Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Butonun o yazılarınıda sticker yaptırıp yazı içlerini boş bıraktırabilirsen yani ışığın gececeği yerleri. ozaman şeffaf buton kapağı kullanır kapağın üzerine yapıştırabilirsin. arkadan ışık yandımı sadece boşluk olan yerden süzülür led ışığı , diye düşünüyorum.

https://www.hatfon.com/urun/tact-kapak-ktsc-21-km12x12-3-kare-seffaf --->> kare şeffaf butonlar.
Ebatları uyarsa çok iyi olur. Taydin abiyi de boşuna uğraştırmamış olurum.

Arduino due uygun olabilir araştır istersen.

Mega, Uno nun abisi

Due, Leonardo nun abisi gibi duruyor...

https://urun.n11.com/diger/arduino-...AE8fjUaBCtylFOHdUrBoCr5sQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Sanırım tek kalem de yapacağım en büyük harcamayı yaparak Arduino Due R3 klon olarak aldım.
Senin linkteki 110tl olanın kablosu yoktu ve kargo ücreti vardı. Ben 11tl lik kupon kullanarak ve 6 taksit ile 148tl ye almış oldum.

Screenshot_20200529-190001.jpg

Sırada rotary encoderler ve tact butonlar var. Şeffaf kapaklara uygun kare ışıklı tact buton bulamadım. Bulursam balıklama atlayacağım.

Baya fiyatli :oops: insallah istedigin gibi bir proje yaparsin. Due nin gorece tek dez avantaji 3.3v calisiyor. Bunu arastirdin degil mi?

Panelde neye karar vedin. Gunduz isten firsat bulup okudum biraz yazdiklarini. Bence mdf isine girme. Aluminyum yada plastik tavsiye ederim.

Baya fiyatli :oops: insallah istedigin gibi bir proje yaparsin. Due nin gorece tek dez avantaji 3.3v calisiyor. Bunu arastirdin degil mi?
Ben o 3.3v olayını tam anlayamadım. Kart mı 3.3v çalışıyor yoksa pinleri mi? Özelliklerine bakınca 7 ile 12v arası, önerilen voltaj 6v olarak yazıyor. Ben de pinlerinin 3.3v ile çalıştığını düşündüm.
Tabi işin açıkçası neyin ne olduğunu da iyi bilmiyorum. Arduino konusunda ilk deneyimim olacak. Olmazsa bunu satar başka modelini alırım. Uğraşarak öğreneceğiz artık.

Panelde neye karar vedin. Gunduz isten firsat bulup okudum biraz yazdiklarini. Bence mdf isine girme. Aluminyum yada plastik tavsiye ederim.
Panel 3 kat olacak.
En arkada pcb katı
Ortada elemanların vida ile sabitleneceği kısım
Önde ise görsel kısım olacak.
Ancak malzemenin ne olacağı konusunu hiç bilmiyorum. Çünkü açıkçası istediğim malzemeyi hemen alacak kadar maddi duruma sahip değlim.
Corona muhabbetinden dolayı aylık 2000tl ödediğim ev kredisini 3 ay erteletebildim. Çok şükür hiç ücretsiz izinde kullanmayınca 6000tl kenara para atıp yeni bir bilgisayar toplamaya karar verdim. Ondan arta kalan 3-5 kuruş para ilede bu panel işine giriştim ama hem evdeki hesap çarşıya uymadı hemde çok bir bütçe kalmadı. Ben elimdeki 15 liralık joystik'i bu paneli yapmak için kullanmayı düşünürken kendimi arduino projesi içinde buldum.
Kim kandırdı la beni? :kizgin2: :cheeky3::katil1:
Konu dağıldı yav. Panel olarak tahta olabilir, metal olabilir veya daha önce hiç aklıma gelmeyen plastik olabilir. Tahtayı ben yaparım ama metal yada plastik işini kim yapar bilmiyorum. Kime gitsem gözümün yaşına bakmıyor.

Pinler 3V. Yani bir pine dışardan enfazla 3v girebilirsin. Çıkış olarakta en fazla 3v alırsın

Tahtayı ben yaparım ama metal yada plastik işini kim yapar bilmiyorum. Kime gitsem gözümün yaşına bakmıyor.

