kadar ayarlayın." bu nasıl oluyor?

SW2'yi SINE çıkışına geri getirin . Kapsam girişini DC'ye ve DC OFFSET'i (VR4) merkezi konuma ayarlayın, ardından DC OFFSET TRIMMER'ı (R14) dalga formu yaklaşık 0v dikey olarak merkezi olana kadar ayarlayın.

Switch SW2 back to SINE output. Set the 'scope input to DC and the DC OFFSET (VR4) to the central position, then adjust the DC OFFSET TRIMMER (R14) until the waveform is vertically central about 0v.

Eğer maddeyi doğru yorumladıysam hiç bir şey yapmadan zaten merkezde gibi.

madde4.png

Osiloskop girişi DC olacak ve dalga şeklinin pozitif tepe değeri ile negatif tepe değeri aynı olacak. Burada yapılan, sinyalde DC offsetin uzaklaştırılması.

Osiloskop girişi DC olacak ve dalga şeklinin pozitif tepe değeri ile negatif tepe değeri aynı olacak. Burada yapılan, sinyalde DC offsetin uzaklaştırılması.

Sanırım Doğru bir şekilde yaptım ayarlarını.

5- SW2'yi SINE çıkışına geri getirin . Kapsam girişini DC'ye ve DC OFFSET'i (VR4) merkezi konuma ayarlayın, ardından DC OFFSET TRIMMER'ı (R14) dalga formu yaklaşık 0v dikey olarak merkezi olana kadar ayarlayın.
6- Osiloskopta görüntülenen sinüs dalgasının minimum bozulması için DISTORTION (R5) ve SİMETRİ (R17) trimmerlerini dönüşümlü olarak ayarlayın .
7- En iyi genel ayarları bulmak için tüm adımları çeşitli frekanslarda tekrarlayın.

dcoffset.png

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back