XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Bu jeneratör ilk görseldeki komütatör üzerindeki gibi 300 megaHz lere çıkıyor mu?
Yanlış anlamayın Ben de bir sinyal jeneratörü projesine başlayacağımda. Aklımda bir tasarım var ama yine de;
Bir Fikir edinmek istedim.
Resme bakınca şimdi fark ettim. Komutatör üzerindeki rakam 300kHz.
Datasheet'inde de max 1mHz dediğine göre 300mHz desteklemiyor.

Devrede DB102 köprü diyot kullanılmış. Bu 100v luk bir diyot. Ben aynısını bulamadığımdan DF10 köprü diyot almıştım. Bu da 1000v luk bir diyot.
12v luk bir devre için 1000v diyot kullanmakta bir sakınca var mı? @taydin abinin 4001 ile 4007 diyot testlerini hatırladım şimdi. Bu durumda sıkıntı olmaması lazım :) Yine de emin olmak için soruyorum.
Patates baskı (köprünün kendisi boş) değilse hiçbir sorun olmaz. Bu devre zaten yüksek akım çekecek bir devre değil.

n11.com'dan AD9833 Sinüs Kare Üçgen Sinyal Jeneratör Modülü SPI 0,1hz-25Mhz seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Çin'den birkaç ay önce getirtmiştim. Daha power verme fırsatım olmadı.

IMG_20200810_160828.jpg

Arkadaşlar merhaba;
Bu modüller iyi güzel de, kontrol ünitesi yokmu? Hani sadece bu değil sanırım. Bir pot +/- veya encoder ile bitiyorsa, bende başlayayım.
Açıkçası şimdi cep telefonundan internet'e kısa bir araştırma yaptım. Hiçbir döküman bulamadım.
Bilgi verirseniz sevinirim.

Aynı çip mi?
N11 deki 24tl. Düzgün çalışıyorsa bizim yaptığımız masrafa deymez valla.

Çip aynı ama devre farklı. Bendekinde ilave birşeyler daha var. Müsait bir zamanda incelemesini yapacağım bendekinin. Şemasını da çıkarırım eğer hazırda yoksa.

Arkadaşlar merhaba;
Bu modüller iyi güzel de, kontrol ünitesi yokmu? Hani sadece bu değil sanırım. Bir pot +/- veya encoder ile bitiyorsa, bende başlayayım.
Açıkçası şimdi cep telefonundan internet'e kısa bir araştırma yaptım. Hiçbir döküman bulamadım.
Bilgi verirseniz sevinirim.

Bunu LCD/buton shield olan arduino ile kullanabilirsin.

Yazılımı yüklenmiş hazırı varmı bu dediğinizin.
Entegre ya da modüllere, yazılım atma işi ile hiç uğraşmadım da.

Bedavadan biraz pahalı. Ben yanlışlıkla butonsuzunu aldım. Duruyor çekmecede :)

Sistemin ön paneli Potlu yada encoder li olmayınca benim gibilere ters geliyor.
Her 10hz için tık tık tuşla yada keypad ile girmek zor iş.

Sistemin ön paneli Potlu yada encoder li olmayınca benim gibilere ters geliyor.
Her 10hz için tık tık tuşla yada keypad ile girmek zor iş.

Enkoder shield'leri de var arduino için ;)

Aynı çip mi?
N11 deki 24tl. Düzgün çalışıyorsa bizim yaptığımız masrafa deymez valla.
Öyle düşünüyorsan 24 TL üzerine kontrolcü Kutu ekran derken ikinci el temiz bir tane de alabilirsin. Uygun arıyorsan yaptığının kit hali 50TL...
[TRY50.60 42% OFF]XR2206 Sinyal Fonksiyon Jeneratörü DIY Kitleri + Kılıf Sinüs Üçgen Kare 1Hz-1MHz DIY Elektronik Kitleri from Elektronik eşyalar on banggood

Öyle düşünüyorsan 24 TL üzerine kontrolcü Kutu ekran derken ikinci el temiz bir tane de alabilirsin. Uygun arıyorsan yaptığının kit hali 50TL...
[TRY50.60 42% OFF]XR2206 Sinyal Fonksiyon Jeneratörü DIY Kitleri + Kılıf Sinüs Üçgen Kare 1Hz-1MHz DIY Elektronik Kitleri from Elektronik eşyalar on banggood
Ben elektronikçiye her gittiğimde 50tl veriyorum. Bu gün arduino pro mini almaya gittim. 22tl fiyatı vardı. Yine duramadım 50tl verdim çıktım. Yani nasıl ayarlıyorlarsa her seferinde 45-50 arasını tutturup alıyorlar benden :)
O yüzden eşektronikçiye gitmektense hazır almak işime geliyor. Ama hobi işte. Kendim yapmayıncada bi cazibesi kalmıyor.

O yüzden eşektronikçiye gitmektense hazır almak işime geliyor. Ama hobi işte. Kendim yapmayıncada bi cazibesi kalmıyor.

Sanki aklı selim bir insan normal şartlarda fonksiyon jeneratörüne para harcar da, cazibe sorgulayacağız... Gel gör ki bu tarz aletlerin bizim gibi insanların laboratuvarda çeşit çeşit ve birden fazla bulunması gerekiyor. :D Bakınız:

Çin'den birkaç ay önce getirtmiştim. Daha power verme fırsatım olmadı.

Sanki aklı selim bir insan normal şartlarda fonksiyon jeneratörüne para harcar da, cazibe sorgulayacağız... Gel gör ki bu tarz aletlerin bizim gibi insanların laboratuvarda çeşit çeşit ve birden fazla bulunması gerekiyor. :D Bakınız:
@taydin abiyi bi silkelesek bir aliexpress bir de banggood çıkarır bence :katil1:

Ben bundan aldım ama maalesef iki adet kondansatörün değerleri olması gerekenden farklı geldi. Tam da jumper önündeki monolitik seramikler. Bir tane dso138 osiloskopum var ama iki makineyi de (farklı) adaptörlerle beslediğimden midir nedir çok parazit alıyor. Hiçbir şey gözükmüyor desem yeridir.

Ben bundan aldım ama maalesef iki adet kondansatörün değerleri olması gerekenden farklı geldi. Tam da jumper önündeki monolitik seramikler. Bir tane dso138 osiloskopum var ama iki makineyi de (farklı) adaptörlerle beslediğimden midir nedir çok parazit alıyor. Hiçbir şey gözükmüyor desem yeridir.

dso138'i power bank ile beslemeyi deneyebilir misin? Bakalım o zaman sinüsü temiz gösterecek mi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back