XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Bunu kesin tespit etmek lazım. Yoksa debelenir dururum.
Buna çiftli bağlaman gerekiyor. a ve b kanalları demiş.
switch-tog-dbl.jpg

Yok. O elindeki mavi switch sadece SW2a ya bağlansın. SW2b için ayrı bir switch kullanabilirsin. Veya tek kollu çift switch bulursan da olur.
Ben şemayı inceleyince gayet iyi anladım ama switch ile tam koordine edemedim. Sanırım sizin dediğiniz şu;

images (7).jpeg

Bu durumda da şu soru takıldı aklıma. Switch b boş konumda iken switch a hangi pozisyonda olacak. Gerçi ikiside 47k trimpota bağlı. Biz neye ayarlarsak ona göre hareket edecek. Kafam karıştı yine :D

Bu durumda da şu soru takıldı aklıma. Switch b boş konumda iken switch a hangi pozisyonda olacak. Gerçi ikiside 47k trimpota bağlı. Biz neye ayarlarsak ona göre hareket edecek. Kafam karıştı yine :D

Tam düzeni incelemedim ama şöyle bir şey olacak, çıkışı sinüs ayarladığında WA1 - WA2 devreye girecek. Üçgen olduğunda açık konumda olacak.

Son düzenleme:
Şuradaki yapının aynısıdır o:

1606236198677.png

Evet aynen. orta uç ortak, dış uçlar da kontaktlar. Yani şemadaki okun arkası ortak uç, okun önü de sağ ve sol kontaktlar.
Az daha zorlarsam anlayacağım. :D

Tam düzeni incelemedim ama şöyle bir şey olacak, çıkışı sinüs ayarladığında WA1 - WA2 devreye girecek. Üçgen olduğunda açık konumda olacak.
Triangle dediği üçgen sanırım. Ama bu triangle konumu 2 kademe. Yani switchi sinüse aldığımızda da devrede almadığımızda da devrede. Burada tek ayrım 2 farklı 47k trimpotu neye göre ayarlayacağız?

Triangle dediği üçgen sanırım. Ama bu triangle konumu 2 kademe. Yani switchi sinüse aldığımızda da devrede almadığımızda da devrede. Burada tek ayrım 2 farklı 47k trimpotu neye göre ayarlayacağız?
Evet triangle üçgen sinyal demek. Sinüs ve üçgen dalga aynı çıkıştan, kare dalga ikinci bir çıkıştan veriliyor. Nasıl aynı anda devrede? Sinüs ve Üçgen dalga arasında geçiş yaptığında THD için kullanılan 14 numaralı bacağa paralel bağlı 300ohm ve 1K potu devreden kaldırmış oluyorsun.

Evet triangle üçgen sinyal demek. Sinüs ve üçgen dalga aynı çıkıştan, kare dalga ikinci bir çıkıştan veriliyor. Nasıl aynı anda devrede? Sinüs ve Üçgen dalga arasında geçiş yaptığında THD için kullanılan 14 numaralı bacağa paralel bağlı 300ohm ve 1K potu devreden kaldırmış oluyorsun.
Sanırım olması gereken bu resimdeki gibi.
Şimdi duruma bakacak olursak;
Switch yukarıda iken yeşil(ortak uç) ve turuncu, sw-a için kapalı devre oluyor. Bu durumda şemadaki R15 dediği 47K trimpota ayarlanan değer devreye veriliyor. Sw-b ise açık devre kaldığından herhangi bir fonksiyonu yok. Diyelim ki bu durumda Cihaz triangle olarak çalışıyor.
Switch'i aşağı indirdiğimizde yeşil(ortak uç) ve kırmızı kapalı devre oluyor. Bu durumda R16 dediği 47K diğer trimpota ayarlanan değer devreye giriyor. Ama şimdi switch bu konumda olunca siyah ile siyah ta kapalı devre oldu ve sw-b de devreye girdi. Şimdi sw-a da, sw-b de devrede.
işte burada benim beyin yandı.

fonksiyon_jeneratörü2.jpg

Baya yaklaştın :D Dış siyahı diğer dış uca bağladınmı tamamdır. Şemadaki anahtar pozisyonlarını senkron düşüneceksin. Biri sola bakıyorsa diğeri de sola bakmalı.

Aslında elinde tekli anahtar varsa SWb'ye de bağlasan yeterli olur. Diğer tarafta tek pot ile anahtarsız kullanman yeterli. Bunun olayı sinüs sinyale geçtiğinde üçgen sinyal kazanç ayarlarının korunması ya da tam tersinde sinüs sinyal ayarının korunması. Tabi şemaya uygun yaparsan daha da iyi olur.

Baya yaklaştın :D Dış siyahı diğer dış uca bağladınmı tamamdır. Şemadaki anahtar pozisyonlarını senkron düşüneceksin. Biri sola bakıyorsa diğeri de sola bakmalı.
Abi dış siyahı anahtarın dış ucuna bağlamaktan bahsediyorsan o zaman switch'in iki konumunda da sw-b açık devre olur diye düşünüyorum :D
Yanlış anladım herhalde senin demek istediğini.

Aslında elinde tekli anahtar varsa SWb'ye de bağlasan yeterli olur. Diğer tarafta tek pot ile anahtarsız kullanman yeterli. Bunun olayı sinüs sinyale geçtiğinde üçgen sinyal kazanç ayarlarının korunması ya da tam tersinde sinüs sinyal ayarının korunması. Tabi şemaya uygun yaparsan daha da iyi olur.
Bunun üzerine biraz düşünmem lazım. Tam kafamda oturtamadım olayı hala. Bana beyini parayla verdide az mı aldım acaba :katil2:

Abi dış siyahı anahtarın dış ucuna bağlamaktan bahsediyorsan o zaman switch'in iki konumunda da sw-b açık devre olur diye düşünüyorum :D
Yanlış anladım herhalde senin demek istediğini.

Yav switch'in dış ucuna bağladığın siyah varya, onu diğer dış uca taşıyacaksın :)

Yav switch'in dış ucuna bağladığın siyah varya, onu diğer dış uca taşıyacaksın :)
O zaman da yeşil ile turuncu kapalı devre oluyor(yani sw-a aktif oluyor) ve sw-b de aktif oluyor. İki sw de her halukarda aktif oluyor. Oradaki ayrıntıyı kaçırıyorum ben.

Bak senin renklere göre yaptım:

1606240231025.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back