Yeni güç kaynağı projesi.

Aslında kafası karışmaması için şunu da diyebiliriz. 6 sekonder istiyoruz

Sekonder 1: 12 VAC 7A

Sekonder 2: 12 VAC 7A

Sekonder 3: 10 VAC 7A

Sekonder 4: 12 VAC 1 A

Sekonder 5: 12 VAC 1 A

Sekonder 6: 12 VAC 1 A

sekonder 1 deki 4 çıkışıda aynı anda kullandık diyelim, bu 4 çıkış ayrı ayrı 7A verebilmeli mi?
Yani 4x7A = 28A toplam ?
Olmaz hocam bu. Bak şimdi aşağıda senin trafoyu çiziyorum, ama L değerleri sallamasyon.

1706808876107.png

O sekonder yazan kırmızı ile bertilen yer senin o sekonder sargın. Bunun her ucunun aynı anda 7A verebilmesi mümkün değil, çünkü mesela 34V dediğinde 0V a referanslı olarak konuşuyorsun ve 7A çekmen için her sargıdan zaten 7A geçiyor, yani şöyle:

1706809007495.png

Burada ben akıma yön atadım ama aslında AC olduğu için böyle bir şey yapmam bir anlam ifade etmez, Şimdi bu durumda senin dışarıdaki 24V ucundan akım çekebilmen için o sargıların farklı olması gerekir bizim istediğimiz 34V da 7A verebilen bir sargı yapılsın, bunun 12V ve 24V a denk gelen sarım noktasından dışarıya 34V u çıktığı ile aynı kalınlıkta uç çıksın.

sekonder 1 deki 4 çıkışıda aynı anda kullandık diyelim, bu 4 çıkış ayrı ayrı 7A verebilmeli mi?
Yani 4x7A = 28A toplam ?
Evde olsam çizip biçip anlatacağım da işteyim. Parça pinçik yazabiliyorum.
Sekonder 1 deki tüm sargıları kullandığını düşün. Toplam amperin nedir 7A
12 voltu arduinoya bağladın 1A çektin.
24 voltu motora bağladın 2 amper çektin.
O zaman 34v sargısınıda kullanmak istediğinde 7-3= 4A kullanabilirsin.

Aslında kafası karışmaması için şunu da diyebiliriz. 6 sekonder istiyoruz

Sekonder 1: 12 VAC 7A

Sekonder 2: 12 VAC 7A

Sekonder 3: 10 VAC 7A

Sekonder 5: 12 VAC 1 A

Sekonder 6: 12 VAC 1 A
Bu daha pahalı bir konfigrasyon, özellikle izolasyonu da dikkate alarak bir teklif verildiği durumda hem boyut hem de maliyeti daha yüksek olacaktır.
iki 12V sargıyı seri bağlayınca 24, 10V u da ekleyince 34V

Evde olsam çizip biçip anlatacağım da işteyim. Parça pinçik yazabiliyorum.
Sekonder 1 deki tüm sargıları kullandığını düşün. Toplam amperin nedir 7A
12 voltu arduinoya bağladın 1A çektin.
24 voltu motora bağladın 2 amper çektin.
O zaman 34v sargısınıda kullanmak istediğinde 7-3= 4A kullanabilirsin.
O zaman Sekonder1 deki 4 çıkışın toplam akımı 7 Amper ortak havuzu içinde olacak.

Sekonder 1 şöyle olacak.
0-12-24-34V, her volt için uç çıkacak, toplam sekonder 1 akımı 7 Amper olacak.

Doğru mu?

O zaman Sekonder1 deki 4 çıkışın toplam akımı 7 Amper ortak havuzu içinde olacak.

Sekonder 1 şöyle olacak.

Doğru mu?
Aynen

Trafocuya aynen şunu yazdım :

Primer: 230VAC

Sekonder 1: 0 - 12 - 24 - 34 VAC 7 A. Yani dört tane uç çıkacak.

