Yeni güç kaynağı projesi.

Arızayı buldum sonunda :saril:
9014 ve tüm opamplar arızalanmış.
U1 i yenisi ile 9014 ü de , BC547C ile değiştirdim çıkıştan 10.24V alıyorum.

Arızayı buldum sonunda :saril:
9014 ve tüm opamplar arızalanmış.
U1 i yenisi ile 9014 ü de , BC547C ile değiştirdim çıkıştan 10.24V alıyorum.
O kadar sordum sağlam dedin. :katil2:

O kadar sordum sağlam dedin. :katil2:
Anlamadım bu işi sağlam gösteriyor yine baktım.

9014 orta bacak base. NPN transistör.

kırmızı prob orta bacakta sabit iken, siyah prob ile sağlı sollu bacaklarda emitter collector olarak değer veriyor,
diğer türlü kombinasyonda değer yok.
Nasıl arızalı bu?

Anlamadım bu işi sağlam gösteriyor yine baktım.

9014 orta bacak base. NPN transistör.

kırmızı prob orta bacakta sabit iken, siyah prob ile sağlı sollu bacaklarda emitter collector olarak değer veriyor,
diğer türlü kombinasyonda değer yok.
Nasıl arızalı bu?
Her zaman kısadevre olarak bozulmayabilir. Mesela o transistör diyot modunda atıyorum 0.650mV göstermesi gerekiyordur ama sen 0.350mV ölçmüşsündür. Arızalı görünmez ama değer kaybetmiştir.

Hala anlayamadık bütün opamp'ler ve o transistör nasıl gittiğini :dusun1:

Girişten AC verilmezse puf olur.

Girişten AC verilmezse devrede enerji yoktur nasıl puf oluyor yav?

Problem olduğunda, doğrultucu çıkışını kısa devre yaptı. Bu nasıl oluyor da bütün opamp'leri, yanında da bir transistörü götürüyor?

Girişten AC verilmezse devrede enerji yoktur nasıl puf oluyor yav?

Problem olduğunda, doğrultucu çıkışını kısa devre yaptı. Bu nasıl oluyor da bütün opamp'leri, yanında da bir transistörü götürüyor?
Dc çıkıştaki eksi gerilim, çıkışın yanındaki küçük soğutuculu transistörün soğutucusunu değdi prob vasıtasıyla diye tahmin ediyorum.

Oradan o bahsettiğim transistör gitti herhalde ama ölçüyorum sorun yok o transistörü, ya da PCB de mi çatlak var anlamadım bende.

Dc çıkıştaki eksi gerilim, çıkışın yanındaki küçük soğutuculu transistörün soğutucusunu değdi prob vasıtasıyla diye tahmin ediyorum.

Oradan o bahsettiğim transistör gitti herhalde ama ölçüyorum sorun yok o transistörü, ya da PCB de mi çatlak var anlamadım bende.

Tamam biliyorum. Ama o kısa devrenin ne opamp'leri nede transistörleri öldürmemesi lazımdı. O sadece köprü diyotları öldürürdü, onlar öldükten sonra da devrede baya geniş çaplı hasar oluşurdu. Ama senin köprü sağlam. O zaman diğer herşeyin de sağlam olması gerekiyor.

Belki de başka bir senaryo meydana geldi.

@taydin
Diğer OpAmp ları takıyorum.

Yav aşama aşama gitmen lazım diyorum hep :) Önce U1 ve referans çalışıyor olacak. Sonra U2 ve voltaj regülasyon çalışıyor olacak. En son U3 ve akım sınırlama çalışıyor olacak. Herşeyi birden takarsan, şansın da iyi gider ve herşey çalışırsa ne ala. Çalışmazsa ne yapacaksın? Hata her yerde olabilir ...

@taydin
U2 yi taktım sadece nereyi ölçeyim?
U2 nin 1234 bacakları olduğu taraf ve PCB arkası ısınıyor.... Gücü kestim.

Bir önceki mesajda sırayı yazdım, sen U2 den başlayayım diyorsun :D

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back