Hantek DSO2D10 sinyal jeneratörü iş görür mü?

akemi

Yeni Üye
Uzun zamandır osiloskop almayı düşünüyorum, bununla alakalı forumdaki diğer konulara da bakındım giriş seviyesi için tavsiye edilen osiloskoplar aşağı yukarı belli. Fiyat sıralamasıyla;

• Hantek DSO2D10
  • Rigol DS1054Z
  • Siglent SDS1104X-E

Bunlar arasında Rigol yanında sinyal jeneratörü olarakta Unit UTG962E almayı düşünüyordum. Fakat henüz çok tecrübem olmadığı için hem cihazları bozabileceğimden hem de bütçemi zorlamamak için ilk olarak Hantek DSO2D10 almanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Dahili sinyal jeneratörü iş görür seviyede mi yoksa sadece özellik olsun diye mi eklemişler? Ayrıca DSO2C10 hacklenerek DSO2D15 yapılabiliyormuş. Bunun doğruluk payı varsa DSO2C10 almak daha mantıklı olmaz mı?

Uzun zamandır osiloskop almayı düşünüyorum, bununla alakalı forumdaki diğer konulara da bakındım giriş seviyesi için tavsiye edilen osiloskoplar aşağı yukarı belli. Fiyat sıralamasıyla;

• Hantek DSO2D10
  • Rigol DS1054Z
  • Siglent SDS1104X-E

Bunlar arasında Rigol yanında sinyal jeneratörü olarakta Unit UTG962E almayı düşünüyordum. Fakat henüz çok tecrübem olmadığı için hem cihazları bozabileceğimden hem de bütçemi zorlamamak için ilk olarak Hantek DSO2D10 almanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Dahili sinyal jeneratörü iş görür seviyede mi yoksa sadece özellik olsun diye mi eklemişler? Ayrıca DSO2C10 hacklenerek DSO2D15 yapılabiliyormuş. Bunun doğruluk payı varsa DSO2C10 almak daha mantıklı olmaz mı?
Hantekı bilmiyorum ama scoplar arasına dho800 ü de ekleyebilirsiniz ds1054z nin tahtını alıyor

Son düzenleme:
aslında ben de güncel giriş seviyesi ve altı :katil2: sinyal jeneratörleri hakkında bir konu açmayı planlıyorum ama tedarik edilebilen ürünler için bir araştırma yapmam gerek önce

eğer görmediyseniz şu konuları da incelemenizde fayda var

Ben de kendi konumu ekleyeyim

Ben de kendi konumu ekleyeyim

aslında çin menşeili bir çok cihaz var görüğüm kadarı ile ama bir kısmı malesef türkiyeye gönderim yapmıyor ürün sayfası gözükmüyor bile bir de hep birbirlerinin isimlerini çalmışlar aynı isimde 2 farklı cihaza bile denk geldim

Hantekı bilmiyorum ama scoplar arasına dho800 ü de ekleyebilirsiniz ds1054z nin tahtını alıyor
Partner'de DHO800 ve DHO900 stokta yok gorunuyor. DHO1000 serisi var. Ama onunda fiyati ds1054z 'un iki katindan basliyor. Dort katina kadar gidiyor.

Siglent SDG2042X kullanıyorum ve çok memnunum.

SDS2104X Plus osiloskoptaki sinyal jeneratörü çok kısıtlı ve pek kullanmıyorum.

Bir tane de UTG932E var. (Hack ile UTG962E olabiliyor). Fyatına göre güzel cihaz.

DHO804 bende var. Sinyal jeneratörü seçeneği bulunmuyor. DHO900 serisinde var.

Ayrıca şurada birkaç ucuz model önermiştim:

https://mekatronik.org/forum/threads/osiloskop-bana-gerekli-mi.5179/post-86482

@ozkarah Siglent SDG2042X ile UTG932E (bende UTG962E var) arasındaki farklar neler?