Sekonder 2: 12 VAC 1 A

Sekonder 3: 12 VAC 1 A

Sekonder1 deki 4 çıkışın toplam akımı 7 Amper ortak havuzu içinde olacak.
Sekonder 1 şöyle olacak.

maliyet ne olur

:katil2: :katil2:
Anlar herhalde

sıfır trafo almanıza gerek yok. birçok elektonikci, televizyoncu,radyocu, bilgisayarcıda hurda malzeme olarak vardır. hatta hurdacıları bir bakın. artık birçok yerde anahtarlamalı güç kaynakları kullanıldığı için trafoların önemi azaldı.

bu tür trafolu voltaj düşürücü devreleri pek tavsiye etmiyorum. trafo ağır ve çok yer kaplıyor. hazır voltaj düşürücü modüller hem profesyonel hem de az yer kaplıyor.

yeni nesil ucuz ve eğlenceli bir güç kaynağı yapma tekniği şöyle,
tl494 entegreli 24 volt 10 amper smps güç kaynağını alıyorsunuz. tl494 pwm entegresinin içinde voltaj ve akım sınırlama mevcut ve bu entegre piyasada çokca bulunuyor. bir arıza durumunda hemen yenisi ile değiştirmek kolay. hem trafoya göre hafif. güç kaynağını fanlı ve kaliteli bir markadan almanızı tavsiye ederim. alüminyumu kalın ve mutlaka fanlı olmalı. YCL marka güç kaynakları hem kaliteli hem de uygun fiyatlı.
tl494 entegreli smps güç kaynağını direk modifiye ederek kullanmanı pek tavsiye etmem çünkü voltajı 12 voltun altına düşürdüğünüzde sorunlar başlar.
smps güç kaynağına ilave voltaj düşürücü modül kullanmanız iyi olur. modülün kalitesine göre aldığınız sonuçta iyi olacaktır. genelde ucuz olması için xl4016 modülü kullanılır. xl4016 denedim ve bana rağmen sorunsuz çalışıyor.. :)

24 volttan fazla bir voltaj lazım ise 2 adet tl494 entegreli smps güç kaynağını seri bağlantı yapmalısınız. 48 volt elde edebilirsiniz. tabi çıkıştaki akımı da ölçmek için ona göre bir ampermetre bağlamalısınız.

neden 48 voltu direk bağlayıp voltajı düşürmüyoruz diyorsanız. giriş voltajı ve çıkış voltajı arasındaki fark arttıkça harcanan enerji ve sıcaklıkta artacaktır.

elektronik kart tamiri yapıyorsanız genelde miliamper değerleri kartın durumu hakkında bilgi edinmek için çok önemli olabiliyor. 1 miliamper değerine kadar gösterebilen bir ampermetre bağlamanız iyi olur. tabi bu işi multimetrede miliamper kademesinde görebilirsiniz ama her seferinde bağlamanız gerekecek.

işi daha da ileri götürmek isterseniz vaktiniz de bolsa mikrokontrolcü (pico veya arduino) da kullanabilirsiniz.

sıfır trafo almanıza gerek yok. birçok elektonikci, televizyoncu,radyocu, bilgisayarcıda hurda malzeme olarak vardır. hatta hurdacıları bir bakın. artık birçok yerde anahtarlamalı güç kaynakları kullanıldığı için trafoların önemi azaldı.

bu tür trafolu voltaj düşürücü devreleri pek tavsiye etmiyorum. trafo ağır ve çok yer kaplıyor. hazır voltaj düşürücü modüller hem profesyonel hem de az yer kaplıyor.

yeni nesil ucuz ve eğlenceli bir güç kaynağı yapma tekniği şöyle,
tl494 entegreli 24 volt 10 amper smps güç kaynağını alıyorsunuz. tl494 pwm entegresinin içinde voltaj ve akım sınırlama mevcut ve bu entegre piyasada çokca bulunuyor. bir arıza durumunda hemen yenisi ile değiştirmek kolay. hem trafoya göre hafif. güç kaynağını fanlı ve kaliteli bir markadan almanızı tavsiye ederim. alüminyumu kalın ve mutlaka fanlı olmalı. YCL marka güç kaynakları hem kaliteli hem de uygun fiyatlı.
tl494 entegreli smps güç kaynağını direk modifiye ederek kullanmanı pek tavsiye etmem çünkü voltajı 12 voltun altına düşürdüğünüzde sorunlar başlar.
smps güç kaynağına ilave voltaj düşürücü modül kullanmanız iyi olur. modülün kalitesine göre aldığınız sonuçta iyi olacaktır. genelde ucuz olması için xl4016 modülü kullanılır. xl4016 denedim ve bana rağmen sorunsuz çalışıyor.. :)

