Minyatür tozsuz kabin yapımı

Burada panel filtrenin görevi, kaba tozların, kılların, yün parçalarının vs HEPA filtresini çabucak tıkamasını engellemek. HEPA filtre de asıl mikronluk filtrelemeyi yapıyor olacak. Gerekli hava akışının ne olması gerektiği konusunda bir bilgim yok. Artık değişik fanlarla deneyerek duruma bakacağım. 120 mm lik PC kasa fanı ile başlayacağım. Olmazsa 220 V ile çalışan daha büyük fanlar deneyeceğim. O da olmadı sanyangoz fan deneyeceğim. Ama tahminim belli sayıda 120 mm lik PC kasa fanı iş görmesi lazım. Mesela aşağıdaki cep telefonu tamirinde kullanılan basit cihazda iki tane 120 mm ye benzeyen PC fanı var. Ben muhtemelen 4 veya 6 tane fan kullanıyor olacağım.

1638272024853.png

Aşağıda da ticari olarak satılan bir ürünün resmi var. Filtreler ve fanlar üst tarafta

1638272430839.png

Aslında aklıma şöyle birşey de geliyor. Benim yazıcının tepesindeki polikarbon kapağı modifiye etsem, yazıcının içini tozsuz kabin olarak kullanabilirim. Ön kapağı açarım, Z tablayı da en üste çıkarırım, iş biter. Böylece ayrı bir kabin için ayrı bir yere de ihtiyacım olmaz. Odada hiç yer yok halihazırda.

Ama yeterince yer var mı üstünde o net değil. Gereken özellikteki panel ve HEPA filtreler oldukça kalın oluyor. Bir de özellikle ABS baskı yaparken kabin içerisi çok sıcak oluyor, filtre buna dayanır mı bilmiyorum. Ayrıca kapağın yazıcı metal çerçevesine oturduğu yeri de bir şekilde bir silikon conta falan koyarak sızdırmaz hale getirmem lazım. Temiz havanın oralardan dışarı kaçmasını istemem, tamamının aşağı kabine inmesini isterim.

IMG_20211130_144234.jpg

Laboratuvar ürünü olduğu için pahalı olabilir. Belli standartları karşılıyordur filan bilemiyorum.

Bence tasarım açısından optimize duruyor, onun için uygun dedim. Arkadan üfleyen bir ürün için arka tarafda da hava çekebileceği boşluk olması gerekiyor. Aslında hurda bir fırının üs tarafına filtre eklenirse de güzel olabilir, kapaklı filan...

Evet birşey tıbbi amaçla ise zaten fiyat katlanıyor. Bu sistemin kalbi filtreler ve fanlar, geri kalanı sadece kapalı muhafaza. 4 mm polikarbondan bir kapalı alan yapmak yeterli bence.

Filtre yerleşimi ile ilgili değişik alternatifleri deneyeceğim ama. Mesela panel/HEPA filtre kombinasyonu yerine iki tane panel filtre kullanmak (maliyet açısından). Onun dışında filtrenin tepeden aşağı üflemesi veya arkadan öne üflemesi alternatiflerini de. Elimde çok hassas partikül ölçer var, aralarındaki farkı net olarak görebileceğiz.

PCB için ise vakum yapmadan önce iyi bir kompresör üflemesi yeterli olmaz mı?

Sadece PCB için değil yav. Tozsuz ortam gereken her durumda kullanmak istiyorum. Mesela kamera sökerken, mikroskop sökerken, cep telefonu ekran kaplama. Kim blilir, belki harddisk tamiri de yaparım :)

Bu fanlar dışarıdan içeriye hava çekecek, çekilen hava HEPA filtrede filtrelenecek
Neden komple mekanın içindeki havayı çekip kabin içindeki hepa'dan geçiriyorsunuz ki? Sadece kabinin içindeki havayı sirküle etse, kabinin içindeki hayvayı çekip filtreden geçirdikten sonra tekrar kabine gönderse olmaz mı? Hem daha hızlı, hem daha temiz, hem de hepa'nın ömrü uzun olur.

Son düzenleme:
Neden komple mekanın içindeki havayı çekip kabin içindeki hepa'dan geçiriyorsunuz ki? Sadece kabinin içindeki havayı sirküle etse, kabinin içindeki hayvayı çekip filtreden geçirdikten sonra tekrar kabine gönderse olmaz mı? Hem daha hızlı, hem daha temiz, hem de hepa'nın ömrü uzun olur.

O şekilde yapmak için kabinin tamamen kapalı olması lazım. Eller de kabinin içine özel çoraplarla girmesi lazım. Bu çok kısıtlayıcı bir çalışma şekli. Ama laminar akış kabini yapınca kabinin ön tarafı açık oluyor ve çok rahat çalışmaya imkan veriyor.