Tahtayı yaparsan plastik veya alüminyumu da yaparsın. El işçiliğine güveniyorsan ihtiyacın olan matkap, eğe ve mengene.

Bak şimdi sana kendimce bazı fikirler vermeye çalışayım. Ön panel için pvc kullanabilirsin. Bildiğin atık su borusu (bizim buralarda pimaş derler) hırdavatçıdan ufak bir parça ucuza alabilirsin. boru parçasını dikine kesip biraz ısıttığın zaman hamur gibi yumuşar. Sıcakken masanın üzerine boruyu koy onunda üzerine düz bir nesne koy. iki camın arasına da olabilir. 1-2 dakika soğur ve sertleşir. Dümdüz tertemiz beyaz bir plastik panelin oldu. Eğe matkap falçata ile kolay işlenir. Enkötü ihtimal ile maliyetsiz sayılabilecek bir yöntem ile kendini denemiş, iyi kötü bir taslak çalışmış olursun.

İkinci malzeme tavsiyem aluminyum. Yine falçata ve eğe ile işleyebilirsin. Şurda uğraştığım birkaç resim var. Panel değil ama sadece eğe ve matkap ile yapıldı parçalar. tabi biraz sabır işi. Birde aluminyumu temin etme işin var. şimdi baktım internetteki fiyatlar uçuk. Sanayilerde metal marketler satar ancak büyük plaka satarlar. Sana küçük bir parça lazım....

Estetik kısmına gelince yazıcın var sanırım. Kendin birşeyler basabilirsin yazıcı ile. Sticker kağtlar kullanabilirsin. Benim favorim sulu çıkartma kağıdı. Serigrafi yapılmış gibi sonuç verir. iki tane video ekliyorum.

Pinler 3V. Yani bir pine dışardan enfazla 3v girebilirsin. Çıkış olarakta en fazla 3v alırsın

Tahtayı yaparsan plastik veya alüminyumu da yaparsın. El işçiliğine güveniyorsan ihtiyacın olan matkap, eğe ve mengene.

Bak şimdi sana kendimce bazı fikirler vermeye çalışayım. Ön panel için pvc kullanabilirsin. Bildiğin atık su borusu (bizim buralarda pimaş derler) hırdavatçıdan ufak bir parça ucuza alabilirsin. boru parçasını dikine kesip biraz ısıttığın zaman hamur gibi yumuşar. Sıcakken masanın üzerine boruyu koy onunda üzerine düz bir nesne koy. iki camın arasına da olabilir. 1-2 dakika soğur ve sertleşir. Dümdüz tertemiz beyaz bir plastik panelin oldu. Eğe matkap falçata ile kolay işlenir. Enkötü ihtimal ile maliyetsiz sayılabilecek bir yöntem ile kendini denemiş, iyi kötü bir taslak çalışmış olursun.

İkinci malzeme tavsiyem aluminyum. Yine falçata ve eğe ile işleyebilirsin. Şurda uğraştığım birkaç resim var. Panel değil ama sadece eğe ve matkap ile yapıldı parçalar. tabi biraz sabır işi. Birde aluminyumu temin etme işin var. şimdi baktım internetteki fiyatlar uçuk. Sanayilerde metal marketler satar ancak büyük plaka satarlar. Sana küçük bir parça lazım....

Estetik kısmına gelince yazıcın var sanırım. Kendin birşeyler basabilirsin yazıcı ile. Sticker kağtlar kullanabilirsin. Benim favorim sulu çıkartma kağıdı. Serigrafi yapılmış gibi sonuç verir. iki tane video ekliyorum.

Teşekkürler. Hepsini deneyeceğim. Pimaş işi mantıklı olabilir. @taydin abinin bozulunca atmadığı havya uçları ile de işlenebilir. :D

Uçaklardaki bu switchleri Korry diye bir marka üretiyor. "Korry switch replica" veya "Korry switch diy" diye aratırsan yapan çok var.

Arduino ile atamasını yapacağımız bazı tuşlar...

