Biraz kafam karıştı.
WA1 ile WA2 yi birleştirdiğimde üçgen mi çıkış verir yoksa sinüs mü?

sine-tri.png

Devrede bir hata var bulamıyorum. Trafo çok fazla ısınıyor.

Trafo kac watt ?

Devrede ısınan parça regulator opamp entegre var mı?

Devre kac amper cekiyor?
Trafonun değerini bilmiyorum ama önceki devrede rahat rahat yetiyordu.
XR2206, 7805,7805, 7912 ısınıyor.
Orjinal şema ile orjinal devrenin bir birini tutmadığını fark ettim. Ben şemaya göre yapmıştım, devrede farklı kısımlar var. İnceliyorum bakalım.

Trafonun değerini bilmiyorum ama önceki devrede rahat rahat yetiyordu.
XR2206, 7805,7805, 7912 ısınıyor.
Orjinal şema ile orjinal devrenin bir birini tutmadığını fark ettim. Ben şemaya göre yapmıştım, devrede farklı kısımlar var. İnceliyorum bakalım.

Xr2206 yi soket ile taktiysan soker misin? Sökünce devreye tekrar enerji ver ve regulatorleri kontrol et ısınma gidiyor ise entegre sorunlu yada pcb de yanlış yere besleme gidiyor hata olabilir.

Xr2206 yi soket ile taktiysan soker misin? Sökünce devreye tekrar enerji ver ve regulatorleri kontrol et ısınma gidiyor ise entegre sorunlu yada pcb de yanlış yere besleme gidiyor hata olabilir.
Önce pcb yi düzeltmem lazım. Şuanki hali ile çok sıkıntılı.

Devrede işaretlediğim potların orta bacaklarını GND tarafına mı bağlamalıyım yoksa diğer uca mı?
Burada eskiden Tek DC Offset trimpot ile sinüs ve üçgen için ayar yapılıyordu. Sinüsü ayarlayınca üçgen, üçgeni ayarlayınca sinüs bozuluyordu.
Bende ikisine ayrı trimpot koymaya kadar verdim ve GND tarafındaki switch'i yukarı taşıdım. Bu alanda kafamın basmadığı birşey var. Çözemedim.

47kpotlar.png

Orada iki adet trimpot kullanılacak. Ben olsam trimpotun orta ucunu saseye baglardim. Semada da orta üç aşağı bakıyor.

Soldaki dc ofset trimpotunu da iki tane kullanmışsın. Bence o 1 adet olacak. Kaba ayari oradan yapıp her sinyal şekline göre ince ayari bu 47k trimpotlarla yapacaksın.

Soldaki şema daha mantıklı gibi. Daha az malzeme ile daha kolay.

Son düzenleme:
Orada iki adet trimpot kullanılacak. Ben olsam trimpotun orta ucunu saseye baglardim. Semada da orta üç aşağı bakıyor.
Ben o trimmerlerin orta bacağını tanımadığım için yanlış yapmışım sanırım.

Soldaki dc ofset trimpotunu da iki tane kullanmışsın. Bence o 1 adet olacak. Kaba ayari oradan yapıp her sinyal şekline göre ince ayari bu 47k trimpotlarla yapacaksın.
Orjinalde bir tane evet ama tek başına yetmiyor.
Onu kabaca ayarlayıp diğer 47k lara geçtiğimde sinüsü ayarlasam üçgen bozuluyor, üçgeni ayarlasam sinüs bozuluyor. O yüzden ayrı ayrı yaptım.

Soldaki şema daha mantıklı gibi. Daha az malzeme ile daha kolay.
Her zamanki gibi kalite peşindeyim. Daha çok malzeme, daha kalite :katil2:

Ben o trimmerlerin orta bacağını tanımadığım için yanlış yapmışım sanırım.

Orjinalde bir tane evet ama tek başına yetmiyor.
Onu kabaca ayarlayıp diğer 47k lara geçtiğimde sinüsü ayarlasam üçgen bozuluyor, üçgeni ayarlasam sinüs bozuluyor. O yüzden ayrı ayrı yaptım.

Her zamanki gibi kalite peşindeyim. Daha çok malzeme, daha kalite :katil2:

Soldaki iki 1 Mohm tamamen paralel oluyor ve 0 - 500k arasi trim ediyor. Birini yarıda bırakırsan bu değer daha da aşağı düşer.. 300k ohm gibi bir trim yeteneğine sahip olacaktır. 1 M olmuyor yani

Soldaki iki 1 Mohm tamamen paralel oluyor ve 0 - 500k arasi trim ediyor. Birini yarıda bırakırsan bu değer daha da aşağı düşer.. 300k ohm gibi bir trim yeteneğine sahip olacaktır. 1 M olmuyor yani
Toprağa akmıyor ama. Üstteki hattan +12v geliyor, alttaki hattan - 12v geliyor. Yinede paralel mi oluyor? Yandı beyin.

Ben şemada bir problem görmüyorum. Tuhaf gelen şey nedir?

Aslında R1, R2, RV4, RV6 ya gerek yok. Onlar 1 M lik trimpotların yaptığı ayar için bir ince ayar görevi yapıyor. Mesela 1 M trimpotları çok turlu yaparsan artık doğrudan ince ayar yapıyor olacaksın. 1 M çok turlu yoksa başka bir değer de olur. 100 k, 560 k, artık ne bulursan :)

1M lar gerilim bölücü offset veriyor sanırım. Aslında 500k alması çok sorun olmayabilir. 47k ların etkisini bastırmaması içşn 1mega kullanılmış. Mevcut hali ile 47 yerine 22 k olursa 500k olayını dengeler.

Şimdi kimin dediğini yapıyım bilemedim. :D

Benim dediğime göre gidersen birşey yapman gerekmiyor, o yüzden oradan başlamakta fayda var :katil2:

Benim dediğime göre gidersen birşey yapman gerekmiyor, o yüzden oradan başlamakta fayda var :katil2:
Abi bu şekilde iken 47k ların orta bacağı doğru mu? @serkan_48 toprağa çekili diyor.
Yada madem ince ayara gerek yok ben o iki potu kaldırayım. 2 tane 1 m pot ile devam edeyim. Onlarda paralel olduğu için 500m olmuş olsun. Ama o zaman da 100k dirençler ile 1m potlar arasından toprağa çekmem gerek dimi? Sanırım o şekilde direnç bölücü oluyor.

1 M potun yaptığı, +12 V ile -12 V arasında bir voltaj elde etmek. Sonra R1 ve RV4 ile bu voltaj tekrar bölünüyor. 1 M yi pot olarak bırakırsan ayarlaması zor olur. Ama oraya çok turlu koyarsan ince ayar yapabilirsin.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back