Maden dedektoru konusunda fikir cimlastigi

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.
90.png

isterseniz kodu da paylaşırım. deliller ortada :)

IC tipinde yani bir paket içine alınmış kazanç devresi ile bu iş için yeterince başarılı olamıyor.
d3d3ktörü profosyonel olarak üreten bir işletmede çalışan arkadaşım kazanç için transformatör kullandıklarını söylemişti.

Nihai tasarımda göz önünde bulundurursunuz: ))

Evet bu duruma ben de zaman zaman degisik elektronik cihazlarda tanik oluyorum.

Modern opamplarin onune transistor yada fetlerle bir amplifikator kati daha yapiyorlar.

Zarar gorurse ilk katdaki transistorler zarar gorsun mantigi guduldugunu dusunuyorum.

Ben transistor yazdiniz sanmistim transformator yazmissiniz. Transformator kullanmanin avantajlari var.
Transformatorun herhangi bir sargisini C ile rezonansa getirip ilgilendiginiz frekansda secicilik, kazanc, gurultude azalma gibi avantajlariniz da oluyor.

Bir diger avantaj da empedanslari uygunlastirabiliyorsun. Ozellikle cok zayif sinyallerle ugrasiyorsan ne kadar yuksek genlikte sinyal aktarabilirsen o kadar iyi. Kayibi azaltmak icin de empedans esitlemelisin. Transformatorde bu kolay bir islem.

Son düzenleme:
frekansi oyle bir artiralim ki 1m mesafeli radqr yapalim.
çok yakın objeleri görmek zor ama 30 santim üzeri için mümkün bunu da anteni yerden 20-30cm kadar yukarıda tutarak çözüyorlar. fakat konu yeraltı görüntüleme olduğunda frekansı arttırmak çözüm olmuyor. çünkü yüksek frekanslar toprak tarafından emiliyor. ama maksimum S band (3 ghz) kadar çalışan yer altı radarları mevcut.

çok yakın objeleri görmek zor ama 30 santim üzeri için mümkün bunu da anteni yerden 20-30cm kadar yukarıda tutarak çözüyorlar. fakat konu yeraltı görüntüleme olduğunda frekansı arttırmak çözüm olmuyor. çünkü yüksek frekanslar toprak tarafından emiliyor. ama maksimum S band (3 ghz) kadar çalışan yer altı radarları mevcut.

yok hocam oyle ghz ler filan degil, bu sefer baska dertler cikar, ben mhz seviyesini dusunmustum.

Bobin konusu bu işin en gıcık tarafı. Başlı başına bir iş. Bu nedenle en pahalı dedektörün devresini yapsanız bile bobin ayarını tutturamadıktan sonra hiçbir anlamı yok.

Arama bobini sanki binlerce üretilecekmiş gibi basit ve sorunsuz olmalı.

Pulse dedektörlerde tek bobin olduğu için pek sorun değil. Fakat birden fazla bobin kullanılacaksa hazır bobin kullanmak en ağrısız yöntem. Minelab bu konuda çok iyi bir firma ama ürünleri oldukça pahalı.

Evet bu duruma ben de zaman zaman degisik elektronik cihazlarda tanik oluyorum.

Modern opamplarin onune transistor yada fetlerle bir amplifikator kati daha yapiyorlar.

Zarar gorurse ilk katdaki transistorler zarar gorsun mantigi guduldugunu dusunuyorum.

Ben transistor yazdiniz sanmistim transformator yazmissiniz. Transformator kullanmanin soyle bir avantaji var.
Transformatorun herhangi bir sargisini C ile rezonansa getirip ilgilendiginiz frekansda secicilik, kazanc, gurultude azalma gibi avantajlariniz da oluyor.
çok detay bilmiyorum analog elektronik pek sevemediğim için arkadaşıma neden? sorusunu sormamıştım.
Bunlar ilk üretici çinlinin ışıl ışıl olan garip sesler çıkaran üstünde herhangi bir anten bile olmayan cihazına rakipler yani.

Bunlardan x'e alıp x.15'e başkasına satıyorlar bunlar direkt kullanıcya satmıyor, duyduğum tek şey ise alan insanlar şuana kadar aldıkları d3d3ktörler sadece fiziksel hareket yönünde katkı sağlamış olmaları başka bir faydasını gören duymamışlar :katil2:

Bence, böyle uzun sürecek konularda ilk mesajda "Bilinmesi Gerekenler" gibi bir başlığın altında .Bobinlerin birbirini nasıl etkilediği gibi kısa açıklamalar eklenmeli. Konu sayfalarca tartışılır ama ilk mesajda ,kabul edilmesi/bilinmesi gerekener de eklenmeli, ki konuların çok fazla detay bilmeyenlere de faydası olsun.

