2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Microcap simulasyon nasıl yapılıyor

Bu o kadar genel bir soru ki, buna faydalı bir cevap alabilmen mümkün değil. Öncelikle microcap'in kuıllanım kılavuzunu okuman ve youtube'da konu ile ilgili videolar izlemen lazım. Ondan sonra da konu ile ilgili spesifik sorular sorman lazım.

@Gokrtl

Tahmin ettiğim gibiymiş

Bu sağlam son versiyonu mu ? :)

adsiz8-png.1837

Başlangıç için şunu önerdin sanırım.

Malzeme listesini şemaya bakarak adetleri ile çıkardım eksiklik ya da gözümden kaçan bir şey var mı?
Kondansatör voltajları yok şemada, trafo kaç watt olacak?

Bu elemanları temin ederken, elemanın spefisik bir özelliğine dikkat etmek gerekiyor mu?

2X12V TRAFO - KAÇ VA OLACAK?
LM7810 Regülatör Entegre - 2 ADET
560uF - 2 ADET - KAÇ VOLT ?
6A KÖPRÜ DİYOT - 2 ADET
1A KÖPRÜ DİYOT - 2 ADET
2SA1943 Güç Transistörü - 2 ADET
1R 5W DİRENÇ - 2 ADET
47uF KONDANSATÖR - 2 ADET - KAÇ VOLT ?
LM317T Ayarlanabilir Voltaj Regülatörü - 2 ADET
240R DİRENÇ - 2 ADET
1uF - 2 ADET
5K POT - 2 ADET
10.000uF kondansatör 2 adet - KAÇ VOLT ?
100nF KONDANSATÖR - 2 ADET - KAÇ VOLT ?

@Gokrtl

Başlangıç için şunu önerdin sanırım.

Malzeme listesini şemaya bakarak adetleri ile çıkardım eksiklik ya da gözümden kaçan bir şey var mı?
Kondansatör voltajları yok şemada, trafo kaç watt olacak?

Bu elemanları temin ederken, elemanın spefisik bir özelliğine dikkat etmek gerekiyor mu?

2X12V TRAFO - KAÇ VA OLACAK?
LM7810 Regülatör Entegre - 2 ADET
560uF - 2 ADET - KAÇ VOLT ?
6A KÖPRÜ DİYOT - 2 ADET
1A KÖPRÜ DİYOT - 2 ADET
2SA1943 Güç Transistörü - 2 ADET
1R 5W DİRENÇ - 2 ADET
LM317T Ayarlanabilir Voltaj Regülatörü - 2 ADET
240R DİRENÇ - 2 ADET
1uF - 2 ADET
5K POT - 2 ADET
10.000uF kondansatör 2 adet - KAÇ VOLT ?
100nF KONDANSATÖR - 2 ADET - KAÇ VOLT ?
Önce şuna karar verelim;
Bu güç kaynağını yaptıktan sonra kullanacak mısın yoksa öğrenme amaçlı yapıp sonrasında kullanmayacak mısın?
Yani hazır korad varken ben olsam bunu kullanmayabilirdim.

Güç kaynağından 2 adet mi çıkış istiyorsun yoksa tek çıkış yeterli mi?
Tek çıkış yaparsan listedeki elemanların yarısı yeter. Daha az masraf yapmış olursun.

Eleman değerleri ve voltajları akşam sakin kafa ile belirleriz. İş yerimde pek müsait olamıyorum. Arada derede cevaplayıp yanlış iş yapmayayım.

Elemanları özdisan yada karaköy elektronikten almanı tavsiye ederim. Özellikle lm317 ler, diğer akım transistörleri kaliteli olmalı. Patates olanlardan alırsan devrede debelenir dururuz.

Önce şuna karar verelim;
Bu güç kaynağını yaptıktan sonra kullanacak mısın yoksa öğrenme amaçlı yapıp sonrasında kullanmayacak mısın?
Yani hazır korad varken ben olsam bunu kullanmayabilirdim.

Güç kaynağından 2 adet mi çıkış istiyorsun yoksa tek çıkış yeterli mi?
Tek çıkış yaparsan listedeki elemanların yarısı yeter. Daha az masraf yapmış olursun.

Eleman değerleri ve voltajları akşam sakin kafa ile belirleriz. İş yerimde pek müsait olamıyorum. Arada derede cevaplayıp yanlış iş yapmayayım.

Elemanları özdisan yada karaköy elektronikten almanı tavsiye ederim. Özellikle lm317 ler, diğer akım transistörleri kaliteli olmalı. Patates olanlardan alırsan devrede debelenir dururuz.
Yapmışken kullanırım tabi, elimin alktında bulunsun, hem tekrar tecrübe de kazanmış olurum eski günleri hatırlarım :)

İzmir deyim, ya Hatfon dan alırım ya da Çankaya onur hanlarından.
İnternetten de alabilirim tabi.

