Türkiye'de PCB üretimi yapan firmalar

Ben anlamıyorum abi, Aselsan hep millileştirmeden konuşuyor. Onlar artık ihtiyacı 100% kendizi mi üretiyor? Yada onlarda mı Türkiye deki PCB üreticileri kullanıyor.

Bu söylediğimi kendim gidip görmüşlüğüm yok ama, Aselsan'ın PCB üretimi dünya standartlarının en uç noktasındadır. Aselsan'ın ihtiyacını karşılayacak PCB leri bırak Türkiye'deki üreticiler, dünyada bile karşılayacak ticari üretici yoktur. Bunları üreten ülkeler sadece kendi ordularının ihtiyacı için kendileri yapıyordur, Aselsan da muhtemelen öyle yapıyor.

onewaypcb.com 10x10cm 20 usd iki üç haftada veriyor beş on kez yaptırdım . düşük adetde bence fiyat makul.

Özdisan'dan jlcpcb'nin kargo+gümrük dahil 8.16 dolar istediği 5 adet 10x10 pcb için teklif istedim. 120 dolar teklif verdiler :) . Ahni 5 katına kadar filan normal karşılyacaktım ama 15 kat fiyat verdiler. Bir de gönderim için uçak veya gemi seçeneği var. Galiba bunlarda çinden sipariş veriyorlar yada bazı kısımlarını orada hallediyorlar. Teslim süresi için 8-10 hafta diyor gemiyle. Sanırım uçak için 3-4 hafta diyordu. O zaman ben ne anladım hem bekleyecem haftalarca hem de 15 kat para verecem.

özdisan-pcb.png

Hobiden ziyade seri üretim yapanlara yönelik çalışıyorlar gibi anladım ben.
Fiyatı asıl değiştiren TOOLING adı altında aldıkları ücret (100 USD). Bir kart için revizyon olmadığı sürece bir kere ödüyoruz sanırım. Eğer sık ve adetli sipariş verirsek birim fiyat uyguna geliyor.
Ama 5-6 adet için bayağı saçma oluyor.

Hobiden ziyade seri üretim yapanlara yönelik çalışıyorlar gibi anladım ben.
Fiyatı asıl değiştiren TOOLING adı altında aldıkları ücret (100 USD). Bir kart için revizyon olmadığı sürece bir kere ödüyoruz sanırım. Eğer sık ve adetli sipariş verirsek birim fiyat uyguna geliyor.
Ama 5-6 adet için bayağı saçma oluyor.
Bana da öyle geldi. Bizim için en ideali yine Çin :) .

Forum istatistikleri

Konular
5,792
Üyeler
2,465
Son üye
anky

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back