Yeni güç kaynağı projesi.

Aşama aşama gitmen lazım. opamp'leri takmadan doğrultucu çıkışındaki ana voltajı, -5.1 V negatif voltajı görmen lazım. Ben hala anlamıyorum nasıl gitti opamp'ler. Sanki onlar gitmedi ama başka bir sorunu gözden kaçırıyorsun.
Abi dün opampları benim verdiğim referas değerler ile karşılaştırdı. Opamplar sağlam olması lazım.
Şemayı açıp adım adım takip etse daha iyi olacak sanki.

Aşama aşama gitmen lazım. opamp'leri takmadan doğrultucu çıkışındaki ana voltajı, -5.1 V negatif voltajı görmen lazım. Ben hala anlamıyorum nasıl gitti opamp'ler. Sanki onlar gitmedi ama başka bir sorunu gözden kaçırıyorsun.
OpAmp lar takılı değil.
U1 yanındaki 5V1 takılı değil, yandığı için yarın takacağım.

Adım adım gidiyorum.
C1 ayaklarını ölçtüm, 30V.
D7 Zener ayaklarını ölçtüm, 5.1V

Şimdi nereye bakayım?

DEVRE.png

Şimdi sırada U1 var, ama onun da zenerini havaya uçurmuşsun :D

U1 olmadan başka hiçbir şey çalışmaz.
Düşünüyorum da,

D7 zener devreye takılı ve devrede güç varken,
kırmızı probu D7 zenerin eksi ucuna, siyah probu D7 zenerin artı ucuna değdirince 5.1V
kırmızı probu D7 zenerin artı ucuna, siyah probu D7 zenerin eksi ucuna değdirince -5.1V
değeri alıyorum.

C1 yine eksi ve artı bacağından 30V ölçmüştüm.

Patlattığım U1 yanındaki D8 zener yine güç kaynağında ölçtüm sağlamdı sonra patladı :D

U1 taktık, yine çıkıştan 10V alamadık, sonraki adımımız ne olacak?

Son düzenleme:
Bu tur testler icin mutlaka bir tane cimbiz prob almalisin. Cok hizli sekilde direnc, diyot vb malzemeleri bir kac dakika icinde test edebiliyorsun bu sayede. Pasif elemanlari test ettikten sonra transistor vb gibi elemanlari test edebilirsin. Hic olmadik bir yerde 1K - 1/4W direnc 30V'u yedigi icin acik devre olmus olabilir.

Bu tur testler icin mutlaka bir tane cimbiz prob almalisin. Cok hizli sekilde direnc, diyot vb malzemeleri bir kac dakika icinde test edebiliyorsun bu sayede. Pasif elemanlari test ettikten sonra transistor vb gibi elemanlari test edebilirsin. Hic olmadik bir yerde 1K - 1/4W direnc 30V'u yedigi icin acik devre olmus olabilir.
Varmı bildiğin bir ürün alayım.

Varmı bildiğin bir ürün alayım.
Cogu insan gereksiz goruyor ama kullanmaya alistigin zaman inanilmaz kolay geliyor. Direnc diyot, ozellikle smd malzemeleri vb cok seri sekilde elden gecirip diger malzemelere gecebiliyorsun. Ben ozellikle LCR metre ile birlikte kullaniyorum. Tek elle tusa basarken diger elle malzemeye degdiriyorum probu.

Son düzenleme:
Cogu insan gereksiz goruyor ama kullanmaya alistigin zaman inanilmaz kolay geliyor. Direnc diyot, ozellikle smd malzemeleri vb cok seri sekilde elden gecirip diger malzemelere gecebiliyorsun. Ben ozellikle LCR metre ile birlikte kullaniyorum. Tek elle tusa basarken diger elle malzemeye degdiriyorum probu.

Yeni aldığım LCR-TC1 e de uyar o zaman.

Bahsettiğin bu malzemeleri sağlıklı ölçmek için devreden sökmek gerekmez mi?
Direnc kisa devre gosteriyorsa ya o ya da paralel bagli eleman bozuktur degil mi? Gerci pek kisa devre olmuyorlar, genelde degerleri yukseliyor. Olcu aleti direnc konumunda, degdirdin iki ucu kisa devre dedi, o zaman ya bu ya paralel bagli olan bozuk diyorsun. Degilse hemen yanindaki direnci olcuyorsun. Devreyi de biraz okuyabilmek lazim tabii. 220K olmasi gerekn direnc 60K ise ya paralel direnc vardir ya da bozuktur, bak bacaklarina, yakinina paralel var mi? Yoksa cektigin fotografin uzerinde bir isaret koy. Digerine gec hizlica. Boylece monitorde goruyorsun zaten sorunlu olabilecek malzemeleri. Ben ariza ararken oyle yapiyorum. Mesela diyotlar genelde kisa devre olmaya yatkin malzemeler, direncler ise genelde acik devre oluyorlar. Bozulup kisa devre olan direnc yok gibi. Kondansatorler ise ozellikle SMD olanlar ise genelde kisa devre oluyor.

Son düzenleme:

Yanlış anlama ama bana göre beş para etmez bir prob bu. Doğru düzgün temas sağlayamıyor (uc kısımları da parlak oksit vs yok) artık sıkmaktan parmak ağrıtıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,912
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back