24 volttan fazla bir voltaj lazım ise 2 adet tl494 entegreli smps güç kaynağını seri bağlantı yapmalısınız. 48 volt elde edebilirsiniz. tabi çıkıştaki akımı da ölçmek için ona göre bir ampermetre bağlamalısınız.

neden 48 voltu direk bağlayıp voltajı düşürmüyoruz diyorsanız. giriş voltajı ve çıkış voltajı arasındaki fark arttıkça harcanan enerji ve sıcaklıkta artacaktır.

elektronik kart tamiri yapıyorsanız genelde miliamper değerleri kartın durumu hakkında bilgi edinmek için çok önemli olabiliyor. 1 miliamper değerine kadar gösterebilen bir ampermetre bağlamanız iyi olur. tabi bu işi multimetrede miliamper kademesinde görebilirsiniz ama her seferinde bağlamanız gerekecek.

işi daha da ileri götürmek isterseniz vaktiniz de bolsa mikrokontrolcü (pico veya arduino) da kullanabilirsiniz.
XL4016'nin max giris gerilimi 40V. Diger kisimlara katiliyorum, ben de oyle kullaniyorum.

2.bir sabit 24 volt çıkışı yapılabilir. el ile seri bağlantı yapıldıktan sonra xl4016 ilede 24-48 volt arası voltaj ayarı yapılabilir. hatta sabit 24 volt çıkışıda ayarlı voltaj çıkışı yapılabilir ya da sabit 12volt 5 volt 3.3 volt çıkışları içinde kullanılabilir.

XL4016'nin max giris gerilimi 40V. Diger kisimlara katiliyorum, ben de oyle kullaniyorum.
Hocam sen trafolu ve Lineer regüleli güç kaynağından şaşma.
İşte sana ucuz ve toroid trafo kargo dahi 199 ₺ (sarımlar bakır, çünkü bende aldım, 12 şubatta geldi) Bu fiyata toroidal 100w 24 volt kaçmazdı.
Zaten size 18 volt üzeri pek lazım olmaz. Bak ben bu trafodan aldım 24 volt gayet güvenilir. Çok rahat gözün kapalı 3 amper sürekli alırsın.Akım kontrolü istemiyorsan ki bence gereksiz.
Lm317 ve 2 adet soğutuculu pnp transistör ile sür.İşte sana ömürlük bir güç kaynağı. Şema ve uygulama konusunda sana yardımcı olurum.Bozulmaz etmez bozulursa da rahat tamir olur.

Fazla detaya kaçmaya çalışma. Yoksa senin Bu proje hayat ta bitmez hem de pahalıya mal olur.
Bitemeyen güç kaynağı projesi örnekleri bu ve birçok forumda çok fazla.

Son düzenleme:
Arkadaşlar konu başka yerlere gidiyor. Amaç ihtiyaçtan dolayı güç kanağı yapmak değil.
@coder bunu yaparken öğrenecek. Elinde şuanda netten aldığı demonte güç kaynağı devresi var. Onun ihtiyacı olan trafoda belli.
Evet ucuz trafo arıyoruz ama ihtiyaç olan değerlerden feragat etmeden.

Aklıma cehennemdeki Türk kazanı fıkrası geldi. Yeni cehenneme atılan bakmış, kazanlar ülkelere göre ayrılmış. Bütün ülke kazanlarından birirleri dışarı atlamaya çalışıyor, sürekli bir mücadele var. Ama Türk kazanında hiç hareket yok. Sormuş zebaniye "neden Türk kazanında hiç hareket yok?" diye. O da demiş ki "atlamaya çalışanları diğerleri bacaklarından çekiyor".

Bizim hikayemiz bu işte. Test cihazlarına gerek yok. İyi multimetreye gerek yok. İyi havyaya gerek yok. UPS'e gerek yok. Desktop PC'ye gerek yok. Osiloskoba gerek yok. Lineer güç kaynağına gerek yok. Birisi "basit bir osiloskop yapacağım, nasıl yapabilirim?" diye sorar, onlarca aliexpress devre linki atılır. Birisi "Bu SMPS'i nasıl tamir ederim?" diye sorar. Mutlaka birileri "gerek yok, değmez, ikinci eli daha ucuza gelir" yazar.

