AC/DC Adaptör Arızası

Duman çıkan kondansatörü kesin bozulmuş diye varsayım yapmışsın. Bu doğru olmayabilir. Sağlam olduğunu bildiğin değişik kondansatörlerle ölçüp güven kazanmaya çalış. Çok düşük ve çok yüksek değerli kondansatörleri ölçerken hata oranı büyüktür bunların. Aynı şekilde çok küçük ESR değerlerini de hassas olarak ölçemez. Ama kondansatörlükten çıkmış bir 10 uF kondansatörü de 10 uF ve mantıklı bir ESR de vermez. O kondansatör bence bir şekilde kurtulmuş :D

Duman çıkan kondansatörü kesin bozulmuş diye varsayım yapmışsın. Bu doğru olmayabilir. Sağlam olduğunu bildiğin değişik kondansatörlerle ölçüp güven kazanmaya çalış. Çok düşük ve çok yüksek değerli kondansatörleri ölçerken hata oranı büyüktür bunların. Aynı şekilde çok küçük ESR değerlerini de hassas olarak ölçemez. Ama kondansatörlükten çıkmış bir 10 uF kondansatörü de 10 uF ve mantıklı bir ESR de vermez. O kondansatör bence bir şekilde kurtulmuş :D
Küçük değer ve yüksek değer aralığını nasıl almalıyım. 470uf büyük bir değer galiba. 10uf , 100uf gibi birşeyler mi ölçmeliyim?

Kendim test etme olanağım olmadığı için toleranslarını ve sınırlarını bilmiyorum. Ama işin acil değilse gönder cihazı bana, bendeki Keysight U1733C ile kıyaslamalı olarak limitlerini belirleyeyim.

Kendim test etme olanağım olmadığı için toleranslarını ve sınırlarını bilmiyorum. Ama işin acil değilse gönder cihazı bana, bendeki Keysight U1733C ile kıyaslamalı olarak limitlerini belirleyeyim.
Teşekkürler. Aslında iyi olurdu ama cihaz şu an bana lazım. Dediğiniz gibi sağlam kondansatörlerle deneme yaparım. Üç aşağı beş yukarı bir sonuca varırım. Uygun bir zamanda da cihazı size gönderirim siz daha ayrıntılı bir inceleme yaparsınız.

Onları bilmiyorum ama UNI-T nin UT612 si ve Mastech MS5308 in iyi olduğunu biliyorum.

ESR ölçebilmek için,kondansatöre 200kHz kare dalga uygulanır. Skoptaki sinyallerin şeklinden anlaşılır.
Aksi takdirde kapağı fırlamak üzere olan kondanstör bile burdaki gibi sağlam gözükür.
Bu yöntemle yakışıklı kondansatörler bile ESR si sorunluysa kolayca anlaşılır.

ESR ölçebilmek için,kondansatöre 200kHz kare dalga uygulanır.
Bu işlem nasıl ve hangi aletlerle yapılıyor acaba? Osiloskop ve sinyal üreteci lazım galiba, kare sinyal üretmek şöyle ucuz bir şey var (yada şu), işe yarar mı acaba? Birde şu pc osiloskoplar işe yarar mı? Elimde osiloskop yok ama belki pc osiloskop alabilirim. Konuyla ilgili kaynakta önerebilirzsiniz.

Bir çok kondansatör 200 kHz frekansta esr değerinden sınıfta kalır

Bu işlem nasıl ve hangi aletlerle yapılıyor acaba? Osiloskop ve sinyal üreteci lazım galiba, kare sinyal üretmek şöyle ucuz bir şey var (yada şu), işe yarar mı acaba? Birde şu pc osiloskoplar işe yarar mı? Elimde osiloskop yok ama belki pc osiloskop alabilirim. Konuyla ilgili kaynakta önerebilirzsiniz.
Kondansatörler kullanıldıkları devreye göre esr değerine bakılır.
PSU devrelerinde pwm osilatör 38 kHz de çalışıyorsa 200 kHz de test etmez gereksizdir.

Bazı blok kondansatörleri 100 Hz de esr değeri kontrol ederim. 3 ohm veya altında bir değerse takar kullanırım.
200 kHz test ölçümü cihazım da yok.
LCR metreler de 200 khz ölçme seçeneği yok.

