Distorsiyon ayarını yapmamışsın sanki. Sinüsün tepeleri biraz daha sivri olmalı.

Senin osiloskopta spektrum analiz var mıydı?

Senin osiloskopta spektrum analiz var mıydı?
Böyle bir şey var ama sadece programda mı var, cihazda da var mı bilmiyorum. Nasıl anlarız?

spectrum.png

Ooo tamam spektrum da var. Spektrumu aktif hale getir ve 1 kHz dışındaki frekans bileşenlerini minimuma indirmeye çalış. Aşağıdaki kadar ideal bir sonuç elde edemeyebilirsin, önemli olan olabilecek en aza indirmek.

1657463506288.png

Üst çok sivri alt çok küt. Paylaştırmaya çalış alt ve üst arasında.

Ooo tamam spektrum da var. Spektrumu aktif hale getir ve 1 kHz dışındaki frekans bileşenlerini minimuma indirmeye çalış. Aşağıdaki kadar ideal bir sonuç elde edemeyebilirsin, önemli olan olabilecek en aza indirmek.

18323 eklentisine bak
spectrum.png

Üst çok sivri alt çok küt. Paylaştırmaya çalış alt ve üst arasında.
Abi Ustü kıssamda alta etki etmiyor.
Altında en sivri hali o. Daha sivrilmiyor. Potlar ile alakası olabilir.
İkisinin eşitlenmiş hali de senin Distorsiyon ayarı yap" demeden önceki hali.

Ama bir şey diyim mi? Cihaz çatır çatır çalışıyor. Aylarca boşuna yatmış :katil2:
Kendi beceriksizliğim yüzünden kalibre edememişim. Şimdi gerçekten boşuna kürek çekmediğimi, yavaşda olsa level atladığımı görmek sevindiriyor.

XR2206 Entegre el değmeyecek kadar olmasa da biraz ısınıyor. Bir soğutucu ile desteklemek daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

Bence bu yeterince iyi. Üçgen ve kare dalga da iyiyse işlem tamamdır :) Ama bunları spektrum ile test etmeyeceksin, şeklen bakacaksın.

Bence bu yeterince iyi. Üçgen ve kare dalga da iyiyse işlem tamamdır :) Ama bunları spektrum ile test etmeyeceksin, şeklen bakacaksın.
Beklediğim misafirler geldi. Yarın devam edeceğim.

Sinüs için ayarlama yaptıktan sonra üçgene geçtim. Üçgen tarafında taşma olmuş. Potların hepsi ortak kullanım olduğu için hangisini ayarlasam ötekine etki edecek. Şimdi Üçgeni biraz daha kırpacağım tepelerden. Muhtemelen dün sinüste sivrilttiğim uçlar tekrar oval olacak.
Belki tasarımla biraz uğraşıp her dalga boyu için ayrı trimpot kunulabilir.

triangle.png

Evet Sinüs tarafını eşitleyince üçgen tarafında mask ve min değerleri arasında 1v fark oluyor.
Eğer üçgen tarafını eşitlersem bu seferde sinüs tarafında çok daha beter bir sonuç çıkıyor. Bir taraf değer göstermezken diğer taraf da 1v'a kadar düşüyor. Bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu R14 1M trimpotu her iki kanal için de ayrı ayrı koymak. Bunu yapabilir miyiz @taydin abi?

xr2206-circuit.png

triangle.png

sine.png

Yaparız yav.
R15'e ayrı, R16 ya ayrı trimpot koyarız.
Zaten Sinüs ve Üçgen arasında geçiş yaptığımız bir anahtar var. O anahtarada İki kablo daha çeker, XR2206'nın 3 numaralı bacağına R15 yada R16 yı göndertiriz oldu bitti. Bak yine level atladım gördün mü? Kendi başıma şemada değişiklik yapabildim. :katil2:

Yalnız daha kare dalgaya hiç bakmadık. Bakalım orada neler oluyor?

Swich'e iki ekstra kablo çekmeyede gerek kalmadı. Aşağıyı direk GND ye bağlayıp Switch'i üst kısma bağlarsam bir taşla iki kuş vurmuş oluyorum. Hem Trimpotları ayırmış olurum hemde anahtarlama yine tek olur.
Şeytan diyor tak picoyu bütün potları da dijital yap sonra bas oto kalibrasyona bitsin iş :katil1:

xr2206-circuit.png

Swich'e iki ekstra kablo çekmeyede gerek kalmadı. Aşağıyı direk GND ye bağlayıp Switch'i üst kısma bağlarsam bir taşla iki kuş vurmuş oluyorum. Hem Trimpotları ayırmış olurum hemde anahtarlama yine tek olur.
Şeytan diyor tak picoyu bütün potları da dijital yap sonra bas oto kalibrasyona bitsin iş :katil1:

18333 eklentisine bak
pico diyince damlıyorum hemen. pico w takalım abi

Picoyu etiketledin mi la sen? Birisi bir yere pico yazınca alarm mı düşüyor sana? :katil1:
:katil2:

Pico büyükelçisiyim abi ben görev alanımda olan her türlü pico olayından ben sorumluyum.
Bir sonraki çin alışverişimde bütün modellerini almayı düşünüyorum samm getirmiş ama fiyatı biraz yamuk geldi bana

Offset ayarı hem sinüs hem üçgen için ortak çalışması lazım. Sen herhalde distorsiyon ayarını diyorsun. Onu ayırabilirsin.

Offset ayarı hem sinüs hem üçgen için ortak çalışması lazım. Sen herhalde distorsiyon ayarını diyorsun. Onu ayırabilirsin.
Hayır abi distorsiyon değil offset.
DC Offset ile -v ile +v'u dengeliyoruz ya. İşte onu sinüs için yapınca üçgen bozuluyor, üçgen için yapınca sinüs bozuluyor.
Bende tasarıma sinüs için ayrı, üçgen için ayrı trimpot koydum. Böylece ikisini ayrı ayrı ayarlayabileceğim. Tasarıma bakınca bir sakınca göremiyorum.

yeni_tasarım.png

İlk bilinçli tasarım değişikliğini de yaptın, hayırlı olsun :)

İlk bilinçli tasarım değişikliğini de yaptın, hayırlı olsun :)
Abi birde Cihazdan hem sinüs/üçgen hemde kare dalga aynı anda çıkıyor. Bunlara bir yerden anahtar koysak XR2206 yı daha az yormuş olur muyuz? Çünkü ısınıyor bu hali ile.

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back