Neye gerek var? Oturma odasında 300 ekran televizyon, Digitürk maç paketi ve bolca çerez :tamam3:

Hocam sen trafolu ve Lineer regüleli güç kaynağıdan şaşma.
İşte sana ucuz ve toroid trafo
Zaten size 18 volt üzere lazım olmaz. Bak ben bu trafodan aldım 24 volt gayet güvenilir. Çok rahat gözün kapalı 3 amper sürekli alırsın.

Akım kontrolü istemiyorsan ki bence gereksiz.
Lm317 ve 2 adet soğutuculu pnp transistör ile sür.
İşte sana ömürlük bir güç kaynağı. Şema ve uygulama konusunda sana yardımcı olurum.
Bozulmaz etmez bozulursa da rahat tamir olur. Fazla detaya kaçmaya çalışma yoksa senin Bu proje hayat ta bitmez hem de pahalıya mal olur. Örnekleri birçok forumda çok fazla.
Ben XL4016'nin cikisinda LM317 + transistor kullaniyorum zaten. UPS trafosundaki 2x14 V sargiyi ayirip gerilim ciftledim. 2x30V cikisi XL4016'ya veriyorum. Bagimsiz cift cikis yani. Onlardanda LM317 + transistore. XL4016'nin akim ayari var zaten. Cikisinida LM317 ile istedigimin 4V kadar ustune ayarliyorum, boylece lineer kisma fazla yuk binmiyor. Normalde XL4016 bile fazlasiyla yeterli. LM317'li lineer kismi elimde malzeme oldugu icin sonradan ekledim. Yoksa amator hobici icin gerekmez. 500 Mhz verici dizayn etmiyorum evde. Manuel ayar biraz zor geliyor tabii ama bir tane fazladan pot var alt tarafi, alisiyorsun. Ev kullanimi icin fazlasiyla yeterli. Uzun vadede belki usenmezsem ikisini birden kontrol edecek bir dijital surucu yaparim ama pek gerekmiyor. Sonucta haftada 3-4 defa belki kullaniyorum.

Bu arada akim kontrolunun gereksiz olduguna da katilmiyorum. Eger motor falan yoksa devrede zaten cekecegi akimi bilirsin, o akimla sinirlarsin. Olasi bir hata ya da arizada olusacak hasari kisitlayabilirsin.

Aklıma cehennemdeki Türk kazanı fıkrası geldi. Yeni cehenneme atılan bakmış, kazanlar ülkelere göre ayrılmış. Bütün ülke kazanlarından birirleri dışarı atlamaya çalışıyor, sürekli bir mücadele var. Ama Türk kazanında hiç hareket yok. Sormuş zebaniye "neden Türk kazanında hiç hareket yok?" diye. O da demiş ki "atlamaya çalışanları diğerleri bacaklarından çekiyor".

Bizim hikayemiz bu işte. Test cihazlarına gerek yok. İyi multimetreye gerek yok. İyi havyaya gerek yok. UPS'e gerek yok. Desktop PC'ye gerek yok. Osiloskoba gerek yok. Lineer güç kaynağına gerek yok. Birisi "basit bir osiloskop yapacağım, nasıl yapabilirim?" diye sorar, onlarca aliexpress devre linki atılır. Birisi "Bu SMPS'i nasıl tamir ederim?" diye sorar. Mutlaka birileri "gerek yok, değmez, ikinci eli daha ucuza gelir" yazar.

Neye gerek var? Oturma odasında 300 ekran televizyon, Digitürk maç paketi ve bolca çerez :tamam3:
Benimki fakirlikten mudurum, cimrilikten degil. Petrol zengini dedem olsa iki tane 30 Ghz osiloskop alirim, bir tane de sana hediye ederim. :gulus1:

İki adet Korad KA-3005D güç kaynağı var elimde zaten.

Ali amcadan aldığım demonte güç kaynağı için trafo yaptırmak istedim, hem aldığım demonte güç kaynağı devresini beslemek için kullanacağım hem de projelerde elimde çok yönlü bir trafo olsun olsun istedim.
En önemlisi de biraz tecrübe kazanırım umudu taşıyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back