Temel olarak

SDG2042X
- Max output frequency: 120 MHz (hack)
- Max sampling rate: 1.2 GSa/s
- Vertical resolution: 16 bit
- 8pts~8Mpts Arb Waveform tanımlama
- Çok daha düşük harmonikler
- Hafızada yüze yakın ön kayıtlı waveform
- min 4ns rising edge (arb mode)
- Dokunmatik ekran
- Zengin modülasyon seçenekleri
- Siglent osiloskop ile entegre BODE imkanı
- Ağ üzerinden çalıştırma

UTG932E / UTG962E
Max output frequency: 30 MHz (UTG932E) - 60 MHz (UTG962E/hack)
Max sampling rate: 0.2 GSa/s
Vertical resolution: 14 bit

DHO800, DHO900 ve SDS1104X-E varken artık Rigol ün 1054Z si bir opsiyon değil bence. Hem teknolojisi çok eski, hem de opsiyon ve özellikler açısından diğer seçeneklerin çok gerisinde kaldı.

SDG2042 farklı bir segment nerdeyse RF jeneratör gibi 1.2 GS zaten fiyatı da ona göre yüksek. giriş seviyesi sinyal jeneraötleri arasında bu fiyata 1.2 GS tek cihaz.

bunun dışında sinyal jeneraötrü seçerken ihtiyaçlara öre seçmek lazım. yani RF işleriyle uğraşacak biri veya ses frekansıyla uğraşacak birinin ihtiyaçları aynı değil. mesela ben faz gürültüsüne bakarım ama ses için kullanacak kişinin buna bakması gerekmez. vertikal çözünürlük ya da sample memory daha değerli olabilir. ya da ne kadar kaliteli white noise ürettigi vs.

prensip olarak arbitrary jeneratörlerde vertikal çözünürlük ve sample rate önemli. dso2d10 için bunu göremedim.

• Hantek DSO2D10
  • Rigol DS1054Z
  • Siglent SDS1104X-E

DSO2C10 hacklenerek DSO2D15 yapılabiliyormuş. Diye yazmışsınız. ben de merak ettim.
Hantek handheld bende var. Üzerindeki sinyal jeneratörü gayet iş görüyor.
Soracağınız bir soru varsa akşam eve gittiğimde cevaplarım.

DSO2C10 hacklenerek DSO2D15 yapılabiliyormuş. Diye yazmışsınız. ben de merak ettim.
Hantek handheld bende var. Üzerindeki sinyal jeneratörü gayet iş görüyor.
Soracağınız bir soru varsa akşam eve gittiğimde cevaplarım.

Burada bahsedilmiş hocam ama donanımsal olarak sinyal jeneratörü için gerekli bileşenlerin olması gerekiyormuş, Bazılarında olmayabiliyormuş.

yurtdışı internet sitelerinde €415 (yaklaşık 13.400₺) dan başlıyor ve özellikleri ve şekli bayağı güzel bir şeye benziyor ancak türkiye de satışını yapan bir yer bulamadım. Sadece partnerde var ancak stok yok görünüyor teklif isteyip bekleyelim bakalım.

Son düzenleme:
yurtdışı internet sitelerinde €415 (yaklaşık 13.400₺) dan başlıyor ve özellikleri ve şekli bayağı güzel bir şeye benziyor ancak türkiye de satışını yapan bir yer bulamadım. Sadece partnerde var ancak stok yok görünüyor teklif isteyip bekleyelim bakalım.
399 dolardı sanki ama ülkeden ülkeye değişiyor fiyat politikası 1054z de bazı ulkelerde 350 dolarken (vergi hariçti sanırım ) bizde 500 dolar civarındaydı dho804 500 dolar bandını aşmazssa kesinlikle almayı düşünüyorum yakın zamanda

Şimdi audio analizör ile Hantek DSO2D10 un ürettiği sinyale baktım, tahmin ettiğimden daha iyi. 4 Vpp 1 kHz sinüs sinyal üretiyorum.

1703529551034.png

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back