Yeni güç kaynağı projesi.

@taydin
U1 yanındaki 5V1 zener devre üzerinde 5.1V değeri vermiyor.

Konuda geri gidip devreyi kurduktan sonra yapılması gereken testleri tekrar yap. Sırayla gitmek lazım bu işlerde. Daha önce -5.1 V var demiştin şimdi yok diyorsun. Daha önce doğrultucu çıkışında 29 V var demiştin, şimdi ondan da emin değilim ...

Köprü diyotlara da sağlam demiştin, ama büyük ihtimalle onların arasında gidenler oldu. Eğer öyle ise bu bütün opamp'lerin bozulmasını da açıklıyor, çünkü hepsi ters voltaj görmüş olacak.

Daha önce -5.1 V var demiştin şimdi yok diyorsun.
Netleştirmeye çalışayım :)

U1 in yanındaki 5V1 i devreden söküp diyot kademesinde ölçünce sağlam. Devreye takıp voltaj verdikten sonra bacaklarında 5.1V değeri olması gerekmiyormu? O değer yok 0.57V okunuyor.

Devredeki diğer D7 olan 5V1 zener ise 5.1V değeri verebiliyor.

Bunu anlatmaya çalıştım.
Acemiliğimden dolayı anlatımım kafa karışıklığına sebep olduysa bu konuda üzgünüm

Son düzenleme:
Köprü diyotlara da sağlam demiştin, ama büyük ihtimalle onların arasında gidenler oldu. Eğer öyle ise bu bütün opamp'lerin bozulmasını da açıklıyor, çünkü hepsi ters voltaj görmüş olacak.
Kalın olan köprü diyotlarını da kontrol etmiştim tek bacaklarını devreden ayırdım diyot modunda test ettim sağlamlar.

20240221_134312.jpg

Güç kaynağını 31V ve 15mA ayarladım, 4148 lerden birini fotodaki gibi bağladım, zenere gerilim verdim ama akım çekmedi.
Bu durum 4148 için normal gelmedi bana.

U1 yanındaki 5v1 i de test ettim, onda sorun yok görünüyor.
20240221_133831.jpg

20240221_133741.jpg

4148 zener değil. Ona en az 100 V vermen lazım kırılması için. Muhtemelen daha da fazla. Kırılınca da tam ve kalıcı olarak kırılır :D

Bir anlık dalgınlığım ile güç kaynağı çıkışı aktifken 5V1 lerden birini bağlamaya çalıştım ve kıvılcımlar çıktı :katil1:

Evet güç kaynağı metodu hata affetmiyor. Eğer kendini sürekli zener patlatırken buluyorsan, sana şöyle bir alternatif sunayım. Bir tane UT89XD al, 11 V a kadar zenerleri doğrudan ölçebilirsin. Mesela burada 8.2 V luk zeneri ölçüyorum

1708513638163.jpeg

Son düzenleme:
Yapıyordur ama maksimum verebildiği voltajı bilmiyorum.

Yapıyordur ama maksimum verebildiği voltajı bilmiyorum.

0.01V ile 20V arası yazmışlar ama ne kadar doğrudur gelince öğreneceğim. İkinci bir multimetreye gerek var mı?

Specification:

Power Mode: Rechargeable Lithium Battery
Display: 3.5*3cm TFT screen
Diode Range: < 4.5V
Zener diode: transistor detection area: 0.01-4.5V Zener diode detection area: 0.01-20V
Triac Range: IGT < 6mA
Capacitance: 25pF- 100mF
Resistance: 0.01-50MΩ
Inductance: 0.01mH-20H
Battery: 0.1-4.5V
Product chip: High-performance mcu

Benim trafo unutulmuş yav ... Şimdi aradım acil sarılıyor yarın gönderilecek :)

opamp lar gelince hemen takayım mı devreye U1 i yoksa kontrol edilecek başka yer var mı? U1 i takıp 10V var mı diye bakacağım.

Aşama aşama gitmen lazım. opamp'leri takmadan doğrultucu çıkışındaki ana voltajı, -5.1 V negatif voltajı görmen lazım. Ben hala anlamıyorum nasıl gitti opamp'ler. Sanki onlar gitmedi ama başka bir sorunu gözden kaçırıyorsun.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back