Ben bu tasarım için söylemiştim. Herhalde bir şeyleri atladım ama yine bunun için konuşursam çalışmak için konulmuş açıklıktan havanın içeriye hücum edeceğini sanmıyorum. İçerinin basıncı değişmiyor sonuçta. En fazla belki bir radyal fanla hava perdesi yapılabilir.
1612265726591.png

Ben bu tasarım için söylemiştim. Herhalde bir şeyleri atladım ama yine bunun için konuşursam çalışmak için konulmuş açıklıktan havanın içeriye hücum edeceğini sanmıyorum. İçerinin basıncı değişmiyor sonuçta. En fazla belki bir radyal fanla hava perdesi yapılabilir.
14624 eklentisine bak

Aynen tasarım o. Ellerin gireceği açıklık bu şekilden daha yüksek olacak ve sağ/sol kenardaki fazlalıklar olmayacak. Yan açıklık sağ ve sol duvara kadar devam edecek, yükseklik de kutunun yüksekliğinin yarısı gibi olacak.

Eğer yukarıdan sürekli ve yeterince miktarda hava akışı olmazsa, bu açıklıktan mutlaka toz ve pislik girer içeri. Elini içeri sokarken bile elinin önündeki tozları içeri ittirmiş olursun. Yakınından geçersen veya buna doğru yürürsen havadaki türbülanstan dolayı içeri birşeyler girer. Hava perdesi de olsa mutlaka içeri toz kaçar diye tahmin ediyorum.

Bunu deneyle de görürüz. İçeride tozsuz ortam sağladıktan sonra fanı kapatınca içerideki partikül oranının hemen artmaya başlayacağını görürüz diye düşünüyorum.

HEPA filtre olmadan, sadece panel filtre ile performans nasıl olacak ölçeceğim. Ama arada dağlar kadar fark olacağını düşünüyorum. En basitinden, panel filtrenin kenarında conta yokmuş. Yerine de silikonla yapıştıramayacağıma göre (tıkanınca değişecek) bir şekilde sıkı geçme takılacak. Ama bu sıkı geçmede bile birleşim yerlerinde tozların rahatlıkla içeri girebilecekleri çatlaklar yarıklar olacaktır.

PCB üreteceğim için bana da tozsuz ortam gerekiyor. Aynı zamanda yerden tasarruf için aklımda başka bir çözüm geliyor.

Planım daha önce lehim dumanını emme işi için aldığım Xiaomi Air Purifier'i kullanmak.

Bu cihazın altında zaten hepa filtre var ve 0.3μm parçacık filtereleyebiliyor. Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği gibi havayı yanlardan çekip yuvarlak bir filtreden yukarı doğru üflüyor.

Cihazı tozsuz ortam için kullanmak istediğimde masaya yan yatırıp, kenar ve üst taraflarını kapsayacak bir uzantı ile ufak bir çalışma alanı elde edeceğim. Böylece işim olmadığında bu uzantı katlanıp bir kenara kaldırılabilir.

505151-mi-air-purifier-2-xiaomi.jpg

505146-mi-air-purifier-2-filter-xiaomi.png

1638371119174.png

İşin güzel yanı bu cihaz genelde salon gibi geniş alanlar için tasarlandığı için en yüksek ayarda çift pervanesi ile oldukça fazla üfleme kapasitesi var. Böylece hızlıca bir temiz alan elde etmem de mümkün olacak.

1638371561234.png

1638371566067.png

Üfleme demişken dry film kaplaması için sıcaklık gerekiyor. Umarım bu kuvvetli üflemeler kaplayıcı ısısına olumsuz etki etmez.

Üfleme demişken dry film kaplaması için sıcaklık gerekiyor. Umarım bu kuvvetli üflemeler kaplayıcı ısısına olumsuz etki etmez.

Kuru film kaplamasını daha ısı uygulamadan elle yaptık. Kaplandıktan sonra da 100 ℃ ye ayarlanmış laminasyon makinasından birkaç kere geçirdik. Yapışma gayet iyi oldu. Tek sorun filmin altındaki toz toprak nedeniyle bazı yerlerde zirveler oluştu.

Kuru film kaplamasını daha ısı uygulamadan elle yaptık. Kaplandıktan sonra da 100 ℃ ye ayarlanmış laminasyon makinasından birkaç kere geçirdik. Yapışma gayet iyi oldu. Tek sorun filmin altındaki toz toprak nedeniyle bazı yerlerde zirveler oluştu.
Ben evde yaparken pek birşey olmamıştı, yada ben göremedim. :)

Ben evde yaparken pek birşey olmamıştı, yada ben göremedim. :)

Çok yüksek çözünürlüklü PCB'de önemli bu toz olayı. Aydıngerin iyi baskı yapması da aynı şekilde. Yoksa 1 mm yol genişliği olan PCB'de bunların hiçbir önemi yok.

Malzemeler geldi. Soldaki HEPA filtre, kenarındaki siyah conta görülebiliyor. Sağdaki de kaba filtre. Kaba filtre en üstte, fan ortada, HEPA filtre de aşağıda olacak.

IMG_20211224_162336.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back