XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Powerbankım yok maalesef hocam. İnanır mısınız 9 volt pilim bile yok. 9 volt pil uygunsa yarın alıp deneyebilirim.

9V pil hem voltajı uymaz hem de kapasitesi çok düşük hemen biter. Ama 4 lü AA kalem pil tutucu alıp 4 tane de pil takarsan dso138'i uzun süre çalıştırır.

9V pil hem voltajı uymaz hem de kapasitesi çok düşük hemen biter. Ama 4 lü AA kalem pil tutucu alıp 4 tane de pil takarsan dso138'i uzun süre çalıştırır.

Hmmm. Çalışma voltajı 9-12 volt diye hatırlıyorum ve hep 9 volt ile beslemeye çalışıyorum. İnternetten bir araştırma yapayım çalışma voltajına. Ona göre 4 ya da 6 adet kalem pille bir organizasyon yapıp sonucu gönderirim hocam.

Biz bu sinyal jeneratörü için Atmega328p ye direk ilgili kodu mu atacağız? yoksa önce bootloader mı yüklememiz gerek?

dso138'i power bank ile beslemeyi deneyebilir misin? Bakalım o zaman sinüsü temiz gösterecek mi.

Evet hocam yazıcıdan çıktıyı aldım 9 vdclik kaynağı hazırladım.

20200811_205243.jpg

Sonra devreyi karmaşık olsa da kurdum.

20200811_163727.jpg

XR2206dan hiçbir sinyal alamadım. DSO138'im çok eski olduğundan sorunu onda buldum ve switchlerin güzel hareket etmediğini fark ettim. Arada taklıyordu. Kontak spreyim olmadığından wd40 sıktım. Güncellemesini yaptım. Sonra devrede kısa devre olmaması gereken bir jumper buldum ve onu açtım. Sonra devreyi tekrar kurdum ama maalesef olmadı. DSOnun kendi üstündeki kalibrasyon çıktısı kusursuzdu. Çinlilerden aldığım 9v pil bağlantı aparatına bakmak geldi aklıma ve evet. Saçmalık.

20200811_205338.jpg

Yenisini takıp düzelttikten sonraki sonuç mutlu etti. :D
20200811_205239.jpg

20200811_205257.jpg

Şeffaf kutular çok hoş duruyor :)

• Beğen
Reactions: 333
Pille çalıştırınca parazit gittiyse demekki bir gound loop sorunu vardı. İkinci aşamada şunu deneyebilirsin: Sinyal jeneratörünün şasesini ve osiloskop şasesini mümkün mertebe kısa ve kalın bir kablo ile birleştirip güç kaynağından çalıştır. Pil kadar temiz olmasa da faydası olması lazım.

Bir de sinüs grafiği saf bir sinüse benzemiyor. Biraz harmonikli gibi. Üstünkörü bakınca üçgen dalgaya benziyor.

Biz bu sinyal jeneratörü için Atmega328p ye direk ilgili kodu mu atacağız? yoksa önce bootloader mı yüklememiz gerek?

Eğer arduino bootloader'i programlarsan o zaman arduino IDE ile "sketch" programları yazabilirsin. Yani sanki senin sinyal jeneratör bir arduino gibi görünür.

Ama bootloader koymazsan "Atmel Studio" veya günümüzde adı neyse artık :) onu kullanıp sıfırdan program yazman lazım. Şöyle düşün: Arduino'nun bootloader'i Atmel Studio veya onun komut satırı bileşenleri ile yazılıp derlenmiştir. Ayrıntılı iştir, şu aşamada tavsiye etmem :)

Pille çalıştırınca parazit gittiyse demekki bir gound loop sorunu vardı. İkinci aşamada şunu deneyebilirsin: Sinyal jeneratörünün şasesini ve osiloskop şasesini mümkün mertebe kısa ve kalın bir kablo ile birleştirip güç kaynağından çalıştır. Pil kadar temiz olmasa da faydası olması lazım.

Bir de sinüs grafiği saf bir sinüse benzemiyor. Biraz harmonikli gibi. Üstünkörü bakınca üçgen dalgaya benziyor.

