Osiloskop seçimi

Sinyal: 8V DC + 20mV p2p
CH1: -8V bias DC 100mV/div (50mV/div kademesinde bias maksimum ±1V. Dolayısıyla bu sinyale bakabileceğimiz en hassas kademe bu)

1701299054343.png

1701298972010.png

CH1: bias=0V, dikey ofset=-8V
1701299193146.png

bias ayarı -8V iken ya da dikey ofset -8V iken bire bir aynı görüntüyü alıyorum. Tek fark bias kulllanınca eksen değerleri ve ölçümler bias düşülmüş olarak görünüyor.

Son düzenleme:
Sinyal jeneratörü en fazla 10V ofset+genliğe izin verdiğinden aynı testi 9.9V ofset + 200mV p2p sinyal ile yapıyorum:

Sinyal: 9.9V DC ofset + 200mV p2p
CH1: 100mV/div, bias=-8V (bu kademede en düşük buna izin veriyor), dikey ofset=1.9V

1701299961980.png

1701300004180.png

Bias burada işe yarıyor. Çünkü bias ve dikey ofset limitleri bu kademede ±8V. Her ikisini ayrı ayrı kullanıp ±16V a ulaşabileceğim gibi görünüyor. Ancak sinyal jeneratörü bu kadar ofsete izin vermediği için daha düşük bir kademede test edeceğim.

50mV/div ve daha küçük kademelerde bias ve dikey ofset ayrı ayrı ±1V'a kadar ayarlanabiliyor.
Yani hiç bias ayarlamazsanız dikey ofset -1V seviyesinden daha aşağı inmiyor.
Sınırları zorlamak adına 2V ofsetli küçük genlikli bir sinyal ile deneme yapacağım.

Sinyal: 2V DC + 20mV p2p
CH1: bias=-1V, dikey ofset=-1V, 50mV/div
1701300426589.png

1701300494230.png

Sinyali görüntüleyebiliyoruz :)
Ekrandaki dikey eksendeki değerlerde ve lçümlerden yine bias düşülmüş olarak görüyoruz. Ancak ölçüm değeri 1010mV olması gerekirken 1013mV olmuş durumda.

Ancak aynı genlikte sinyalden ve kanal ayarından ofset ve bias değerlerini kaldırdığımızda (yani standart 20mV p2p sinyal) ölçüm çok daha doğru sonuç veriyor (10.06mV). Bu hem sinyalin toplam genliğinin artmış olması, hem de giriş yükseltecinin sınırlarını zorluyor olmamızdan kaynaklı olabilir.

Sinyal: 0V DC + 20mV p2p
CH1: bias=0V, dikey ofset=0V, 50mV/div
1701300845349.png

Son düzenleme:
Şimdi biraz daha zor bir örnek yapalım. Sinyalin ofsetini 2V, genliğini2mV p2p yaparak deniyorum:

Sinyal: 2V DC + 2mV p2p
CH1: bias=-1V, dikey ofset=-1V, 1mV/div

1701301311498.png

1701301347407.png

CH1: bias=-1V, dikey ofset=-998.5mV, 500uV/div

1701301439820.png

Ancak şunu söylemek lazım, bu kademede sinyal biraz gürültülü ve trigger çok düzgün çalışmıyor.

Ofset+bias aralığı iki katına çıkardığından güzel bir özellik gbi görünüyor. Ancak gürültü biraz işi bozdu. Denemelerin hepsini Siglent SDG2042X sinyal jeneratörü ile ve osiloskop ve jeneratör arasında koaksiyel BNC kablo kullanarak yaptım.

Şimdi aynı denemeyi SDS2104X Plus osiloskop ile yapıyorum. 2104X Plus'ın 500uV/div seviyesindeki ofset aralığı zaten ±2V.Yani bias vermeye gerek kalmadan dikey ofseti -2V seviyesine indirebildim:

CH1: dikey ofset=-2V, 500uV/div, 1MOhm

1701302201668.png

Burada sinyal çok daha gürültüsüz ve görüntülendi ve trigger çok daha düzgün yakalıyor. 2V DC + 2mV p2p sinyalin AC kısmını düzgün görüntüleyebiliyoruz.

Not: Testler sırasında her iki cihazda da 20MHz gürültü filtresi açıktı.

Osiloskopu ve jeneratörü 50 Ohm empedansa ayarlayınca gürültü biraz daha da iyileşti:
CH1: dikey ofset=-2V, 500uV/div, 50 Ohm

1701302701291.png

Sonuç olarak bu kademede iki ayrı osiloskopun birisi 1V bias + 1V dikey ofset ile 2V bir aralık sunarken, diğeri 2V dkey ofset sunuyor. Günün sonunda aynı kapıya çıkıyor gibi. Ancak 6ySiglent gürültü açısından çok daha başarılı.