2 çıkışlı yaparım. Önce Breadboard üzerinde yapar denerim.
Elemanların spefisik özelliklerini belirleyelim, mesela trafo çıkış akımı çıkış direnci vs gibi eksik olan değerler gibi. Güç transistörleri için soğutucu filan.

Üzerinde konuştuğumuz 2x24v smps güç kaynağını inşallah uzun süre kullanacağıma göre, güzel bir kutu ve dijital göstergeler de ekleriz, olur mu?

Son düzenleme:
Özellikle lm317 ler, diğer akım transistörleri kaliteli olmalı.
Aynen, sadece lm317 ler ve akım transistörleri için değil,

Bu yapacağım güç kaynağının diğer malzemeleri için de kaliteli malzemeler almaya değer bir güç kaynağı çıkacaksa ortaya, ona göre kaliteli malzemelerden model numaralarını belirleyelim ki kaliteli birşey çıksın ortaya.

Projeyi önce mevcut hali ile yapıp çalıştırman daha doğru olur. Yoksa dijital gösterge ekleyeyim. TFT ekran ekleyeyim, sırtımı da kaşısın dersen o proje bitmez :D

Projeyi önce mevcut hali ile yapıp çalıştırman daha doğru olur. Yoksa dijital gösterge ekleyeyim. TFT ekran ekleyeyim, sırtımı da kaşısın dersen o proje bitmez :D
Abi dijital gösterge dediğimiz internette satılan hazır dijital voltampermetreler den.

Son düzenleme:
Abi dijital gösterge dediğimiz internette satılan hazır dijital voltampermetreler den.

Orada da önemli ayrıntılar var. İyi sonuç almak için o displayleri ayrı kaynaktan beslemek gerekiyordu. Yani onları kullanırsan devre tasarımında ilave tedbirler alman gerekiyor.

Hatırlarsın, fındık trafo kullanmıştın :)

Yapmışken kullanırım tabi, elimin alktında bulunsun, hem tekrar tecrübe de kazanmış olurum eski günleri hatırlarım :)

İzmir deyim, ya Hatfon dan alırım ya da Çankaya onur hanlarından.
İnternetten de alabilirim tabi.

2 çıkışlı yaparım. Önce Breadboard üzerinde yapar denerim.
Elemanların spefisik özelliklerini belirleyelim, mesela trafo çıkış akımı çıkış direnci vs gibi eksik olan değerler gibi. Güç transistörleri için soğutucu filan.

Üzerinde konuştuğumuz 2x24v smps güç kaynağını inşallah uzun süre kullanacağıma göre, güzel bir kutu ve dijital göstergeler de ekleriz, olur mu?
Senin listeye eklediğin 2x12v olan trafo, kapalı tip fındık trafo diye tabir ettiklerimizden. Onun tek görevi iki tane dijital voltampermetreyi beslemek. Asıl trafomuz 2x24v 100w olacak. Yani benimki öyle. 2.5A filan veiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sen istersen daha güçlüsünü alabilirsin. İstediğin akıma göre transistör değişmemiz, eklememiz gerekebilir. O yüzden önce bunu belirlemekte yarar var.

Senin listeye eklediğin 2x12v olan trafo, kapalı tip fındık trafo diye tabir ettiklerimizden. Onun tek görevi iki tane dijital voltampermetreyi beslemek. Asıl trafomuz 2x24v 100w olacak. Yani benimki öyle. 2.5A filan veiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sen istersen daha güçlüsünü alabilirsin. İstediğin akıma göre transistör değişmemiz, eklememiz gerekebilir. O yüzden önce bunu belirlemekte yarar var.

2.5A da yeterli bence başlangıç için, elemanları dediğim gibi iyi belirleyelim, almaya gittiğimde spesifik özelleği konusunda aklımızda soru işareti kalmasın.

2.5A da yeterli bence başlangıç için, elemanları dediğim gibi iyi belirleyelim, almaya gittiğimde spesifik özelleği konusunda aklımızda soru işareti kalmasın.
2x24v 100w tarfoyu yanlış hatırlamıyorsam hatfondan 200tl ye almıştım. Ama o zamanın parası 20tl de olabilir. Hiç hatırlamıyorum. O zamanlar dolar 3-5₺ filandı.

Bak bir de ayrıca amfi yapmak istersen @taydin abide kaldıysa LM1875 entegreler var. Kaliteli entegreler onlar. Her zaman bulamazsın.

Buldum. :)

hatfon trafo.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back