Yeni güç kaynağı projesi.

Lehimleme işi bittikten sonra devrenin altını alkol ile temizledin mi?

Bu devrenin güncel halinin montajlanmış bir yüksek çözünürlükte fotosu var mı bir incelesem?, devre elemanlarında bir hata yapmışımdır belki montaj ederken.

Devre şemasına göre komponentleri teker teker incelemen lazım.

1707573803650.png

Kiti aldığım yerdeki bir incelemede, 0-26V arası verebildiğini yazmış birisi.

Artık senin osiloskobun var. Tam olarak kaç volt verebildiğini ölçümle belirleyeceğiz :)

Şu anda yük yok, hiçbir şey ısınmaması lazım. Bütün komponentleri teker teker şemaya göre kontrol etmen lazım, burada bir kestirme yol yok.

Şu anda yük yok, hiçbir şey ısınmaması lazım. Bütün komponentleri teker teker şemaya göre kontrol etmen lazım, burada bir kestirme yol yok.

Şu benim devre.
20240210_160829~2.jpg

Bunlar da orijinali.
Ben bir fark göremedim ama siz de bakarsanız sevinirim.

f4c66d95-fc38-4e66-b5ea-c45341e00106.jpg.jpg

04a7990f-194a-41a4-9ea5-aba99c77d597.jpg.jpg

Son düzenleme:
Şemaya göre kontrol etmen lazım, resim kıyaslayarak değil.

Ben başka bir konuda referansları yazmıştım kartı üzerine

1707575712596.png

Diyelim devrede üç tane komponenti ya yanlış bağladın, ya ters bağladın veya yanlış yere bağladın. Bunların her birisinin sebebini tespit etmek için değişik ölçümler, analizler yapıp dedektiflik yapacağına, önce bütün komponentlerin doğru yerde, doğru yönde ve doğru değerde olduğunu teyit etmek çok daha etkili bir yok. Yoksa artık 1000 inci sayfada senin güç kaynağı çalışır hale gelir :D

Diyelim devrede üç tane komponenti ya yanlış bağladın, ya ters bağladın veya yanlış yere bağladın. Bunların her birisinin sebebini tespit etmek için değişik ölçümler, analizler yapıp dedektiflik yapacağına, önce bütün komponentlerin doğru yerde, doğru yönde ve doğru değerde olduğunu teyit etmek çok daha etkili bir yok. Yoksa artık 1000 inci sayfada senin güç kaynağı çalışır hale gelir :D
:katil1:

Şu fısfıs olan hoşuma gitti. Bunu alıp bir de 5 litrelik bidon alacaksın, doldur doldur kullan :)

1707576929392.png

Bence Trafo çıkışlarının karta bağlantısı yanlış olmalı. Kartın o bölümü ac ile beslenip, opamp lara simetrik dc (toprağa göre negatif ) sağlıyor. Ayrıca, diyotların yönünü de kontrol edin .Bu kartta bu hataya düşen çok arkadaş bilirim.

Evet eğer karta yanlışlıkla 34 VAC verdiysen opamp'ler gitmiş olabilir. Genel kontrolden sonra ona bakacağız.

Diyotlar doğru bağlı görünüyor, 24v AC verdiğime de eminim. AC voltaj ters bağlanmaz ki.
Dirençleri de kontrol ettim, tüm elemanları kontrol ettim hepsi yerli yerinde, pcb arka tarafa da baktım kısa devre yok,

Aynı sorun devam ediyor.

Ee geriye entegreler kaldı bunlar mı arızalı?

Boşta beslenmiş durumda trafodan çekilen akımı ölçebilir misin?

Diyotlar doğru bağlı görünüyor, 24v AC verdiğime de eminim. AC voltaj ters bağlanmaz ki.
Dirençleri de kontrol ettim, tüm elemanları kontrol ettim hepsi yerli yerinde, pcb arka tarafa da baktım kısa devre yok,

Aynı sorun devam ediyor.

Ee geriye entegreler kaldı bunlar mı arızalı?
O karta ac 20 voltun yukarısı güvenli değil. Eğer değerleri 50 volttan aşağı ise, Elektrolitik kapasitörler ve OpAmp lar yanmış olabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back