@taydin abi düşük frekansdaki bozulmayı bulmak için sinyal takibi yaptım.
Resimden de anlaşılacağı gibi TL072'nin çıkışına kadar bozulma yok. Taki en son çıkışta bozuluyor sinyal.
Hatta Enson çıkıştan R12 den geçip 6 numaralı bacağa geri dönüyorya orası da sağlam.
Bu TL072'yi özdisandan almıştım. Bu kaçıncı değiştiğim opamp. Acaba başka bir model mi denesek?
Herhalde düşük frekansda bir sıkıntı oluyor bu opampda.

xr2206hata.png

Bacak yapısı aynı olan LM358 ve LM833 opamp denedim şimdi. Tam olarak aynı sorun var.
Bu da demek oluyorki sorun opampda değil.
R13'ün altındaki 10uF Bi-Polar kondanstör olaması gerekenden çok yüksek voltajlı.
Normalde maks 25v olması lazımdı. Ben bulamadığım için 250v taktım. O sorun yaratabilr mi?

10uF 250v Bi-Polar Elektrolitik kondansatörü söktüm. Yerine 10uF 100v SMD kondansatör taktım.
Şuanda sorun düzeldi.

Şimdi son bir sorun. 3 Hz altına inemiyorum.
Ayrıca 5 Hz altındaki frekanslarda display hep 6 Hz gösteriyor.
Yani bu cihazı hiç bir yardımcı ekipman olmadan kullanmak istiyorsak en düşük 5 Hz den başlamamız gerekiyor.
Yada kodları inceleyip 3 Hz'e kadar doğru ölçtürmeliyiz. Altını zaten cihazdan da alamıyoruz.

3hz.png

1 kHz sinüs ayarlayıp IC3a çıkışındaki sinyale ve IC3b çıkışındaki sinyale osiloskopla bakalım.

Şimdilik sen o sinyal jeneratöründeki frekansmetreyi düşünme. O kullanılan frekansmetre kütüphanesinin nasıl kısıtlamaları var nedir durum belli değil. Sinyal jeneratörünün kendisi düzgün çalışsın, bunu osiloskop ile doğrulayalım.

Şimdilik sen o sinyal jeneratöründeki frekansmetreyi düşünme. O kullanılan frekansmetre kütüphanesinin nasıl kısıtlamaları var nedir durum belli değil. Sinyal jeneratörünün kendisi düzgün çalışsın, bunu osiloskop ile doğrulayalım.
Abi cihazı komple söktüm. Bazı iyileştirmeler yapıyorum. Tekrar toparladığımda yeniden doğmuş olacak.

Bakırı reçine IPA veya reçine selülozik tiper karışımı ile kaplayıp kurutmayı deneseydin keşke. Bu metot paslanmayı engellemesi lazım deniyor ama ben kendim denemedim hiç şimdiye kadar.

Bakırı reçine IPA veya reçine selülozik tiper karışımı ile kaplayıp kurutmayı deneseydin keşke. Bu metot paslanmayı engellemesi lazım deniyor ama ben kendim denemedim hiç şimdiye kadar.
Önce bir çalışır hale gelsinde sonra bakarız kaplamaya abi.

Tek bir noktaya koymayı unuttuğum GND simgesi devremi çöp etti :kizgin3:
Ekran görüntüsü 2022-08-21 131530.png

Niye çöp etsin yaw. Tel köprü at olsun bitsin...
LM7805 den 10v çıkıyordu. Patlayan çatlayan var mı diye hiç bakmadım. Yaptığım hatayı görünce direk toplayıp kaldırdım devreyi.
Zaten sıcaklar yüzünden ittire ittire uğraşıyorum.

eğer orada gnd yoksa isterse 100V gitsin bir yere akamıyor bence gnd yoksa sorun olmamıştır.

bu 3d yazıcı benim bütün ayarlarım ile oynadı bu trigorilla kartını çizenler yakın zamanda telef olur umarum

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back