Son düzenleme:
Pratik yöntemim;
Çok yüksek frekanslarda çalışılmıyorsa, kontrollerimde 100 Hz. de ESR değeri 3 ohm ve altındaki kondansatörleri test ederek kullanıyorum.
Kapasite kaynaklı arızalarla karşılaşmıyorum

Son düzenleme:
Bir çok kondansatör 200 kHz frekansta esr değerinden sınıfta kalır
ESR değeri Elektrolitik kondasatörlerde yüksektir o yüzden onların ölçümleri önemlidir.100 nf ın ESR sini ölçmek çok şey ifade etmez
eğer RF ile ilgili devreniz yoksa.
ESR değeri hesaplanırken ,kapasitif reaktans değeri daha kolay ölçülebilsin diye o o frekans kullanılır.
.Paydadaki f (frekans ) C deki değeri(Kapasite) ölçülebilebir bir değere ulaştırsın diye kulanılır.
Yani sınıfta kalacak birşey yok
Kondansatörler kullanıldıkları devreye göre esr değerine bakılır.
PSU devrelerinde pwm osilatör 38 kHz de çalışıyorsa 200 kHz de test etmez gereksizdir.

Bazı blok kondansatorleri 100 Hz de esr değeri kontrol ederim. 200 kHz test ölçümü cihazımda yok.
LCR metreler de 200 khz ölçme seçeneği yok.
Kullanıldıkları devreye göre değil,daha önceki mesajlarda gösterildiği gibi, kapasite ve voltaj değerlerine göre bakılır.

LCR metrelerde 200kHz i bırak 2 Mhz likler bile vardır .Ama çok paradır.
örnek resimdeki Elektorun cihazı
PSU devrelerinde özelikle ELKO ları(Elektrolitik kapasitörleri ) bozan üzerlerinden yüksek akımlar geçmesinden dolayıdır.
Yukarıdaki mesajımda izah ettiğim yöntem aşağıdaki videoda çok güzel şekilde gösterilmiştir.

Testte ölçülen omaj değil,voltajdır.

Resim 2 Mhz lik Elektorun LCR metresi(Kolay görülsün diye bazı yerleri kırmızı çerçeveye aldım)
elektor.jpg

Bu testi bizzat sinyal jeneratörümde ve skopumda da test ettim ve aynı sinyalleri gördüm.(Video dan bahsediyorum .Mesajı bunun altına almış)

Son düzenleme:
Uygun kılıfta köprü diyot bulamadığım ve farklı kılıfta diyot uydurmak içide alan çok dar olduğu için pcb üzerinden köprü diyodun padlerine kablo lehimlesem bu kablolarıda pcb'nin dışında uygun özellikte bir köprü diyota lehimlesem diyorum. Böylece en azından tek sorun köprü diyotta mı (yada sorun var mı) yoksa başka problemde var mı onu anlamış olurum. Sizce böyle birşey sağlıklı olur mu? Ayrıca multimetre ile yaptığım ölçümde köprü diyot sağlam gözüküyor, onda sorun olduğundan da emin değilim.

Uygun kılıfta köprü diyot bulamadığım ve farklı kılıfta diyot uydurmak içide alan çok dar olduğu için pcb üzerinden köprü diyodun padlerine kablo lehimlesem bu kablolarıda pcb'nin dışında uygun özellikte bir köprü diyota lehimlesem diyorum. Böylece en azından tek sorun köprü diyotta mı (yada sorun var mı) yoksa başka problemde var mı onu anlamış olurum. Sizce böyle birşey sağlıklı olur mu?

Ne kadar iyi izole edebildiğine bağlı. Neticede o köprü diyot terminallerinde şebeke faz voltajı olacak.

Kabloyla lehimleyerek harici bir köprü diyot bağladım. Seri lamba devresinde test ettim. Lamba yanmadı. Çıkışta 15.6V gibi bir çıkış verdi, girişteki değiştirdiğim kapasitörlerde yaklaşık 313V okudum. Sorun yok gibi. Sizce başka bir şeyi kontrol etmeme gerek var mı? Elimde elektronik yük olsa 15V 1A yük altında denerdim ama yok. Bu bir hassas terazinin adaptörü, yani pahalı bir cihaza bağlayacam. Takmadan tüm kontrolleri yapıp takmak istiyorum. Sonra cihazı bozmayayım. Gerçi daha uygun köprü diyot ayarlamam lazım.

Bir flyback SMPS bozulduğu zaman çıkıştaki voltaj sıfıra düşer o yüzden endişelenmeye gerek yok. Lineer güç kaynağı olsaydı dikkat etmen lazımdı. Lineer güç kaynağındaki pass transistörü bozulursa çıkışa çok yüksek bir voltaj gider. Ama gene de tedbir almak istiyorsan, çıkışa 15 V dan biraz fazla bir TVS ve seri sigorta koyabilirsin. Bu durumda voltaj TVS değerine ulaşınca sigorta atar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back