Son düzenleme:
farayday mezarında ters döndü be

@nt daha önce verdiğim güneş örneğini kabul etmedin, başka bir örnek veriyim uydu alıcılıarında yatay dikey polarizasyon var H V diye

Bunların ikisi birbirine dik bobinden yayılıyor ve birbirlerinden etkilemiyor bu sayede tek frekansdan iki farklı tv yayını birbirine kaşımadan yayınlanabiliyor.

Yani iki bobin birbirini etkilemyior, Zaten bu faradayın kanunu değil mi.

@nt attığın grafikte zaman ekseninin birimi radyan. Radyan zaman belirtmez. İkincisi birim yazmadığın y eksenin büyüklük olarak 10^-17 mertebesinde. Tabi unite ihtiyaç var ama o hesaplaman yanlış olabilir inanmazsan 17 digit bastırarak 0.1+0.2 yap tam 0.3 mü geliyor bak. Bilgisayarın matematik yapma şeklinden ötürü standart yöntemlerde böyle hatalar çıkar.

Meraklı olduğun için derivasyonu kendin yaparsın ancak ben ipucu vereyim. Birbirine herhangi bir açı ile konumlandırılmış iki tane sargın olsun, bunların mutual indüktansları yaklaşık olarak şöyle hesaplanabilir

Bazı sabit sayılar * sarım sayısı 1 * sarım sayısı 2 * cos(aradaki açı)

Bu aradaki açı 90° ise mutual 0 olur.

V=d(LI) da türevin içi 0 olduğu için zaten artık birbirine akım üzerinde değişiklik yapmak sureti ile voltaj indükleyemezler.

Bu hesaplamadaki bazı sabit sayılar baya bir şey içeriyor. O hesaplamaya varmak için indüktans ın tanımına bakarak yola çıkabilirsin. Ayrıca aslında burada geometri vs de önemli olur, benim attığım formül bu açıdan bakınca paylaşması çok da doğru olmayabilir.

Faraday ın yasasına gelince özellikle bu problemde onu gerçekten kullanmak istersen biraz vektör kalkülüs kullanman gerekiyor.

Mikrostep sana cevap vermiyor çünkü seni gerçekten engelledi. Sende aynısını yapabilirsin

Son düzenleme:
Ben kısır tartışmaya girme taraftarı değiim.Egomda yok Allaha şükür.

bana bunu anlatın abi örnek vermeden anlatın öğrenmek istiyorum amacım bu (öğrenmek) kibarca yazıyorum fırlamalık olsaydı zaten yapardım.
bunu anlatın :"ki bobini yanyana koyarak voltaj enduklenmesini sifir yapamazsin. Bobinleri bir birine dik yerlestirirsen sifir yapabilirsin."

laf salatasız olursa çok memnun olurum

@devreci teşekkür ederim beni kale alıp cevapladığın için ama örnekler bu konu için yetersiz ve sığ kalıyor
@clc sen bırak benm yaptıgım gorseli ben onu pythonda yaptım yaparkede 15 defa kurcaladım siz bana şu bobinlerdeki endükasyonu nasıl 0 yapıyosunuz anlatın öğrenelim

bu mümkün değil en aza indirdirsin ama sı-fır-lan-maz.
çok üzüldüm ya beni engelledi diye :D :D

bence küfür filtresi yerine bilgi filtresi ekliyelim

Ben kısır tartışmaya girme taraftarı değiim.Egomda yok Allaha şükür.

bana bunu anlatın abi örnek vermeden anlatın öğrenmek istiyorum amacım bu (öğrenmek) kibarca yazıyorum fırlamalık olsaydı zaten yapardım.
bunu anlatın :"ki bobini yanyana koyarak voltaj enduklenmesini sifir yapamazsin. Bobinleri bir birine dik yerlestirirsen sifir yapabilirsin."

laf salatasız olursa çok memnun olurum

@devreci teşekkür ederim beni kale alıp cevapladığın için ama örnekler bu konu için yetersiz ve sığ kalıyor
@clc sen bırak benm yaptıgım gorseli ben onu pythonda yaptım yaparkede 15 defa kurcaladım siz bana şu bobinlerdeki endükasyonu nasıl 0 yapıyosunuz anlatın öğrenelim
bu mümkün değil en aza indirdirsin ama sı-fır-lan-maz.
çok üzüldüm ya beni engelledi diye :D :D
Ben sana yukarıda anlattım. İyi niyetle bir yaklaşım yapıyoruz verdiğin tepkiye bak. Bu hesapların hepsi teorik onun farkında ol öncelikle. Yukarıda yazdıklarımı okuyup bir şey yazacaksan yaz, aksi halde yok ben öyle yaptım siz yapamazsınız bilmem ne falan diyeceksen lütfen zamanımı çalma.

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
5,927
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back