Yeni güç kaynağı projesi.

Bu guc kaynaklari pil i simule ederken , pil sarj olmasini simule edebiliyor mu? Yani sisteme disardan voltaj verdigimde bir lipo pil gibi davranabilir mi?
Evet davranır. Aslında içinde güç kaynağı ve yük var. İstediğin kimya gibi davrandırırsın. Akım çekerken iç direnci vs de simule eder. Daha büyük olan 2 quadrant güç kaynakları grid e iade ediyor ama ufakları ısıya dönüştürüyor. Yalnız büyükleri pil simule eder mi diye hiç araştırmadım, EV pili gibi davranabilirler belki

Şarjlı pillerin ya da normal kalem pillerin sağlık durumunu filan ölçebiliyor mu?

SMU kullanırsan hem şarj hem deşarjı aynı anda simule edersin.

Ama Rigol güç kaynağı ve Rigol elektronik yük varsa, ayrı ayrı deşarj ve şarjı simule edersin.

Şarjlı pillerin ya da normal kalem pillerin sağlık durumunu filan ölçebiliyor mu?
Bu farklı bir şey. Şöyle düşün bir alet var bu kapalı bir kutu ne olduğunu boşver, dışarı 2 adet kablo çıkıyor sen bu iki kablo ucunda pil varmış gibi çalışıyorsun, ve o pil istediğin pil olabiliyor.
Aynı anda simule etmek mi yoksa ayrı ayrı mı daha avantajlı?
Bu yapılacak işe göre değişir. Bazı uygulamalar zaten 2 quadrant besleme ister, o zaman ayrı ayrı diye şansın kalmaz. Ama elindeki ekipmanı doğru kullanırsan ayrı kaynaklar ile halledebilirsin. Önemli olan ekipmanı ve yapacağın işi iyi tanımak.

Örnek 9V luk pili simule etmek demek, güç kaynağından 9V çıkış vermek ile aynı şey demek değil mi, değilse ne farkı var?

Örnek 9V luk pili simule etmek demek, güç kaynağından 9V çıkış vermek ile aynı şey demek değil mi, değilse ne farkı var?
9v luk cikis, cekilen akima gore azalmasi gerekiyor, 8.9 8.8 ... 7v dusecek mi? Dusemeyecek. Dolayisiyla bir pil simule edilmis olmayacak. Yani pillerin bir kapasiteleri var, bilmem ne mah (mili amper saat), bunu da yapmali.

Kapasite, iç direnç bunlar ne olacak? Mesela bir motor sürdüğünüzü düşünelim, motoru yavaşlatırken mekanik enerjiyi elektriksel enerjiye çevirip pile geri yollayabilirsin. Bunu denerken bu tip güç kaynaklarını bozanlar oluyor. İşe göre alet hocam, zaten bu tip aletleri sık görmeme sebebimiz spesifikleşmiş kullanım alanları olması.

Mesela bir motor sürdüğünüzü düşünelim, motoru yavaşlatırken mekanik enerjiyi elektriksel enerjiye çevirip pile geri yollayabilirsin. Bunu denerken bu tip güç kaynaklarını bozanlar oluyor.
Bunun olmaması için DC motor sürerken normal güç kaynağı methodu ile değil de, pil simülasyonu methodu ile mi yapmak lazım ?

Bunun olmaması için DC motor sürerken normal güç kaynağı methodu ile değil de, pil simülasyonu methodu ile mi yapmak lazım ?
Her uygulamada bu olmaz. Uygulamayı netleştirmek gerekli çözüm konuşmak için, güç kaynağına enerji iade etmemeye çalışmak, ya da orada hali hazırda bir yük tutarak çözülebilir. Pil simule den güç kaynağı sadece bu iş için alınmaz, ama varsa iki yönlü enerji akışı gerektiren uygulamalarda kullanılır

@taydin

Bu fişin banana jackları birbirine kısa devre değil mi bilgin var mı?
Ayrıca prize değen metal topraklama kısmının da tüm banana jacklarda da kısa devre göstermemesi normal mi?

Masa kaplamasına krokodil ve normal 2.5mm çok damarlı bakır bablo ile banana soketine bağlantıyı yaptım ama emin olamadım. Nasıl kontrol sağlanacak?

WhatsApp Image 2024-03-23 at 2.49.10 PM.jpeg

Son düzenleme:
İyi tercih. Hayırlı olsun! Bendeki 832A ya göre birçok avantajı var.

1) Üç çıkış tamamen izole.
2) İki ana çıkış seri ve paralel yapılandırılabiliyor. Bir sürü kablolama, akımı az paylaştı çok paylaştı olayı yok.
3) AWG modu :dehset1:. Ama bu mod ile ilgili kullanım kılavuzu ve ana ekranda farklı açıklamalar var, tam anlamadım ...

AWG modunda aslında programlanabilir güç kaynağına benziyor ancak çok daha kısa aralıklarla çalışabildiğinden bir dalga formu oluşturmanıza ve bunu tekrarlı modda çalıştırmanıza da izin veriyor.
1711194469971.png

NOT:
Konu güç kaynağını pil gibi kullanmak ama güç kaynağı ile pil şarj etmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı var:

Bu cihazlar güç beslemek için tasarlanmış. Üzerinde gerilim olan bir şeye bağlanmak için değil. Bu sebeple PİLİ DOĞRUDAN BAĞLAMAYIN. Bağlamanız gerekiyorsa bir diyot ile akım yönünü kısıtlayın. Yoksa güç kaynağınıza zarar verebilirsiniz. Bu konudaki uyarı kullanım kılavuzunda da var.

Bu guc kaynaklari pil i simule ederken , pil sarj olmasini simule edebiliyor mu? Yani sisteme disardan voltaj verdigimde bir lipo pil gibi davranabilir mi?
Sakın !!!

AWG modunda aslında programlanabilir güç kaynağına benziyor

Broşürde 1 ms adımlarla voltaj üretebiliyor derken, kullanım kılavuzunda 100 ms diyor. Eğer 1 ms ise bu süper bir özellik. Ama kılavuz doğrudur muhtemelen.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back