Kullandığım adaptörler de çin işi dandiklerden. 9v yazıp 7.5 veren cinsten. Doğrudur hocam sinüs kusursuz olarak çıkmıyor. Harmonik mevcut. Sağ üstteki jumper sinüs/üçgen dönüşümü yaptırıyor sözde. Kare dalgada da aynı sorun var. Sanki fourier serisi açıyormuş gibi bir his geliyor. Sinüsten kare yapıyor sanki.

20200811_220151.jpg

Devre şemasının tam ortasında "distortion" diye bir trimpot var. Onunla belki sinüsü biraz adam edebiliyorsundur :)

Devre şemasının tam ortasında "distortion" diye bir trimpot var. Onunla belki sinüsü biraz adam edebiliyorsundur :)

Bende yok maalesef. Yani lehimlerken trimpot lehimlemedim hiç. İlgili kondansatörü bulup değiştirmek lazım o zaman.

İşin özü elimdeki hiçbir şeyin güvenilirliği yok. Benimkisi şekillere bakıp bakıp zevk almak.

Eğer arduino bootloader'i programlarsan o zaman arduino IDE ile "sketch" programları yazabilirsin. Yani sanki senin sinyal jeneratör bir arduino gibi görünür.

Ama bootloader koymazsan "Atmel Studio" veya günümüzde adı neyse artık :) onu kullanıp sıfırdan program yazman lazım. Şöyle düşün: Arduino'nun bootloader'i Atmel Studio veya onun komut satırı bileşenleri ile yazılıp derlenmiştir. Ayrıntılı iştir, şu aşamada tavsiye etmem :)
Bolca video izledim ama herkes arduino uno ile anlatmış. Biraz kurcalayıp bendeki due yi boot loader yapmayı başardım. Şimdi sıra atmega328 içine fonksiyon jenaratörünün dosyalarını atmakta.
Pin bağlantılarını da çözersem halletmiş olacağım sanırım.

Bende yok maalesef. Yani lehimlerken trimpot lehimlemedim hiç. İlgili kondansatörü bulup değiştirmek lazım o zaman.

XR2206 nın WA1 ve WA2 arasına trimpot bağlayabilirsin. Ama çipin çalışma şeklini bilmiyorum, belki de o trimpot üçgen dalganın düzgünlüğünü ayarlıyordur.

İşin özü elimdeki hiçbir şeyin güvenilirliği yok. Benimkisi şekillere bakıp bakıp zevk almak.

İyi bir havya geliyor. Bir de UT139C alırsan ölçüm işinde baya bir ilerleme katedersin. O elindeki multimetre sana çok saç baş yoldurur.

• Beğen
Reactions: 333
XR2206 nın WA1 ve WA2 arasına trimpot bağlayabilirsin. Ama çipin çalışma şeklini bilmiyorum, belki de o trimpot üçgen dalganın düzgünlüğünü ayarlıyordur.

İyi bir havya geliyor. Bir de UT139C alırsan ölçüm işinde baya bir ilerleme katedersin. O elindeki multimetre sana çok saç baş yoldurur.

Trimpotu deneyeceğim hocam. Evet havya geldi ama oyuncak gibi. Bir de havya ucu ayarlayamadım daha. Çok ince. UT139C ilk incelediğiniz günden beri sepetimde duruyor. 250-300 bandında dolaşıyor. Bir sıkıntı olmazsa bu ay onu da almayı düşünüyorum hocam. Geriye Korad KA3005D kalıyor şimdilik. İlk baktığımda 550 liraydı şimdi 800 olmuş. Güzel ülkem. :( Zaten sonrası osiloskop. Oraya daha çok var benim için.

2 yıl önce, 20 TL ya aldığım havya 35 TL olmuş. 5 adet uç ile birlikte.TR de uçlar pahalı olduğundan, aynısından dün sipariş ettim. Hafif ve memnunum.
Ev amatör işler için yeterli sanırım.
cdb712c2a588ccf0f44f74a3b4a459ef.jpg

Frekans Jeneratörü LED Gösterge Programlaması

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back