Gürültü konusunda şöyle ilginç birşey de var. Siglent "Single" ve "Auto" trigger modlarında aynı görüntüyü verirken, Rigol'de gürültü "Auto" modunda daha az dikkat çekerken "Single" modunda ciddi şekilde belli oluyor.

SIGLENT SDS2104X Plus:
CH1: dikey ofset=-2V, 500uV/div, 1MOhm, Trigger=Single

1701303111899.png

Rigol DHO804:
CH1: bias=-1V, dikey ofset=-998.5mV, 500uV/div, Trigger=Single
1701303286968.png

Gürültü konusunu biraz kurcaladım. Test etmek için osiloskopu ofisten eve getirirken evde type C besleme kaynaklarım var diye kendi adaptörünü yanıma almamıştım. Yukarıdaki denemeleri DHO804'ü Anker PowerPort Slim III şarj cihazına Type C <-> Type C kablo kullanarak bağlayarak yaptım.

1701303790727.png

Sonra gürültünün beslemeden kaynaklı olması ihtimaline karşı Anker PowerPort III Slim yerine docking station olarak kullandığım Kessington SD5750T thunderbolt istasyondan yine aynı kablo ile besledim.
1701304028340.png

Sonuç çok farketti:

Rigol DHO804:
1701304121483.png

Rigol DHO804:
CH1: bias=-1V, dikey ofset=-998.5mV, 500uV/div, Trigger=Auto
1701304163306.png

Böylece bu cihaz için besleme kalitesinin düşük genlikli sinyaller üzerindeki etkisini de görmüş olduk.

İki ayrı powerbank ile birer deneme yaptım:

1701304687254.png

Rigol DHO804 + Ravpower RP-PB159 (20100mAh):

1701304624832.png

Rigol DHO804 + Ravpower RP-PB159:
1701304742701.png

1701304881235.png

Rigol DHO804 + Floureon C908-PD (28800mAh):
1701305015909.png

Rigol DHO804 + Floureon C908-PD:
1701304993075.png

Testler için teşekkürler. Tahmin ettiğim gibi DC bias ayarlanırsa, sinyal ekranda DC offset uzaklaştırılmış olarak görüntüleniyor. Test etmemişsin ama herhalde RMS voltaj da bu görüntülenen sinyal üzerinden doğru bir şekilde hesaplanıyordur. Neticede faydalı bir özellik. DC offset olan bir sinyal üzerinde otomatik ölçümlar yapılandırırken, bu offsetin varlığını düşünüp ona göre takla atma gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Ama ayarlabilen DC bias miktarının kademeye bağlı olması da bir dezavantaj. Uygun bir DC bias verip çok düşük kademelere inilemiyor. Bunun için gene harici aktif prob gerekecek.

DC bias'daki hafif ölçüm farklılığı da hiç sorun değil. Zaten cihazın ölçüm hatası %1, o farklılık da rahat olarak bu %1 içerisinde.

Testler için teşekkürler. Tahmin ettiğim gibi DC bias ayarlanırsa, sinyal ekranda DC offset uzaklaştırılmış olarak görüntüleniyor. Test etmemişsin ama herhalde RMS voltaj da bu görüntülenen sinyal üzerinden doğru bir şekilde hesaplanıyordur. Neticede faydalı bir özellik. DC offset olan bir sinyal üzerinde otomatik ölçümlar yapılandırırken, bu offsetin varlığını düşünüp ona göre takla atma gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Ama ayarlabilen DC bias miktarının kademeye bağlı olması da bir dezavantaj. Uygun bir DC bias verip çok düşük kademelere inilemiyor. Bunun için gene harici aktif prob gerekecek.

Maksimum voltajdan bias düşülüyor. RMS de o şekilde hesaplanacaktır ancak birara deneyip yazarım.
Bence de faydalı bir özellik ama ben ofset+bias toplamı en geniş cihazı tercih ederim diye düşünüyorum. Aynı olması halinde de ayarlama kolaylığı açısından ofsetli olanı tercih ederim.

Bence bu bias olayının tamamen yazılımsal olma ihtimali de çok yüksek. Günün sonunda dinamıik aralığın bir kısmını ofset bir kısmını ofsete ayırmışlar. Sonuçta dikey eksende gördüğümüz değerler ve hesaplama şekli dışında fonksiyonel bir fark yok. Bias dinamik aralığın yarısına kadar olunca da değerleri ve hesaplamayı basitleştirmek yerine daha da karmaşık hale getiriyor.

Ancak mesela toplamı ±2V aralığını geçmemek üzere ofseti ya da biası istediğimiz gibi ayarlayabilseydik o zaman güzel olurdu. İhtiyaca göre ikisi de kullanılabilirdi.

dho804 fiyatı belli olmuş yaklaşık 720 dolara denk geliyor benim için kabul edilebilir bir fark değil gibi gözüküyor @ozkarah hocam siz nereden ne kadara temin ettiniz sakıncası yoksa paylaşabilir misiniz ?