FSX MCP Keyboard Button.jpg

Nette 50cm epoxy pcb bulamadım. Var mı bildiğiniz bir mağaza?

25+25 iki veya 3 parca yapsan. Hata olursa hepsi cope gitmemis olur.
Bütün yollara kablo ile atlama yapmam gerekir ki pek mantıklı olmaz. Zaten şu iş içinde en sevmediğim iş kablo lehimlemek. :D
Pin headerler ile geçmeli yapabilirim ama o da son çare. Baskı konusunda sorun yaşamam. O işi artık ilerlettim. Çizimde de dikkatli olursam tek seferde çözerim işi. Zaten çizimlerde buton ve encoderlere bacak çizmekten ibaret.
O sulu kağıt videolarını izledim. Çok güzel ama 5 kağıt 50tl civarı.

Epoksi olması şart mı? Onu delmek için de özel elmas matkap ucu alman gerekecek.

Epoksi olması şart mı? Onu delmek için de özel elmas matkap ucu alman gerekecek.
Şart abi diğer kartlardan hiç verim alamadım şimdiye kadar. Isıyı görünce hemen yamuluyorlar.
Ben hep epoxy kullanıyorum. Aliexpress den aldığım uçlar ile de gayet başarılı deliyorum.

Şart abi diğer kartlardan hiç verim alamadım şimdiye kadar. Isıyı görünce hemen yamuluyorlar.
Ben hep epoxy kullanıyorum. Aliexpress den aldığım uçlar ile de gayet başarılı deliyorum.

Epoksi deyince genelde cam elyafı ile güçlendirilmiş PCB anlaşılıyor (FR4 da deniyor). FR4 u normal matkapla delmeye kalkarsak birkaç delikten sonra matkabın köreldiğini görürsün.

Sendeki PCB'de herhalde cam elyafı yok, sadece epoksi. Böyle bir malzemeyi hiç kullanmadım, biraz araştırayım bakalım.

Epoksi deyince genelde cam elyafı ile güçlendirilmiş PCB anlaşılıyor (FR4 da deniyor). FR4 u normal matkapla delmeye kalkarsak birkaç delikten sonra matkabın köreldiğini görürsün.

Sendeki PCB'de herhalde cam elyafı yok, sadece epoksi. Böyle bir malzemeyi hiç kullanmadım, biraz araştırayım bakalım.
Olabilir abi. Ben elektronikçiden hep 20x10 filan alıyorum. Malzemesinin epoxy olduğunu kanıtlayacak tecrubeye sahip değilim. Ama epoxy diye aldığım plaketlerden hep memnunum.
Bazan nettende alıyorum epoxy diye aynı malzeme geliyor bana.

Tamam direnç net'te epoksi diye sattıkları ürünün açıklamasına FR1 yazmışlar. Yani cam elyafsız epoksi. PCB'leri FR1, FR2, FR3, FR4 kategorilerinde ürettirebiliyorsun. En yaygın kullanılanı FR4.

Tamam direnç net'te epoksi diye sattıkları ürünün açıklamasına FR1 yazmışlar. Yani cam elyafsız epoksi. PCB'leri FR1, FR2, FR3, FR4 kategorilerinde ürettirebiliyorsun. En yaygın kullanılanı FR4.
Anladım abi. İşte onların bana 50cm'i lazım. 30cm den yukarı bulamadım nette. Olmazsa son çare pin headerlar ile geçme sistem yapıcam.

O sulu kağıt videolarını izledim. Çok güzel ama 5 kağıt 50tl civarı.

Kablo gecisini idc konnektor ile yapabilirsin. Kabloyuda eski bilgisayarlarin hdd kablosunu kullanabilirsin.

Birde 50cm epoxy icinde elyaf olmayinca kirilgan olabilir.

Kagit fiyatini bilmiyorum. Az bilinen urunlerin fiyati internette ucuk kacik oluyor. Ben su firmadan a2 tabaka almistim. Fiyati 5 tl idi ancak. Epey oldu. Simdi 20 bilemedin 30 tl olsun.

Sen hangi sehirdesin?

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back