Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Bu devrede ledlerin seri bağlanması uygun değil. 5V besleme var, iki taneden daha fazla seri bağlayamazsın, üçüncü led'de besleme voltajının artması gerekecek. İkişer ikişer seri bağlayıp sonrada bu kolları paralel bağlayabilirsin, ama buna da gerek yok bence.

Her led kendi direnci ile paralel bağlı olması gerekir. Böylece tam uniform bir aydınlatma sağlanamıyorsa, direnç değerleri ile ayrı ayrı oynanarak tam uniform aydınlatma sağlanabilir.

Her ledin bir direnci olması ledlerin eşit oranda yanması için.

Cık
Üçer beşer onar seri bağlanır , gereken gerilim ile beslenir , biri yandı hepsi söndü çok düşük ihtimal , sanki onyüzbin tane led varda arızalıyı bulamayacak , sanki paralel bağladıdıda arızalıyı sökmek için paneli sökmeyecek....
Elde düşük gerilim varsa ( 5 Volt dedin ya ) ledlerin nominal gerilimine indirir sabitlersin çok mu zor ?

Cık
Üçer beşer onar seri bağlanır , gereken gerilim ile beslenir , biri yandı hepsi söndü çok düşük ihtimal , sanki onyüzbin tane led varda arızalıyı bulamayacak , sanki paralel bağladıdıda arızalıyı sökmek için paneli sökmeyecek....
Elde düşük gerilim varsa ( 5 Volt dedin ya ) ledlerin nominal gerilimine indirir sabitlersin çok mu zor ?

LED'lerin bir forward voltajı vardır, 2V alınabilir ortalama olarak. 10 tane LED seri bağlanırsa, bu ledlere EN AZ 20 V uygulaman lazım ki yansın. Yoksa yanmaz. 5V ile iki tane seri led'den fazlasını yakamazsın, burada voltajı artırmaktan başka yapılacak hiçbir şey yok.

Paralel bağlama ayrıca farklı renk LED kullanma seçeneği de sağlıyor. Mesela bazı yerlerde mavi kullanabilirsin ve direnç değerleri ile oynayarak ortalama olarak beyazlarla aynı parlaklıkta olmasını sağlayabilirsin.

Evet , tekrar soruyorum çok mu zor arttırmak ?
Ne kadar gerekiyorsa ? elinde ne besleme varsa o kadar led ?
Bu arkadaşın sorusunda renk yok .
Ve smd led
Olup olacağı 10-15 mA
Aldığı ledlerin gerilimini bilecek , olmadı basit bir test ile ölçecek , o gerilim ile besleyecek bir sürü dirençden kurtulacak
Haaa memleket meselesi değil ama ledler eşit yan.... dediğin zaman ..

Ne kadar gerekiyorsa ? elinde ne besleme varsa o kadar led ?
Bu arkadaşın sorusunda renk yok .
Ve smd led
Olup olacağı 10-15 mA
Aldığı ledlerin gerilimini bilecek , olmadı basit bir test ile ölçecek , o gerilim ile besleyecek bir sürü dirençden kurtulacak
Haaa memleket meselesi değil ama ledler eşit yan.... dediğin zaman ..
Beslemeyi artıramam. Sadece ledler değil bütün panel 5v ile çalışıyor. Her birine ayrı devre kuramam.
Bugün biraz asabi gibi geldiniz bana. :cheeky2:

Zor değil, ama 5V ile çalışan çözüm varken, illa seri bağlamış olmak için niye yüksek voltajlı güç kaynağı koyuyoruz?

Ayrıca her led için ayrı ayrı parlaklık ayarlamak uniform aydınlatma için bir avantaj.

Yok kızmak yok , sadece iddiaların geçersiz olduğuna dikkat çekmek için , anlatmak istediğim her birine seri direnç ile uğraşmayasınız diye.
Gerilimi arttıramıyorsan led gerilimi le beslersin ama öyle pot ile değil gerilim regülatörü ile.
Edit :
@taydin , alıntı yaptığın yerde seri bağlanacağı gibi paralel bağlanabileceğide var , çeşitler yazılmış , illa seri denmiyor.
Uygulama pek öyle değil , yani her bir ledi ölçeceğiz ne kadar seri direnç buçuk kesir arayıp bulacağız seri bağlayacağız bir değil 2 değil ..
@Gokrtl yalanla yanlışın sonucu bir dir !
Her birine seri direnç bağlamak aynı parlaklıkta yanmasını sağlamaz !!!
Şerit ledlerde seri direnç vardır 3-5 tanede bir mesela 12 Volt ile beslerken gereken gerilim düşümü led ile sağlanamadığı kadar sayı için gerekir.

Son düzenleme:
Yok kızmak yok , sadece iddiaların geçersiz olduğuna dikkat çekmek için , anlatmak istediğim her birine seri direnç ile uğraşmayasınız diye.
Gerilimi arttıramıyorsan led gerilimi le beslersin ama öyle pot ile değil gerilim regülatörü ile.
Konuya çok vakıf değilim. Soruyorum, önerileni yapıyorum. Gerilim regülatörü nasıl oluyor bilmiyorum. 50 tane smd direnci bende lehimlemek istemem ama en son aldığım bilgi ile yapmaya karar verdim. Ayrıca plaket üzerine led ve dirençden daha yüksek komponent koyamam. Neredeyse hiç yerim yok. Pot kullanmak zorundayım çünkü ışığı kısıp açabilmem gerek.

Ledlerin ışıma seviyesini pot ile değiştiremezsin. !!! senin modelinde , değiştirmemelisin.
PWM denilen ya da piyasanın led dimmer dediği şekilde değiştirmelisin.

Ledlerin ışıma seviyesini pot ile değiştiremezsin. !!! senin modelinde , değiştirmemelisin.
PWM denilen ya da piyasanın led dimmer dediği şekilde yapmalısın.
Tamam şu olay değil mi?
dimmer.png

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back