Abi birde Cihazdan hem sinüs/üçgen hemde kare dalga aynı anda çıkıyor. Bunlara bir yerden anahtar koysak XR2206 yı daha az yormuş olur muyuz? Çünkü ısınıyor bu hali ile.

Yok. XR2206 nın çalışma prensibi gereği önce kare dalga üretiyor, ondan üçgen elde ediyor, onu da sinüse dönüştürüyor.

Yok. XR2206 nın çalışma prensibi gereği önce kare dalga üretiyor, ondan üçgen elde ediyor, onu da sinüse dönüştürüyor.
Anladım.
Trimpotları çok turlu kullanacağım. Sanırım daha hassas ayar yapmama imkan verirler.

@taydin abi ilk iki kademde sıkıntı var. 400Hz den aşağısını düzgün alamıyorum.

ilk_kademe.png

Bu ne olması gerekiyordu? Kare dalga mı üçgen mi sinüs mü?

Bu ne olması gerekiyordu? Kare dalga mı üçgen mi sinüs mü?

Sinüs olması lazımdı abi.

Aslında benim bir kaç geliştirme fikrim geldi.
1- Öncelikle deveyi çizerken bu kondansatörlerin yerine 2'li dişi header takayım diyorum. Bu sayede kondansatörleri kolayca sök tak yaparak değerleri ile oynayabilirim. Kesin değerleri buluncada headerleri söker kondansatörleri yerlerine lehimlerim. Birde bu trimer lerin her kondansatör için çeşidi varsa belki ince ayar yapmakta etkili olabilir.

2- Bu cihazın ekranından sadece frekans okuyabiliyoruz. Sen bana desenki "1kHz frakansı 5V genlikte üret" bunu yapamam. Yapsamda göremem. O yüzden devreyi akıllı hale getirip bu değerleri 2x16 veya 128x32 ekrandan gözlemleyerek ayar yapmak daha iyi olmaz mı?

3- DC OFFSET ve AMPLITUDE Potansiyometreleri kullanılmayan birşey ise trimpot ile değiştirip içe gömelim. Açtığımdan beri DC OFFSET merkezde duruyor, AMPLITUDE de en sağda sona kadar açık. Bunlar ile oynasam da displayde bir şey göremeyeceğim için dışarıda durması mantıklı gelmedi.

(Bu arada ben frekans jeneratörü, genlik gibi konularda pek bilgili değilim. O yüzden bu cihazı ne kadar verimli kullanırım bilmiyorum. Belkide sadece frekansı ayarlayıp çıktı almak yetiyordur.)

Kondansatörlerde ince ayara gerek yok Gökhan, bitişik kademeler belli ölçüde üst üste biniyorlar zaten. Bu sinyal jeneratörünün amacı çabucak bir yere frekans uygulamak ve kolaylıkla frekansı değiştirmek. Mesela senin IR alıcı işi için mükemmel bir cihaz olacak bu. Öyle dijital veri girme falan gereksiz bunun için.

DC offset ayarı mutlaka gerekli, çünkü bazan DC offseti sen eklemek istiyorsun. Yani potansiyometre ortada iken DC offset 0 olacak, ama istersen sağa sola çevirip DC offset ekleyebileceksin.

Eğer dijital kontrol istiyorsan AD9833 ile yapacağın sinyal jeneratörüne sakla :)

Kondansatörlerde ince ayara gerek yok Gökhan, bitişik kademeler belli ölçüde üst üste biniyorlar zaten. Bu sinyal jeneratörünün amacı çabucak bir yere frekans uygulamak ve kolaylıkla frekansı değiştirmek. Mesela senin IR alıcı işi için mükemmel bir cihaz olacak bu. Öyle dijital veri girme falan gereksiz bunun için.

DC offset ayarı mutlaka gerekli, çünkü bazan DC offseti sen eklemek istiyorsun. Yani potansiyometre ortada iken DC offset 0 olacak, ama istersen sağa sola çevirip DC offset ekleyebileceksin.

Eğer dijital kontrol istiyorsan AD9833 ile yapacağın sinyal jeneratörüne sakla :)
O zaman şöyle sorayım, 400Hz aşağısına çok ihtiyacım olur mu? Çünkü oralarda sıkıntı var. Sinüste de var, üçgende de var. Kareye bakmadım.

Devrede bir sorun var herhalde. Bendeki dandik devrede bile ben 0.6 Hz kare dalga aldım sorunsuz.

Devrede bir sorun var herhalde. Bendeki dandik devrede bile ben 0.6 Hz kare dalga aldım sorunsuz.
1.kademeye 1uF bulamadığım için smd taktım. Hadi onda sıkıntı çıkarıyor diyelim ama 2.kademedeki 10nF ML kondansatör, orada neden sorun çıkıyor acaba onu anlamadım.

SMD'den olmaz, kondansatörün değerinden değildir başka birşey olması lazım.

@taydin abi yeni pcb de Multilayer yerine smd kondansatör kullansam sıkıntı olur mu?

Öncelikle iyi bayramlar. Konuyu bulandırmak gibi olmasın ama HC4046 veya CD4046 PLL entegreleri max 7-8 TL yaklaşık 38MHz e kadar kare dalga üretebilen bir VCO ya sahipler. Bununla bir sinyal üreteci yapsak nasıl olur acaba. O kare dalganın integralleri alınarak üçgen ve sinüs yine üretilebilir. Offset ve gain kontrolü de sağlanabilir tek sıkıntısı düşük frekansları üretemiyor. Ben bir datasheetine tekrar bakayım bir de opamp integratorları araştırayım güzel bir iş çıkabilir gibi geliyor hem de uygun fiyatlı. XR2206 uygun fiyata bulunamaması büyük sıkıntı yoksa oldukça iş görür düşük frekanslar dahilinde.

Öncelikle iyi bayramlar. Konuyu bulandırmak gibi olmasın ama HC4046 veya CD4046 PLL entegreleri max 7-8 TL yaklaşık 38MHz e kadar kare dalga üretebilen bir VCO ya sahipler. Bununla bir sinyal üreteci yapsak nasıl olur acaba. O kare dalganın integralleri alınarak üçgen ve sinüs yine üretilebilir. Offset ve gain kontrolü de sağlanabilir tek sıkıntısı düşük frekansları üretemiyor. Ben bir datasheetine tekrar bakayım bir de opamp integratorları araştırayım güzel bir iş çıkabilir gibi geliyor hem de uygun fiyatlı. XR2206 uygun fiyata bulunamaması büyük sıkıntı yoksa oldukça iş görür düşük frekanslar dahilinde.
Sen bu işi çöz, her dalga boyu için ayrı entegre alırım :D

O modül bende de var ben de bitmesini merakla bekliyorum bu dediğim fikirin tek amacı Türkiye şartlarında olabildiğince çok ucuza yeni başlayan birinin ihtiyacını görmek.
Bence yaptığı işe göre AD9833 fiyatı uygun.

12.5MHz ile 1 herz arasında ayar yapabiliyorsun biz SPI kütüphanesi ile çalıştık diye bu kadar uğraştıdı kütüphanesiyle sadece 2 satır ile modülü kontrol edebiliyoruz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back