AC/DC Adaptör Arızası

Baştan konuyu okudum.
Bu devre ile uğraşırken dikkatli olun.Sigortayı ve kapasitörün yenisini takınca kondansatörde 320 civarında votaj olması lazım.
Bu ölçümü kapasitörün ayaklarından 2 kablo lehimleyerek ölçü aletine bağlayın(Voltaj varken probları kapasitöre tutmayın kısa devre olursa patlama çatlama olur)
Devreyi test ederken herzaman Lamba kullanın.Benzer mazlemelerden evdeki kartlar vs varsa onlarıda kullanabilirsiniz
Mutimetrenizin konumunu her zaman kontrol edin voltaj ölçerken dirençt falan kalmasın

Baştan konuyu okudum.
Bu devre ile uğraşırken dikkatli olun.Sigortayı ve kapasitörün yenisini takına kondansatörde 320 civarında votaj olması lazım.
Bu ölçümü kapasitörün ayaklarından 2 kablo lehimleyerek ölçü aletine bağlayın(Voltaj varken probları kapasitöre tutmayın kısa devre olursa patlama çatlama olur)
Devreyi test ederken herzaman Lamba kullanın.Benzer mazlemelerden evdeki kartlar vs varsa onlarıda kullanabilirsiniz
Mutimetrenizin konumunu her zaman kontrol edin voltaj ölçerken dirençt falan kalmasın
Yeni kapasitörleri takmıştım ama sigırta yerine tel atmıştım. Şimdi sigortayıda takarım.

Bu arada eğer mümkünse pcb nin kondansatörün + çıkışındaki yolu maket bıçağıyla ince bir kesik atın (hattı açın) voltajı ölçmek için.
Kısa devre olan diğer komponenti bulunca tekrar lehimlersiniz
Ekleme:
Kondansatör ayaklarındaki 310 volt civarı voltaj, DC voltaj dır Multimetre DC konumda o voltajı ölçecek seviyede olması lazım.Multimetreye gelen lehimlenmiş kablolar asla birbirine değmemeli uçları banltlanmalı.
Ekleme2:
Sigorta yerine atttığınız tel çok ine tel olmalı(0,75 çok telli kablonun içindeki tek tel gibi o incelikte olmalı ki sorunda atsın kopsun)

Son düzenleme:
Direk değdirmek yerine tel lehimlemek neyi farkettiriyor? Sonuçta aynı yere bağlı.

Bu arada eğer mümkünse pcb nin kondansatörün + çıkışındaki yolu maket bıçağıyla ince bir kesik atın (hattı açın) voltajı ölçmek için.

Bunu yapınca ve devre çalışıyorsa, güç kaynağı fişten ayrılsa bile kondansatör şarjlı kalacak. Sonra da lehim yaparken veya kartı tutarken çarpılabilirsin :)

Sanırım o kadarını da düşünür artık zırt pırt parça yanmasından iyidir.
Bu arada seri lamba takılıyken bir denesin bakalım köprünün çıkışı kısa devre edince lamba yanıyormu

acaba 0.5A köprü diyot alsam nasıl olur. takılı olan 0.8A ama ben zaten 0.5A sigorta takacam, zaten bundan fazla akım geçmiyecek. Bu DF10M köprü diyotu oraya uydurmak bira sıkıntı olacak gibi. Yanlız bu 0.5A olanlar 600V muş. Benimki 800V. Gelecek olan voltaj 220V falan olacak olsada bunlar boi yere 800V koymamışlardır. Sizce böyle birşey taksam sorun olur mu?

acaba 0.5A köprü diyot alsam nasıl olur. takılı olan 0.8A ama ben zaten 0.5A sigorta takacam, zaten bundan fazla akım geçmiyecek. Bu DF10M köprü diyotu oraya uydurmak bira sıkıntı olacak gibi. Yanlız bu 0.5A olanlar 600V muş. Benimki 800V. Gelecek olan voltaj 220V falan olacak olsada bunlar boi yere 800V koymamışlardır. Sizce böyle birşey taksam sorun olur mu?
voltaj 220 değil 310-320 civarı. ama 600'de olur yerine sorun olmaz.
sen her zaman yüksek akım değeri olanı takmaya çalış.

O şekilde biraz zor olcak gibi. direk bacaklar temas etmesede ben bacaklarla padleri lehim yluyla birleştirsem sorun olur mu ki?
hiçbir sorun olmaz sadece kendi yoluna temas etsin ama başka birşeyin bacağına kaplaması soyulmuş yoluna dokunmasın bacaklar metal gövde varsa temas etmesin.

lehimle veya biraz tel parçasıyla gittiği yola birleştirmek sorun yaratmaz

Nette esr ile ilgili tablolar var aşağıdaki gibi bunlara güvenebilir miyiz?

esr.png

ESR table (2).gif

LCR-T7 test cihazım geldi. Patlak kondansatörü ve sıfır hiç kullanılmamış bir kapasitörü test ettim. Sonuçlar ilginç. Patlak neredeyse diğerinden sağlam gözüküyor :) . Dumanlar çıktığını kendi gözümle görmesem sağlam zannedecem. Hani hatalı ölçüyorum diyecem ama hata yapılacak birşey yok ortada. Sonuçlara güvenemeyeceksem ben bu ölçüm aletlerini niye kullanıyorum.

Bunlar 10uF 400V patlak kapasitörün ölçümleri:

photo_2022-11-16_21-03-24.jpg

photo_2022-11-16_21-03-36.jpg

Bunlarda 470uF 50V hiç kullanılmamış yeni aldığım kondansatöre ait:

photo_2022-11-16_21-03-27.jpg

photo_2022-11-16_21-03-30.jpg

photo_2022-11-16_21-03-32.jpg

Kaba ölçüm yapar.
Yanlış anlamayın ama güvenilmez değer verir.
Su tabancası gibi ...

Üzerinde yazıları silinmiş ne olduğu belli olmayan komponentleri ve bacak sıralamasını gösterir. LED lerin sağlamlık testini yapar.
Bunda başarılı ...

Lcr başarısız.
Bence ..

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,997
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back