Yeni güç kaynağı projesi.

Artık elektronik yükü da ayarlaman lazım. Eğer imkanın varsa al bir Rigol DL3021 bir daha arkana bakma. Eğer imkanın yoksa Çin'de "battery tester" diye PCB şeklinde elektronik yükler var, onlardan alabilirsin.
Rigol DL3021 ya da Rigol DL3021A alacağım, şu an elektronik yük olmadan bir anlamı yok mu bu devrenin, sağlıklı çalıştığını nasıl anlayacağız?

Araba farı veya watlı direnç alıp test edersin, ama tam olarak sınır değerleri test etmek istiyorsan uygun direnç/far kombinasyonunu bulana kadar yaşlanırsın :D

Veya filtre kapasitörünü optimize edeceksin. Ne yapman lazım, Akımı yavaş yavaş arttırıp hangi noktada ripple sınır değere ulaşıyor görmen lazım. Bunu da ancak bir elektronik yük ile yaparsın.

Araba farı veya watlı direnç alıp test edersin, ama tam olarak sınır değerleri test etmek istiyorsan uygun direnç/far kombinasyonunu bulana kadar yaşlanırsın :D
Ortalama bir test olsa yeter şimdilik.
Nasıl bir araba farı lambası ya da wattlı direnç lazım, her ikisini de yazar mısın?

Elektronik yük gelince bir test daha yaparım.

Ortalama bir test olsa yeter şimdilik.
Nasıl bir araba farı lambası ya da wattlı direnç lazım, her ikisini de yazar mısın?

Elektronik yük gelince bir test daha yaparım.

Ohm kanununa göre sen seç işte. Bilmiyorsan Ohm abini, hemen şimdi işi gücü bırak ve öğren :)

Fiyatı daha uygunmuş. Rigol ile arada neden uçurum fark var?

Bir de şu varmış yine Uni-T. Aradaki farkları anlayacak teknik donanıma sahip değilim maalesef. Bu konuda sanırım en doğru cevabı @taydin verir.

1707416370136.png

Birde bu varmış:
İki girişli bu sanırım.

@volta
Evet o iki girişli. Giriş başına 200W. Diğeri tek giriş 400W. İki girişe çok ihyitaç olmaz gibi geliyor bana. Tabii böyle bir ihtiyaç olacaksa iki giriş daha mantıklı. Eğer yoksa tek giriş daha mantıklı.

Son düzenleme:
Yav en temel iş şu;
Devreyi yapıp enerji verecek duruma getirdiysen girişine bağla trafoyu, çıkışına da multimetreyi bağla sonra potları çevir ve bak bakalım voltaj 0 ile 24v arasında değişiyor mu? Daha sonra yük filan bağlanır.

Ohm kanunu hem önemli hemde basit.
Volt = Akım x Direnç
Akım = Volt / Direnç
Direnç = Volt / Akım

Birde çok lazım olan Power (watt) var. O da;
Power = Volt x Akım

Bunları bil sırtın yere gelmez. :katil2:

Ohm Kanunu Nedir? Ohm Yasası Nedir? ELEKTRİK REHBERİNİZ

Yav en temel iş şu;
Devreyi yapıp enerji verecek duruma getirdiysen girişine bağla trafoyu, çıkışına da multimetreyi bağla sonra potları çevir ve bak bakalım voltaj 0 ile 24v arasında değişiyor mu? Daha sonra yük filan bağlanır.

Ohm kanunu hem önemli hemde basit.
Volt = Akım x Direnç
Akım = Volt / Direnç
Direnç = Volt / Akım

Birde çok lazım olan Power (watt) var. O da;
Power = Volt x Akım

Bunları bil sırtın yere gelmez. :katil2:

Ohm Kanunu Nedir? Ohm Yasası Nedir? ELEKTRİK REHBERİNİZ
Bu hesaba göre,
Bana lazım olan direnç watı = 24vx3A = 72 Watt.

Bana lazım olan direnç omajı = 24v/3A = 8 Ohm

8 Ohm, 72 watt.taş direnç mi lazım bana?
Doğrumudur?

Son düzenleme:
Bu hesaba göre,
Bana lazım olan direnç watı = 24v/3A = 8Watt.

Bana lazım olan direnç omajı = 24v/3A = 8 Ohm

8 Ohm, 8 watt.taş direnç mi lazım bana?
Doğrumudur?
Yanlış hesap. Bir daha bak. :D

Düzelttim ama çarpmam gerekirken bölmüşüm, oldumu şimdi ? :)
Evet şimdi oldu. Ama 8 ohm 72w direnç bulamazsın. Bunun içinde Şöyle bir şey yapman lazım.

20240208_233846.jpg

Tabi bunu kendi değerine göre hesaplayıp yapman lazım. Yada dersen ki "ben elektronik yükü alır beklerim 3-5 gün" hiç bununla uğraşmana değmez.

Uğraşmak istiyorsan eğer,
İki tane 10r direnci eğer paralel bağlarsan değeri yarıya düşer, 5r olur. 3 tane 10r direnci paralel bağlarsan eğer elde edeceğin omaj 3.3333... kısaca 3.3r olur.
Bu hesaptan yola çıkarak hangi direnci kaç tane kullanırsan sonuçta 8ohm elde edersin onu hesaplayacaksın ve dirençlerinin toplamı 72w tan az olmayacak. Umarım anlatabilmişimdir. :)

Evet şimdi oldu. Ama 8 ohm 72w direnç bulamazsın. Bunun içinde Şöyle bir şey yapman lazım.

30157 eklentisine bak

Tabi bunu kendi değerine göre hesaplayıp yapman lazım. Yada dersen ki "ben elektronik yükü alır beklerim 3-5 gün" hiç bununla uğraşmana değmez.

Uğraşmak istiyorsan eğer,
İki tane 10r direnci eğer paralel bağlarsan değeri yarıya düşer, 5r olur. 3 tane 10r direnci paralel bağlarsan eğer elde edeceğin omaj 3.3333... kısaca 3.3r olur.
Bu hesaptan yola çıkarak hangi direnci kaç tane kullanırsan sonuçta 8ohm elde edersin onu hesaplayacaksın ve dirençlerinin toplamı 72w tan az olmayacak. Umarım anlatabilmişimdir. :)
Evet tek 72w yok, maksimum 11 watt gördüm

Evet direnç kızarmamış olur :)
Bir soğutucu levhaya (bulabilirseniz 25w alüminyum direnç ) 2 tane10ohm Parelel bağlarsanız 5ohm 50watt yük yaparsınız ve ömürlük olur.
Ben 2x10ohm taş direnç(biraz ısınıyor) kullanıyorum.Hesaplaması da kolay oluyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back