0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Röle üzerindeki işaretlemelerin bir standardı yok. Ama çoğunlukla kontaktların AC voltaj ve AC akım dayanımı ve bobin voltajı veriliyor. 5 V bobine sahip bir röle çok küçük olur muhtemelen, o yüzden 12 V luk veya 24 V luk röle olacak muhtemelen. Sana da fan için 12 veya 24 V lazım zaten, o yüzden bunun için bir sabit regülatör kullanırsın.
O zaman çizimi değiştireceğim.
Şu rölelerden 3 tane var elimde. Bunları kullansam olur mu?
12v diye almıştım ama üzerinde 24vdc yazıyor. Satıcı 12v olduğu konusunda ikna etmişti beni. Detayını hatırlamıyorum.

20210220_211804.jpg

Son düzenleme:
Son çizim bu şekilde. 7812 çok sade oldu. Onu sonra düzenleyeceğim.

röle.png

Tamam olmuş. Snubber'ları da kaldırabilirsin artık.

Role izoleli oluyor fakat bobinleri besleyen enerji devrede PIC, ARDUINO benzeri bir mcu aynı besleme ile besleniyorsa, oluşan magnetic'den mi nedir PIC'ın gerilim düşümüne benzer bir sorun yaşamasına neden oluyor. Bu sebeple rolenin bobinlerini besleyen enerjinin devredeki diğer şeylerden tamamen ayrılması gerekir. Vaktiyle PIC ile ticari bir iş yapmıştım. Basit bir cihaz. Ürünü amatörce böyle yapmıştım. Sonra gönderdiğim cihaz kararsız çakışmaya başladı.

Halbuki Volt/amper devre için yeterli. opto kullanılmış vs. Ama roleyi besleyen enerji ile PIC'i besleyen enerji ortak. Artık nasıl bir manyetik sorun yaratıyorsa gerilim tarafında bir kararsızlık yaratıyor. Bu sebeple araya mümkünse transistor ve ayrı bir beslemeye bence gerekir.
BreadBoard üzerinde ufak denemeler yapacağım. O arada bir şeyler düşünürüm abi.

Çizmeye devam edeceğim daha bitmedi. BC548'lerin base bacağına kaç ohm direnç bağlamalıyım?

ARES RÖLE.PNG

Röleler biraz zayıf gibi geldi Gökhan. En az 50 VAC, 10 A lik röle kullanmak lazım.

Röleler biraz zayıf gibi geldi Gökhan. En az 50 VAC, 10 A lik röle kullanmak lazım.
Abi üzerinde 250vac 12A yazıyor. Neye göre alacağımı kestiremiyorum ki. Zaten başka röle almak zorundayım. Bu elimdekiler 24v çıktı. Alırken en uygununu almaya çalışacağım.

Abi üzerinde 250vac 12A yazıyor. Neye göre alacağımı kestiremiyorum ki. Zaten başka röle almak zorundayım. Bu elimdekiler 24v çıktı. Alırken en uygununu almaya çalışacağım.

Tamam o zama sıkıntı yok. Ayak izleri küçük görünüyor ama demekki yüksekliği fazla.

Tamam o zama sıkıntı yok. Ayak izleri küçük görünüyor ama demekki yüksekliği fazla.
Ayak izlerini görünce aynı soru benimde aklımdan geçmedi değil. Ama üzerinde 12A yazınca güvendim. Benim devre zaten 5A olacağı için sıkıntı çıkarmaz diye düşündüm.

Bence yeterli Timur abi bu tip röleler ile 220v 5A kontrol edilebilir üzerinde tabi 10A yazıyor ama 5A e anca dayanır

Akımı mümkün olduğunca yüksek seçmek lazım İbrahim. Zaten 5 A çıkış hedefleniyor, bunun anlamı ortalama olarak 7 A akım akacak röleden. Ama ortalama değer 7 A olmasına rağmen pik değer çok daha yüksek olacak (bu akımı limitleyen tek şey köprü diyotların ON direnci, PCB yollarının direnci ve filtre kondansatörün ESR değeri). Aslında 20 A lik bir röle olsa daha iyi olur :)

@taydin abi 10000uf kondansatör sordum da, 50v'u 7,5TL, 63v'u 15tl dediler. Yarı yarıya fiyat farkı var. Bizim max çıkış 32v olduğuna göre sence 50v yeterli mi?

63 V olması lazım Gökhan. 32 VAC nin pik değeri 45 V. %10 de şebeke toleransı versek 50 V yapıyor.

Akımı mümkün olduğunca yüksek seçmek lazım İbrahim. Zaten 5 A çıkış hedefleniyor, bunun anlamı ortalama olarak 7 A akım akacak röleden. Ama ortalama değer 7 A olmasına rağmen pik değer çok daha yüksek olacak (bu akımı limitleyen tek şey köprü diyotların ON direnci, PCB yollarının direnci ve filtre kondansatörün ESR değeri). Aslında 20 A lik bir röle olsa daha iyi olur :)
Timur Hocam büyük düşün diyorsunuz di mi :D?
8433 eklentisine bak

Bu gerilim bölme olayına kafam takıldı.
Ben iki direnç ile gerilim bölücü yapıyorum ama hesaplayacağım voltaj 0-30v arasında.
Ben voltajı değiştirsem de arduino pinine sürekli 5v mu gidecek? Yoksa ben 0-30v arası ayarladıkça arduinoya 0-5v arasında oynayan bir değer mi gidecek?

gerilim bölücü.PNG

0 - 4 V arasında değişecek şekilde bir gerilim bölücü koy. Sonra da analog giriş ve şase arasına 5.1 V luk bir zener veya TVS at. Böylece yanlışlıkla voltaj 5 V u geçerse arduinonun analog girişini bozmamış olursun.

0 - 4 V arasında değişecek şekilde bir gerilim bölücü koy. Sonra da analog giriş ve şase arasına 5.1 V luk bir zener veya TVS at. Böylece yanlışlıkla voltaj 5 V u geçerse arduinonun analog girişini bozmamış olursun.
Analog girişle Şase arasında zaten gerilim bölücünün direnci oluyor abi. Zeneri paralel olarak koyarsam etkisi olumu ki? Zeneri boş verip direncin üzerinden akarsa ne olur?

Devrenin son hali aşağıdaki şekilde. Acaba geri kalan demonte kısmı ayrıca mı eklesem yoksa hepsini tek bir kartta mı toplasam?

röle.png

röle2.png

röle3.png

Son düzenleme:
Adı üstünde gerilim bölücü. Dirençleri ayarladın ve iki ye böldün. 10v girer 5v çıkar.
40v girer 20v çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back