Ben yurt dışından (ABD) getirtmiştim ilk satışa çıktığında. Orada vergileriyle 450-500 USD aralığında satılıyor.

Ben yurt dışından (ABD) getirtmiştim ilk satışa çıktığında. Orada vergileriyle 450-500 USD aralığında satılıyor.
500 dolar ve civarı olsa hiç düşünmeden hemen alacaktim 480 dolara bile satsalar etmeleri gereken kari ediyor olmaları lazım çünkü
Uçakla mı getirdiniz herhangi bir belge fatura prosedür vs gerekiyor mu yoksa direk valize atıp geliyor mu ?

Bir de ülkeden çikarken alınan şeylerin fişleri havalimanında bir yere götürülerek vergi iadesi alinabiliyordu gibi bir şey hatırlıyorum ama arastırmam gerek

Aradaki fiyat farklarına kabaca baktım resmen pasaport vizeyi saymazsak ingiltereye gidip alıp gelmek daha ucuz görünüyor

Maalesef öyle değil. Distribitörlere oslioskop, güç kaynağı, ölçü aleti vb. ürünleri Türkiye'ye gelişte ÖTV, gümrük, çoğu zaman TSE gibi bir sürü ilave masraf çıkartıyorlarmış. Distribitörlerden, bir tanesiyle benzer bir konuşma yapmıştım, o anlatmıştı. Mesela benim SDS2104X Plus'ı distribitör getirirken gümrükte TSE incelemesi istemişlerdi. Ürünü 1 hafta geç çekebilmişlerdi o yüzden.

Ar-Ge yapmak için doğru ülkede değiliz ya da ülkenin doğru zamanında değiliz.

Yolcu beraberi gelmişti. Ancak böyle gelen eşyalarda da bir sürü kısıtlama var. Limit 430 Euro idi yanlış hatırlamıyorsam. Bazı ürünlerde de bandrol vb şeyler siteyebiliyorlar. Gümrük kontrolünde takılırlarsa ve şanssızsanız çok sıkıntı çıkabilir.

Son düzenleme:
Şimdi baktım Partner Elektronik sitesine. 600 USD + KDV gibi bir fiyat koymuşlar. KDV için yapılacak birşey yok.

Ticari olarak satın alıyorsanız zaten ödeyeceğiniz KDVden düşebilirsiniz. Kalan 600 USD hala biraz pahalı ama 150-170 dolar için (gümrük riski, garanti vb) uğraşmaya da değmez bence. Zaten amortismanının vergi tasarrufuyla uzun vadede farkı çıkartır.

Ama bireysel alacaksınız KDV de maliyete ekleniyor fiyat rasyonellikten uzaklaşyor.

Şimdi baktım Partner Elektronik sitesine. 600 USD + KDV gibi bir fiyat koymuşlar. KDV için yapılacak birşey yok.

Ticari olarak satın alıyorsanız zaten ödeyeceğiniz KDVden düşebilirsiniz. Kalan 600 USD hala biraz pahalı ama 150-170 dolar için (gümrük riski, garanti vb) uğraşmaya da değmez bence. Zaten amortismanının vergi tasarrufuyla uzun vadede farkı çıkartır.

Ama bireysel alacaksınız KDV de maliyete ekleniyor fiyat rasyonellikten uzaklaşyor.
Bireysel alacagım malesef.

Artık siglent tarafına felan da bakacağım bir karar vereceğim ama neredeyse iki katını ödemek çok canımı sıkıyor.

Ar-Ge yapmak için doğru ülkede değiliz ya da ülkenin doğru zamanında değiliz.
Kesinlikle katılıyorum daha bugun gördüm pcb ithalatına da ilave baya birşeyler gelmiş umarım prototip pcbye istisna yaparlar hiç sanmıyorum
Detayını inceleme firsatim olmadı ama emc testlerimden felan da bahsedildiğini gördüm baya sikintili bir sürece benziyor

Osiloskop ile yanlış konumda ölçüm yapılınca arızalanır mı multimetrelerdeki gibi

Yanlış konumda ölçüm yapmaktan kasıt ne? Belirtilen aralığın dışında voltaj uygulanırsa girişe ihtimal var

Kullandığın osiloskobun (SDS1104X-E) girişi artı veya eksi yönde 400 Vpk voltaja dayanıklı. Problar da 1x modunda 300 V, 10x modunda 600 V a dayanıklı. Ama sen gene de yüksek voltaj vermemeye çalış osiloskoba. Mesela şebeke voltajı 325 Vpk, ama çok pis bir voltaj, anlık olarak çok yüksek voltajlı parazitler olabilir. Risk almaya gerek yok.

Probu her zaman x10 modunda tut. Sadece gerektiğinde x1 moda al, işin bitince de tekrar x10 moduna getir.

Şebeke fazı olan devreler üzerinde ölçüm yaparken izolasyon trafosu kullan.

Forum istatistikleri

Konular
5,915
Üyeler
2,501
Son üye
oguz0606

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back